moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Drawsku będziemy ćwiczyć obronę Estonii

To najważniejsze wojskowe wydarzenie roku w NATO i Polsce – podkreślał minister obrony Tomasz Siemoniak na konferencji zapowiadającej rozpoczęcie manewrów Steadfast Jazz 2013. Weźmie w nich udział sześć tysięcy żołnierzy z 25 państw, 60 statków powietrznych, 8 okrętów i ponad setka ciężkiego sprzętu.


– Takie manewry potrzebne są Sojuszowi, aby po 2014 roku, czyli zakończeniu misji w Afganistanie, nie stracił nic ze swojej spójności i zdolności do działania – tłumaczył minister. Jak dodał, Steadfast Jazz 2013 otwiera serię manewrów, które będą się odbywały co dwa lata w różnych państwach natowskich. Najbliższe mają zostać zorganizowane w 2015 r. w Hiszpanii i Portugalii.

Główny scenariusz zaplanowanych na 2-9 listopada manewrów jest następujący: na Estonię napadają wojska nieistniejącego państwa Czerwonych. W odpowiedzi NATO, zgodnie z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego mówiącym o kolektywnej obronie, postanawia skierować tam swoje siły szybkiego reagowania. – Praktyczne działania bojowe zostaną przećwiczone na poligonie w Drawsku Pomorskim – wyjaśniał gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jak podał, w manewrach weźmie udział 25 państw: 22 natowskie i trzy partnerskie – Szwecja, Finlandia i Ukraina. W sumie na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Estonii oraz na Morzu Bałtyckim razem ćwiczyć będzie 6000 żołnierzy, około 60 statków powietrznych, 120 sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego i osiem okrętów.


Film: DPI MON

Na pytanie, czy tak duże manewry nie wywołają irytacji naszych wschodnich sąsiadów, a szczególnie Rosji, minister Siemoniak stwierdził, że NATO zrobiło wiele, aby poinformować o ćwiczeniu. Mówiono o nim także ostatnio w Brukseli w czasie spotkania NATO-Rosja. – Dlatego nie spodziewamy się krytycznych głosów ze strony władz innych państw – stwierdził szef MON. Zapewnił też, że ćwiczenia nie są odpowiedzią na przeprowadzone niedawno na terenie Białorusi manewry Zapad 2013.

W trakcie konferencji szef Sztabu Generalnego podkreślał też, że ćwiczenie jest dla Polski, jako jednego z gospodarzy manewrów, okazją do sprawdzenia funkcjonalności sytemu wsparcia przez państwo-gospodarza (HNS – Host Nation Support). Naszym zadaniem jest zapewnienie ćwiczącym bezpieczeństwa, zakwaterowania, transportu i opieki medycznej. Gen. Gocuł zaznaczył, że poprzednie ćwiczenia sprawdzające wydolność systemu HNS, czyli „Strong Resolve” prowadzono na terenie Polski 11 lat temu.

Za związane z tym działania logistyczne odpowiada gen. bryg. Jan Dziedzic – szef Oddziału P-4 Sztabu Generalnego. W pomoc zaangażowana jest też strona cywilna m.in. cztery województwa, na terenie których odbywają się ćwiczenia (Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie i Podlaskie) oraz sześć ministerstw – finansów, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, zdrowia, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych z podległymi Komendami Głównymi Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej.

„Steadfast Jazz 2013” to największe od kilku lat manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prócz wojsk lądowych, biorą w nich udział siły morskie, powietrzne oraz wojska specjalne. Część wojska będzie ćwiczyła na poligonach morskich i lądowych, część w sztabach w bazie Adazi w okolicach Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach na terenie państw sojuszniczych. Manewry mają sprawdzić gotowość Sił Odpowiedzi NATO do podjęcia wspólnej akcji. Dotąd odbyło się 17 podobnych ćwiczeń na terenie 14 państw Sojuszu. Organizatorem ćwiczeń jest Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych (JFC – Joint Force Command) z Brunssum.

W Polsce główna część manewrów odbędzie się na poligonie w Drawsku Pomorskim oraz na Morzu Bałtyckim. W ćwiczenia ze strony polskiej będzie zaangażowany prawie tysiąc żołnierzy wojsk lądowych, tyle samo z Sił Powietrznych i pół tysiąca polskich marynarzy. Ćwiczeniami wojsk lądowych o kryptonimie „Land Livex” będzie kierować dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Tuz, któremu podporządkowano już żołnierzy z pięciu państw biorących udział w tej części manewrów.
REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
„Spartan” znów na Mazurach
„Ratownik” od nowa
Ćwiczenia z torpedą
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Transportery płyną na drugi brzeg
Co z tegorocznym MSPO?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Anakonda” rusza na poligony
Agent w generalskich szlifach
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Święto żołnierzy służących na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Polskie zwycięstwo w D-Day
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Głos (z) płonącej Warszawy
Białe noce podhalańczyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Mercedes nie tylko do holowania
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Zwiadowcy na start
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
MON nie wycofuje się z MSPO
Morskie początki „Anakondy”
Obradowała Rada Gabinetowa
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Online z mistrzami sportu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Generał Haller przybył w sam czas
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Na wakacje z WOT
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NATO walczy z koronawirusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Trzeba rozbić to więzienie!
„Defender” na poligonie!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koniec kijowskiego snu
Sojusznicy w Drawsku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO