moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO: będzie więcej wspólnych manewrów

Po zakończeniu misji w Afganistanie musimy więcej ćwiczyć. Musimy mieć pewność, że Sojusz będzie gotowy stawić czoła wyzwaniom XXI wieku – powiedział Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO podczas szczytu ministrów obrony państw Sojuszu. Pierwszym sprawdzianem będą rozpoczynające się wkrótce w Polsce ćwiczenia „Steadfast Jazz”.


W Brukseli zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. Głównymi tematami obrad były kończąca się operacja ISAF w Afganistanie, cyberbezpieczeństwo oraz obrona przeciwrakietowa. Polskiej delegacji przewodniczył minister obrony Tomasz Siemoniak. Towarzyszyli mu gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Robert Kupiecki, podsekretarz stanu ds. polityki obronnej.

Odbywające się w listopadzie w Polsce i państwach bałtyckich ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” to pierwsze tak duże manewry przeprowadzane w pobliżu granicy Rosji. Moskwa od wielu tygodni zaniepokojona była ich skalą oraz scenariuszem. Dlatego NATO zaprosiło na „Steadfast Jazz” rosyjskich obserwatorów. Sprawa udziału gości zza wschodniej granicy była po raz kolejny poruszona na szczycie w Brukseli. – Z polskiej strony, a jesteśmy jednym z gospodarzy ćwiczeń, zrobiliśmy wiele, aby pracować na rzecz przejrzystości. Wszystko po to, aby ćwiczenia nie budziły nieufności. To jest też dobra wola w postaci zapraszania przedstawicieli innych państw, którzy się dowiadują, jakie są cele i założenia tych ćwiczeń – powiedział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Zapowiedziane przez sekretarza generalnego Sojuszu ćwiczenia mają być testem przede wszystkim dla natowskich sił odpowiedzi. To pozostające w stałej gotowości oddziały państw członkowskich, wydzielone pod dowództwo NATO, które Sojusz może szybko skierować w rejon konfliktu lub kryzysu. – Musimy przygotować plan regularnych ćwiczeń do roku 2020, by mieć pewność, że wszystkie nasze działania są spójne – powiedział Rasmussen. Hiszpania, Portugalia i Włochy zadeklarowały chęć wspólnej organizacji następnych dużych natowskich manewrów w 2015 roku.

Szefowie resortów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego omawiali także tematy związane z przyszłorocznym szczytem NATO. Jak mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl gen. Gocuł, to właśnie na tym spotkaniu mają zapaść wiążące decyzje co do kształtu operacji „Resolute Support”, którą koalicja rozpocznie w Afganistanie po 2014 roku, gdy zakończy się misja ISAF. – W tej chwili możemy powiedzieć, że „Resolute Support” będzie misją szkoleniową, realizowaną zgodnie z natowską koncepcją „train, advise, assist” (szkolenie, doradztwo, wsparcie – przyp. red.). Nie jest planowany udział wojsk NATO w żadnych akcjach bojowych – mówił kilka tygodni temu gen. Gocuł.

W trakcie szczytu odbyło się także spotkanie NATO-Rosja, poświęcone sytuacji w Syrii. – Zgodziliśmy się, że jest pilna potrzeba międzynarodowej konferencji, która utorowałaby drogę rozwiązaniu politycznemu – powiedział Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny Sojuszu. Taka konferencja miałaby się odbyć 23 listopada. NATO z zadowoleniem przyjęło rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która nakazuje zniszczenie syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku. Rasmussen zadeklarował, że gdyby ONZ zwróciła się o pomoc w jej wyegzekwowaniu, członkowie Sojuszu są przygotowani do działania.

MC

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
 
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Logistycy transportują środki ochronne
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wojskowi medycy w gotowości
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Dwa oblicza agenta wywiadu
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Następca RPG-7
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Ochotnik do Polski
We Are All Darfur
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Iran uderza w USA
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
PGZ pomaga w walce z epidemią
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Medycy WOT kontra COVID-19
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Studia on-line w Szkole Orląt
Certyfikacja na „Tarczowni”
Testy radarów dla Wisły
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Policja i wojsko kontra COVID-19
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Rakiety w celu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Dowodzę najlepszymi
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Poprad w kolejnej jednostce
Zryw kościuszkowski
Edukacja na platformie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Saperzy w walce z Covid-19
Koronawirus na wojskowej uczelni
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nowy wiceminister w MON
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Sześć dekad pod wirnikiem
Arsenał Iranu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Trzy cele na ścieżce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO