moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczymy tak samo, jak walczymy

Polska znakomicie wywiązała się z obowiązków gospodarza Steadfast Jazz. Choć do ćwiczeń zostało jeszcze kilka dni, jestem przekonany, że zdacie ten egzamin na piątkę – mówi gen. Hans-Lothar Domröse, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum odpowiedzialnego za Siły Odpowiedzi NATO.


Co zadecydowało, że ćwiczenia Steadfast Jazz 2013 odbędą się na terenie Polski i krajów bałtyckich?

Gen. Hans-Lothar Domröse: Kraje gospodarze same zaproponowały przeprowadzenie ćwiczeń na ich terytorium, a Sojusz przychylił się do tego pomysłu. Musimy pamiętać, że manewry będą się odbywać nie tylko na terytorium Polski, Litwy i Łotwy, ale także w Belgii, Norwegii, Włoszech, Niemczech i Holandii.

Steadfast Jazz 2013 są największymi od kilku lat ćwiczeniami NATO w Europie. Czy wcześniej już odbywały się większe i poważniejsze ćwiczenia?

Steadfast Jazz to pierwsze tej skali manewry od 2006 roku, które zawierają elementy poligonowe. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy NATO posiada dobrze wyszkolone wojska jest właśnie organizowanie tego rodzaju ćwiczeń. We współczesnej historii Sojuszu odbyły się trzy manewry na większą skalę – Steadfast Jaguar w 2006 roku oraz dwie odsłony ćwiczeń Strong Resolve w 1998 i 2002 roku.

Czy słusznie wielu komentatorów wiąże je z zakończonymi niedawno rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami Zapad-13?

Steadfast Jazz 2013 są ćwiczeniami certyfikującymi Siły Odpowiedzi NATO i częścią cyklu Steadfast. W jego ramach odbyło się już 17 manewrów w 14 krajach Sojuszu. Rozumiem, że część komentatorów może łączyć je z ćwiczeniami Zapad-13, ale żadne takie związki nie istnieją.

Proszę powiedzieć, jak duże są Siły Odpowiedzi NATO? Jak liczne wojska i ile sprzętu NATO utrzymuje w ciągłej gotowości do działania?

Na Siły Odpowiedzi w 2014 roku będą się składać Joint Task Force (Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych NATO w Brunssum) oraz dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych (wojsk lądowych, marynarki, lotnictwa i wojsk specjalnych) – w przyszłym roku te zadania wypełniać będą odpowiednio: francuski Korpus Szybkiego Reagowania, włoska marynarka wojenna, Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych w Ramstein oraz włoskie Dowództwo Połączonych Sił Specjalnych. W skład NRF wejdą także międzynarodowy batalion do walki z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi, którego podstawą będą pododdziały z Francji oraz Grupa Wsparcia Logistycznego (JFC Brunssum). Siły odpowiedzi to w sumie około 13 tys. będących w ciągłej gotowości żołnierzy wystawionych przez członków NATO. Dają Sojuszowi możliwość szybkiej reakcji na wszelkie kryzysy w dowolnym zakątku świata.

Ćwiczenia polegają na długim, wcześniejszym planowaniu i wielu przygotowaniach. Są jak spektakl poprzedzony wieloma próbami. Gdyby sytuacja zmusiła te same wojska i dowództwa do działań nagłych – „z marszu” – wszystko przebiegłoby równie sprawnie?

Na to pytanie mogę odpowiedzieć jednym zdaniem – ćwiczymy tak samo, jak walczymy. Rozwijając, mogę dodać, że natowskie ćwiczenia są planowane tak, by jak najlepiej odwzorować współczesne pole walki. Zmniejszamy nasze zaangażowanie w Afganistanie i takie manewry jak Steadfast Jazz zapewnią podstawę do utrzymania wysokiego poziomu interoperacyjności między armiami członków Sojuszu. Tegoroczne ćwiczenia będą przeprowadzone w pełnym cyklu operacyjnym. Zaczynając od planowania reakcji na kryzys, poprzez transport wojsk na duże odległości, budowę struktury dowodzenia, aż do efektywnego użycia wojsk w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację kryzysową.

Polscy dowódcy, pełniący dyżur w Grupach Bojowych Unii Europejskiej, zwracali uwagę, że wyszkolenie wojska i gotowość do misji to jedno, a szybkie przemieszczenie ich w odległe miejsce działań to znacznie trudniejsza sprawa. Czy Siły Odpowiedzi NATO są gotowe do szybkiego przemieszczania się na bardzo duże odległości?

Tak. Ćwiczymy nie tylko działanie Sił Odpowiedzi NATO, ale także fizyczne przerzucanie tych jednostek w rejon kryzysu. Na przykład, moje dowództwo będzie się mieściło w Adazi pod Rygą, a francuski Korpus Szybkiego Reagowania będzie działał w Polsce. Łącznie na Steadfast Jazz 2013 będzie ćwiczyło ponad 6 tys. wojskowych, większość z nich na stanowiskach bojowych.

Czy w czasie globalnego kryzysu ekonomicznego, gdy wiele krajów zmniejsza wydatki na wojsko, przygotowanie tych ćwiczeń i ich przeprowadzenie nie wiązało się z trudnościami?

Przygotowywaliśmy się do tych manewrów od 2011 roku i przeanalizowaliśmy wszystkie aspekty i wyzwania z nimi związane. Pragnę podkreślić, że Steadfast Jazz to ćwiczenia, które urzeczywistniają natowską Connected Forces Initiative. Jednym z jej filarów jest program szeroko zakrojonych ćwiczeń z wojskami, w których biorą udział zarówno państwa NATO, jak i nasi partnerzy spoza Sojuszu.

W 2015 roku NATO zamierza przeprowadzić kilkanaście ćwiczeń, w tym jedno o bardzo znaczącym rozmiarze i zakresie. Czy uchyli Pan rąbka tajemnicy, gdzie się odbędzie?

Zaplanowane na 2015 rok ćwiczenia będą pierwszymi wielopoziomowymi i międzynarodowymi manewrami, które rozpoczną i od razu sprawdzą na żywo działanie Connected Forces Initiative. W ich trakcie zostaną sprawdzone wszystkie szczeble dowodzenia, od strategicznego do taktycznego. Ich przeprowadzenie pomoże także osiągnąć pełną gotowość operacyjną nowej strukturze Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacyjnych. Co równie ważne, chcemy zaproponować nową formułę wspólnych ćwiczeń, która pozwoli na oszczędności finansowe. Każdy kraj będzie miał możliwość podjęcia decyzji, czy chce uczestniczyć we wspólnych manewrach w pełnej skali, czy tylko w wybranym aspekcie. Mam nadzieję, że wielu członków Sojuszu będzie zainteresowanych tym rozwiązaniem, co pozwoli zmniejszyć liczbę manewrów regionalnych, dwu- lub trzystronnych, na rzecz tych ogólnonatowskich. To z jednej strony wygeneruje oszczędności, z drugiej pozwoli utrzymać integralność sił NATO na obecnym poziomie.

Rozpoczęcie ćwiczenia Steadfast Jazz 2013 już niedługo. Pana dowództwo na bieżąco obserwuje przygotowania do nich. Czy polskie wojsko, a głównie nasza logistyka, dobrze zdaje egzamin w tej początkowej fazie?

Jeden z dwóch głównych elementów ćwiczeń Steadfast Jazz 2013 odbędzie się w Polsce – chodzi o ćwiczenia na poligonie. To na terytorium waszego kraju zostanie rozlokowany francuski Korpus Szybkiego Reagowania. Muszę przyznać, że Polska to bardzo kompetentny, odpowiedzialny i zaangażowany gospodarz. Sprawdzian dla waszych pododdziałów jeszcze przed wami, ale już dzisiaj jestem przekonany, że zdacie ten egzamin na piątkę.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor. Agnieszka Pytko, arch. NATO

dodaj komentarz

komentarze


Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
 
Ukraiński kurs na Zachód
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Hekatomba na Woli
Wojskowy Hot450Challenge
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Druga kadencja prezydenta Dudy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Galicyjskie przesilenie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Kierunek: misja
F-16 kończą misję w Estonii
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Not Contaminated With Routine
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Szarża „Hallerczyka”
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Skok na głęboką wodę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Tak się zostaje prymusem
Online z mistrzami sportu
Chwała powstańcom
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Cud Piłsudskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Lato z czerwonym terrorem
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kurs dla saperskich ekspertów
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicy w drodze do USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO