moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Kwartalnik Bellona” kończy 95 lat

Wydawany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy „Kwartalnik Bellona” obchodzi jubileusz. Pierwszy numer ukazał się w lutym 1918 roku. – Pismo nadal jest ważnym miejscem wymiany poglądów z dziedziny nauk wojskowych – mówił w czasie uroczystości rocznicowych zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, przewodniczący rady naukowej kwartalnika.


Wojskowy „Kwartalnik Bellona”, kontynuujący tradycję przedwojennego pisma „Bellona” oraz powojennej „Myśli Wojskowej”, obchodzi w tym roku 95-lecie. – Kwartalnik jest godnym kontynuatorem wieloletniej tradycji pisma, będącego miejscem wymiany poglądów z dziedziny nauk wojskowych – stwierdził w trakcie rocznicowych obchodów zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan, przewodniczący rady naukowej kwartalnika.

W uroczystości w Akademii Obrony Narodowej uczestniczyli m.in. wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Obrony Narodowej Jadwiga Zakrzewska i gen. Lech Konopka, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Rolą pisma było i jest aktywne współuczestniczenie w rozwoju nauki wojennej i sztuki operacyjnej – napisał prezydent Bronisław Komorowski we wstępie do jubileuszowego wydania kwartalnika. Minister Tomasz Siemoniak życzył natomiast, aby periodyk utrwalał nadal swoją markę jako symbol profesjonalizmu i niezawodności polskiego żołnierza.

Marek Sarjusz-Wolski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego, wydawcy kwartalnika, przypomniał jego historię. Podkreślił przy tym, że 95 lat istnienia na polskim rynku wydawniczym to ewenement. – Kwartalnik cały czas odgrywa ważną rolę w popularyzowaniu wojska, służąc nie tylko środowisku żołnierskiemu, ale też pasjonatom obronności – zaznaczył w liście do uczestników spotkania gen. broni Mieczysław Gocuł, szef SGWP.

– Pismo było i jest forum dyskusyjnym, na którego łamach ścierają się koncepcje dotyczące aktualnych tendencji w rozwoju myśli wojskowej – dodaje Wojciech Kiss-Orski, redaktor naczelny kwartalnika. Podkreśla, że w kwartalniku wypowiadali się wybitni teoretycy i praktycy wojskowi. Autorami tekstów byli m.in. gen. broni Kazimierz Sosnkowski, minister spraw wojskowych w okresie międzywojennym, gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, we wrześniu 1939 r. dowódca Armii Poznań, gen. broni Henryk Szumski, szef SGWP w latach 1997–2000, i gen. dyw. Franciszek Puchała, były zastępca szefa SGWP (1989–1997).

Pod koniec spotkania dyrektor WIW wręczył członkom rady naukowej kwartalnika, redaktorom oraz osobom współpracującym z pismem pamiątkowe pierścienie i odznaki. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry wojskowej z Dęblina.

„Kwartalnik Bellona” ukazuje się w około 1200 egzemplarzach. Jest rozsyłany do wojskowych jednostek naukowo-badawczych i dostępny w prenumeracie. Na jego łamach prezentowane są poglądy dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa, a także zagadnienia taktyki, strategii i sztuki operacyjnej.

Naukowe pismo wojskowe „Bellona”, nazwane od imienia rzymskiej bogini wojny, powstało przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pierwszy numer ukazał się w Warszawie w lutym 1918 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był płk Wacław Tokarz. Od 1920 r. periodyk, przekształcony z miesięcznika w kwartalnik, wydawał Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po przerwie spowodowanej wybuchem II wojny wydawanie „Bellony” wznowiono w 1940 r. w Londynie. Kwartalnik ukazywał się do 1967 r. nakładem Sztabu Naczelnego Wodza, a potem Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego. Jednocześnie w kraju Ministerstwo Obrony Narodowej w 1950 r. rozpoczęło wydawanie miesięcznika „Myśl Wojskowa”, przekształconego po 20 latach w kwartalnik. W styczniu 2007 r., nawiązując do przedwojennej tradycji, zmieniono nazwę pisma na „Kwartalnik Bellona”.
REKLAMA

AD

autor zdjęć: Jagoda Gawliczek

dodaj komentarz

komentarze


„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
 
Wojsko przeciw wirusowi
„Anakonda” rusza na poligony
Nowy wiceminister w MON
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Online z mistrzami sportu
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Święto żołnierzy służących na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na wakacje z WOT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Ratownik” od nowa
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Spartan” znów na Mazurach
Pracowity tydzień flotylli
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Sukcesy sportowców w mundurach
Army of Medics
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Koniec kijowskiego snu
Morskie początki „Anakondy”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Agent w generalskich szlifach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Mercedes nie tylko do holowania
Widzieć i nie być widzianym
Prawdziwi wojownicy
Białe noce podhalańczyków
MON nie wycofuje się z MSPO
Kierunek: Drawsko Pomorskie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Ćwiczenia z torpedą
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Harpun” do walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Co z tegorocznym MSPO?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NATO walczy z koronawirusem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Specjalsi świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO