moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Tyszka: Rezerwa zdała egzamin

W tym roku przeszkoliliśmy ponad 2,5 tys. żołnierzy rezerwy. W następnych latach będzie ich więcej, a obecność rezerwisty w jednostce nie będzie czymś wyjątkowym – mówi płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


Po kilku latach wznowione zostały cykliczne szkolenia żołnierzy rezerwy. Jakie cele przyświecały tej decyzji?

Płk Dariusz Tyszka: Powrót do szkolenia rezerw wynika z potrzeb wojska – musimy mieć rezerwy osobowe, które w razie mobilizacji zasilą armię. Wojsko jednak, jak każda duża instytucja, nieustannie się zmienia. Stąd konieczność utrzymania na właściwym poziomie wyszkolenia obywateli. Po kilku latach przerwy wznowiliśmy szkolenia, by zapoznać rezerwistów z nową organizacją armii, nowymi procedurami, sprzętem i uzbrojeniem. To był także sprawdzian dla bazy mobilizacyjnej. Musimy mieć przecież pewność, że struktury terenowej administracji wojskowej oraz same jednostki wojskowe będą w razie konieczności w stanie przyjąć rezerwistów.

Jak ten pierwszy okres szkolenia rezerwy wygląda w liczbach?

Średni czas szkolenia wyniósł 5 dni. Na planowanych 2643 rezerwistów w 2013 roku udało się przeszkolić 2571 żołnierzy rezerwy. Jak widać, plan został wykonany niemal w stu procentach. Bardzo nas cieszy tak wysoki poziom stawiennictwa na szkoleniach. Były oczywiście osoby, które złożyły wnioski o zwolnienie z ćwiczeń, najczęściej z powodu sytuacji rodzinnej lub złego stanu zdrowia.

Każdy zna niemal legendarne opowieści o szkoleniach rezerwy sprzed lat. Czy w tym roku były problemy z dyscypliną żołnierzy?

Po frekwencji, to drugi powód do zadowolenia. Rezerwiści, którzy stawiali się w jednostkach, wiedzieli, w jakim celu odbywają ćwiczenia wojskowe, a ich postawa pokazała, że żołnierz rezerwy niczym nie ustępuje żołnierzowi zawodowemu w podejściu do realizacji stawianych zadań. Opowieści o „rozrywkowych” szkoleniach rezerwy to mit, który nigdy nie miał odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, w jaki sposób zostało przeprowadzone tegoroczne szkolenie. W uznaniu dla postawy naszych rodaków, którzy odpowiedzieli na wezwanie wojska i wzięli w nim udział, gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP, skierował do wszystkich przeszkolonych rezerwistów list z podziękowaniami.

Przed wznowieniem szkoleń wiele osób obawiało się, że tych kilka dni, jakie przyjdzie im spędzić w jednostce, to będzie czas stracony. Niby dostaną powołania, teoretycznie będzie jakiś program, ale koniec końców będą traktowani przez wojsko zawodowe jak piąte koło u wozu.

Staraliśmy się, by tych kilka dni było wypełnione różnorodnymi zajęciami, konkretnymi zadaniami. W zależności od potrzeb i możliwości rezerwiści szkolili się razem z żołnierzami zawodowymi, brali także udział w ćwiczeniach poligonowych. Obecność rezerwistów w jednostkach nie może być czymś wyjątkowym. Choć przez kilka lat nie było takich szkoleń, to od tego roku będą one przeprowadzane już regularnie i żołnierze zawodowi muszą nauczyć się pracować razem z rezerwą. Z sygnałów z jednostek wynika, że nie był to problem i współpraca obu grup żołnierzy układała się poprawnie.

Czy zebrane doświadczenia zaowocują zmianami w organizacji i przeprowadzeniu szkolenia rezerwy w najbliższych latach?

Diametralnych zmian nie będzie. Będą one jednak prowadzone w większym zakresie, bo dwukrotnie zwiększy się limit osób, które możemy przeszkolić. Gdybyśmy powoływali rezerwistów na pięciodniowe ćwiczenia, to w ciągu 2014 roku udałoby się nam przeszkolić około 9500 żołnierzy. Wysokość tego limitu będzie się z roku na rok zwiększała, aż do 2017 roku. Wówczas będziemy mogli powołać na 10-dniowe szkolenie 27 tys. żołnierzy rezerwy. Z naszych analiz wynika, że przy obecnej liczebności Wojska Polskiego taka pula będzie wartością optymalną, by utrzymać odpowiednią rotację rezerwistów i poziom ich wyszkolenia.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze

~HANSGAZELA2
1420575960
zakładam, że w razie zagrożenia i tak mięso armatnie z NSRów pójdzie na główny odstrzał, a kaprale z gwias=dkami na spakowanych walizkach dadzą nogę - jak 71 lat temu
53-13-BB-15
~rezerwista
1397408820
Jeśli Pan Pkł. Tyszka mówi o nowej armii i o nowym sprzęcie serdecznie gratuluje wiedzy .... Właśnie się szkole na ćwiczeniach rezerwy i co ... na wyposażeniu mam PM -63 (który chyba jest już w muzeach) i OP1 ... NSR uczy się na nowszych modelach. Pozdrawiam nowoczesną armię ;)
84-DC-27-07
~scooby
1388577600
~st.kpr.rez. M - nie jestem kierowcą zawodowym, bo jeżdżę lepiej od nich.
DB-A6-73-01
~st.kpr.rez. M
1388426100
Jeszcze w 2008 ponad 40 tyś rezerwistów było szkolonych dziś za sukces uważa się przeszkolenie 2571 żołnierzy rezerwy. Szkolenie rezerwy kosztuje min 10 razy mniej niż obsługa F16 ze szkoleniem pilotów. Ciekawy jestem ile złotych przypada na jednego rezerwistę mając na uwadze na to ze jest nas ze 3 razy więcej niż zawodowych (na mobilizacji). Kartę mobilizacyjną można porównać do prawa jazdy, szkolenie rezerwy do realnej jazdy Autem . Kto by chciał się z takim kierowcom przejechać, 5 dni szkolenia raz na parę lat?????
0B-55-C9-B2
~jakiś
1388424780
A czego wy chcecie bronić? Ziemi która po 2016roku będzie sprzedawana obcym, banków które są już w rękach obcych, fabryk które są już w rękach obcych? Pytam czego chcecie bronić?
8F-5C-26-83
~scooby
1388403780
W statystyce nie mówi się poniżej 2 % . tu jest zdecydowanie mniej. wielki szacunek dla Żołnierzy Rezerwy i osób które z nimi pracują.
DB-A6-73-01

MON nie wycofuje się z MSPO
 
Głos (z) płonącej Warszawy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie porty bardziej otwarte
Koniec kijowskiego snu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ćwiczenia z torpedą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Anakonda” rusza na poligony
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO walczy z koronawirusem
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Sojusznicy w Drawsku
„Spartan” znów na Mazurach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Białe noce podhalańczyków
Trzeba rozbić to więzienie!
Co z tegorocznym MSPO?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Defender” na poligonie!
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Harpun” do walki
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Czek i wsparcie od lotników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Agent w generalskich szlifach
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Transportery płyną na drugi brzeg
Polskie zwycięstwo w D-Day
Zwiadowcy na start
Online z mistrzami sportu
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
F-16 kończą misję w Estonii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na misjach święta inne niż zwykle
„Ratownik” od nowa
Morskie początki „Anakondy”
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Na wakacje z WOT
Generał Haller przybył w sam czas
Nowy wiceminister w MON
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Święto żołnierzy służących na misjach
Mercedes nie tylko do holowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO