moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz w baletkach?

Chyba wszyscy pamiętamy filmik, na którym żołnierze armii izraelskiej w pełnym umundurowaniu tańczą do popularnej popowej piosenki. Oczywiście, że było to wbrew przepisom. Oczywiście, że nie stała za tym potrzeba tworzenia wielkiej sztuki, a zwykła, żołnierska nuda. Ale też jestem przekonany, że tych kilku żołnierzy dla rozładowania napięcia w tamtym rejonie świata zrobiło swoim tańcem więcej niż wielu wojskowych strategów i dyplomatów – pisze Marcin Rzymski z Biura Rektora Akademii Obrony Narodowej.

Grupa studentów Akademii Obrony Narodowej rzuciła pomysł założenia teatru tańca. Pod tekstem o tej inicjatywie od razu pojawił się komentarz, że komuś chyba pomyliły się uczelnie. Rozumiem, o co chodziło autorowi tej złośliwości. I kompletnie się z nim nie zgadzam.

Proszę sobie przypomnieć scenę z „Cyrulika syberyjskiego”. Najpierw jest, co prawda, froterowanie parkietu, potem nauka tańca ze szczotką – atrapą partnerki, ale wreszcie dochodzi i do samego balu, na którym kadet nie może się skompromitować nieznajomością kroków.

Także w Polsce do II wojny światowej w szkołach wojskowych uczono tańca. Ba, bywało, że przy jednostkach istniały zespoły baletowe. Wychodzono ze słusznego założenia, że elita społeczeństwa, jaką wówczas było wojsko, musi być nie tylko wszechstronnie wykształcona, ale także mieć odpowiednie maniery i szerokie horyzonty. Oficer miał się nie tylko odnaleźć w polu walki, ale też w teatrze, na balu, w rozmowie z damą. Musiał mieć pojęcie o poezji, filozofii, odkryciach naukowych.

Czasy się zmieniają. Wojsko również. Znam wielu żołnierzy, którzy mają artystyczne pasje. Ktoś gra na perkusji, ktoś rysuje. Często jednak mówią o tym szeptem, tak aby dowódca i koledzy nie dowiedzieli się i nie rzucili, że coś się komuś chyba pomyliło. Wojsko to przecież poważna sprawa. Dla twardzieli.

Zresztą nie tylko wojsko ma dziś kłopot z kulturą. W dobie kryzysu cięcia wydatków zawsze w pierwszej kolejności dotyczą teatrów, filharmonii, galerii, bibliotek. Wiadomo, z braku kultury jeszcze nikt nie umarł. Tymczasem eksperci od gospodarki ostrzegają, że takie traktowanie kultury jest krótkowzroczne. Kontakt z kulturą podnosi jakość życia. Jest zatem, podobnie jak edukacja, opłacalny ekonomicznie, jako swego rodzaju inwestycja. Bo to – mówią – dobra stymulacja, abyśmy chcieli lepiej, więcej, ładniej. Czy bezpieczniej? Jak najbardziej. Społeczeństwo korzystające z dóbr kulturalnych jest mniej podatne na ekstremizmy polityczne. Tak więc kultura, podobnie jak edukacja, w przyszłości coraz bardziej będzie systemowo wspomagać działania na rzecz bezpieczeństwa, a nie z nimi konkurować.

To nie musi być zresztą od razu wielka sztuka. Nawet lepiej, jeśli nie. Inicjatywy oddolne, niezhierarchizowane i niesformalizowane, działające na pograniczu oficjalnego obiegu kulturalnego, np. w kulturze studenckiej, bywają bardziej skuteczne, niż formy zinstytucjonalizowane, które siłą rzeczy są bardziej zachowawcze. Wszyscy chyba pamiętamy filmik, na którym armia izraelska w pełnym umundurowaniu tańczy do znanego kawałka muzyki pop. Oczywiście, że było to wbrew przepisom. Oczywiście, że nie stała za tym jakaś potrzeba tworzenia wielkiej sztuki, a zwykła, żołnierska nuda. Ale też jestem przekonany, że tych kilku żołnierzy dla rozładowania napięcia w tamtym rejonie świata zrobiło swoim tańcem więcej niż wielu wojskowych strategów i dyplomatów. 

Dlatego kibicuję studentom AON i trzymam kciuki za powodzenie ich teatru, wbrew tym, którzy myślą stąd–dotąd. I oby nie skończyli jak wspomniani żołnierze izraelscy, którzy, jak niesie plotka internetowa, jednak dostali od przełożonych dyscyplinarki.

Marcin Rzymski
Biuro Rektora Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
 
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Symbol zaklęty w dacie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jani, Miraculously Saved
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Tyraliera terytorialsów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
PESCO z polskim projektem
101 lat Niepodległej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Nowy wiceminister w MON
GROM na kursie działań specjalnych
68W Means Lifesaver
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Eksperyment z przywództwa
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Razem się szkolą, razem walczą
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wojsko na Biegu Niepodległości
Codziennie składamy legunom raport
Obrona bez polityki
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wyzwania polskiej fotoniki
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mroczne serce okupowanej Europy
Niechciany traktat
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
Awanse na 11 listopada
Polacy świętowali niepodległość
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Plan modernizacji marynarki wojennej
Black Jack ściąga do Polski
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wołyńskie lwie serca
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Podaruj upominek kombatantowi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Logistycy w akcji
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO