moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas na spartakiady

W przyszłym roku dojdzie do rewolucji w sporcie powszechnym – odbędą się dwie główne spartakiady: wiosenna i jesienna. Sportowcy będą wówczas walczyć o medale w kilku dyscyplinach. Oddzielnie zostaną zorganizowane mistrzostwa Wojska Polskiego w półmaratonie (w Pile) i maratonie (w Lęborku) – pisze Jacek Szustakowski, dziennikarz polski-zbrojnej.pl, zajmujący się sportem wojskowym.

Rzadko się zdarza, aby trzy razy z rzędu wygrać roczne współzawodnictwo sportowe, obejmujące rywalizację w kilkunastu dyscyplinach sportu. W wojsku w ostatnich latach ta sztuka udała się dwóm reprezentacjom walczącym o prymat najlepszej w sporcie powszechnym. W latach 2008–2010 triumfowali reprezentanci Sił Powietrznych, a w trzech kolejnych – żołnierze broniący barw drużyny Wojsk Lądowych 1.

Tegoroczni triumfatorzy mieli największą w ostatnich dziesięciu latach przewagę nad drugą w klasyfikacji drużyną. Reprezentacja WL 1, oparta głównie na żołnierzach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (wzmocniona m.in. zawodnikami z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, 1 Pułku Saperów w Brzegu i 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach) wyprzedziła aż o 18 punktów drużynę Wojsk Lądowych 2, w której skład wchodzą przede wszystkim sportowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Zwycięzcy współzawodnictwa w 2013 roku poprawili o jeden punkt rekordową przewagę, którą w 2004 roku uzyskali nad najgroźniejszymi konkurentami reprezentanci Marynarki Wojennej RP.

Trudno jednak porównywać osiągnięcia pancerniaków z Żagania z marynarzami czy z poprzednimi trzykrotnymi z rzędu liderami współzawodnictwa – lotnikami. Zmieniały się bowiem dyscypliny, z których wyniki wliczano do rankingu, a w rezultacie restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP dochodziło do zmian w podporządkowaniu jednostek i instytucji do poszczególnych reprezentacji. W 2004 roku o punkty we współzawodnictwie walczyło 18 drużyn. W rankingu liczyły się wyniki mistrzostw Wojska Polskiego w 15 dyscyplinach, m.in. radioorientacji sportowej, żeglarstwie i brydżu sportowym. Cztery lata później natomiast o medale walczyło 21 reprezentacji. Do rankingu wliczano wyniki z sześciu dyscyplin obowiązkowych i sześciu najlepszych z dwunastu wybranych zawodów nieobowiązkowych (w tym Mistrzostw Wojska Polskiego w Futsalu). W tym roku do współzawodnictwa były wliczane wyniki ośmiu imprez obowiązkowych oraz trzy najlepsze wyniki uzyskane w siedmiu nieobowiązkowych. O medale rywalizowało 16 reprezentacji.

REKLAMA

W zeszłym roku wprowadzono też istotną zmianę do regulaminu współzawodnictwa. O medale mistrzostw WP nie mogli walczyć sportowcy, którzy w danej dyscyplinie reprezentują naszą armię na zawodach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Ostatnio w niektórych sportach z kolei, na przykład w biegach na orientację czy maratonie, zmniejszono liczbę kategorii wiekowych, w których można było walczyć o medale. Z ciągłymi zmianami w składach, dyscyplinach i regulaminie trudno się pogodzić niektórym instruktorom wychowania fizycznego, odpowiedzialnym za przygotowanie swoich drużyn do rywalizacji. Przyznają za to, że walka o punkty we współzawodnictwie bywa tak zacięta, że o miejscu na podium czasami rozstrzygają takie rzeczy, jak choćby falstart na zawodach pływackich. Bywa i tak, jak choćby na ostatnich mistrzostwach w tym roku, że o brązowym medalu lotników nie przesądziła bezpośrednia rywalizacja w sztafetach z kolegami z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ale wyniki uzyskane przez inne drużyny.

Zwolennicy zmian we współzawodnictwie mogą się z kolei cieszyć, że w przyszłym roku dojdzie do rewolucji w sporcie powszechnym. Będą rozgrywane dwie główne spartakiady: wiosenna i jesienna, w ramach których sportowcy będą walczyć o medale w kilku dyscyplinach, oraz oddzielnie mistrzostwa Wojska Polskiego w półmaratonie (w Pile) i maratonie (w Lęborku). Jeśli przyszłoroczny eksperyment uda się od strony organizacyjnej, to nowa formuła współzawodnictwa będzie kontynuowana w następnych latach. Pesymiści uważają jednak, że w 2015 roku już nie będzie spartakiad i rywalizacja o prymat w sporcie powszechnym będzie rozgrywana po staremu.

Pewne jest natomiast, że nie dojdzie już do powtórki ze spartakiad z czasów PRL-u. Żołnierze mieli wtedy oprócz letnich igrzysk również i zimowe. Rywalizowali nie tylko w biatlonie, grali nawet w hokeja na lodzie. A w programie letnich zawodów, oprócz gimnastyki sportowej i kolarstwa, były na przykład terenowe wyścigi motorowe. Podczas III Letniej Spartakiady Wojska Polskiego we Wrocławiu w 1953 roku 28 zawodników ścigało się na trasie o długości 4300 metrów na radzieckich maszynach Iż-49 i czechosłowackich jawach. W obecnych czasach, zamiast motokrosu, szybciej możemy się chyba spodziewać mistrzostw w golfie. Wszak w zeszłym roku w Jacksonville w USA odbyły się po raz siódmy wojskowe mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportu.

Jacek Szustakowski
dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1384790760
ASG.
DB-A6-73-01

Prezydent Duda jedzie do USA
 
Rakiety z Mesko w F-35
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Mały Katyń pod Augustowem
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Krwawy Wołyń
Wojsko przeciw wirusowi
Szkolenie wodne podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dogrywka „Defendera”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
F-16 kończą misję w Estonii
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Emisariusz heroiczny
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kolejne Groty dla wojska
Więcej celowników z PCO dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Oficer jak biała karta...
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Ułańska szarża
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kraby w Bolesławcu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Odznaka dla ratowników pola walki
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Laserowa artyleria US Army
Weterani znów staną na macie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ochotnicy na ratunek
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
PGZ będzie obecna na MSPO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO