moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze zasłużyli na podwyżkę uposażeń

Zakończenie misji w Afganistanie i modernizacja armii to obecnie najważniejsze sprawy dla wojska. Szkoda jednak, że w planach resortu obrony nie ma podwyżki uposażeń dla żołnierzy – poseł Dariusz Seliga (PiS) ocenia plany MON na 2014 rok.

Minister obrony narodowej przedstawił dziś najważniejsze zadania, jakie czekają resort w 2014 roku. Na pierwszym miejscu postawił kwestię wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu. Ich bezpieczny powrót to rzeczywiście priorytet. Jednak mówiąc o kończącej się misji w Afganistanie, nie sposób pominąć kwestii, które moim zdaniem nie zostały jeszcze rozwiązane. Słabością tej operacji pozostają rozwiązania dotyczące logistyki. Przerzut żołnierzy i sprzętu musimy zamówić na zewnątrz, u Amerykanów.

Misja w Afganistanie przez ostatnie lata dominowała w polskiej debacie na temat sił zbrojnych. Teraz, gdy dobiega ona końca, tematem numer jeden zapewne staną się plany modernizacji polskiego wojska. Unowocześnienie armii to oczywiście rzecz bardzo istotna, obawiam się jednak, że rząd będzie chciał tym tematem przykryć problemy, które nurtują dziś środowisko wojskowych.

Mam tu na myśli na przykład chaos, który zapanował w wojsku po wprowadzeniu chyba nie do końca przemyślanej reformy kierowania armią. Opozycja sprzeciwiała się propozycjom rządowym. I dziś, gdy obowiązują już nowe przepisy, trudno jest nam zrozumieć, po co te zmiany zostały wprowadzone. Dotychczas był jasny podział – w armii był jeden, główny dowódca – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Tymczasem teraz mamy trzech równorzędnych dowódców i nie wiadomo, który jest najważniejszy.

REKLAMA

Na pewno MON powinien zająć się kwestią Narodowych Sił Rezerwowych. Zostały one utworzone w 2010 roku i dziś możemy ocenić, co na pewno należy poprawić w ich funkcjonowaniu. Jedną ze spraw do rozwiązania są zagadnienia dotyczące szkoleń i finansowania NSR. Dziś dochodzi do takich sytuacji, że MON zachęca ochotników do zgłaszania się do wojskowych komend uzupełnień, obiecuje im szkolenia i kursy. W praktyce jednak ci, którzy się zgłaszają, są często odsyłani z kwitkiem, bo wojskowe komendy uzupełnień nie mają na szkolenia pieniędzy.

Jeszcze jednym obecnie problemem jest to, że nie ma ścieżki kariery wojskowej dla wyższej kadry dowódczej. Są to bardzo dobrze merytorycznie wyszkoleni dowódcy, z dużym doświadczeniem, często po szkoleniach za granicą. Gdy kończy się im kadencja, nie mają możliwości kontynuowania kariery. Warto, aby MON rozbił ten szklany sufit dla wyższej kadry dowódczej w wojsku.

Niewątpliwie modernizacja armii, zakupy nowego sprzętu to sprawa bardzo ważna, ale najważniejsi i tak są ludzie. Trzeba dostrzec ich pracę, zaangażowanie i za to ich wynagrodzić. Żołnierze powinni dostać podwyżki uposażeń, bo ostatnie otrzymali jeszcze za rządów Jarosława Kaczyńskiego. Dlatego najważniejszą sprawą w tym roku powinno być to, żeby minister obrony miał odwagę walczyć o pieniądze należne polskiej armii. By nie pozwolił przenosić ich z budżetu resortu obrony na „inne cele” rządu, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Plusem, jeśli chodzi o zamierzenia MON na 2014 rok, są sprawy związane z offsetem. Z Ministerstwa Gospodarki mają być przeniesione do resortu obrony. Ważne jest to, by za polski przemysł obronny była odpowiedzialna jedna osoba, a do tej pory tym tematem zajmowali się ministrowie skarbu, gospodarki i obrony narodowej.

Dariusz Seliga
poseł PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze

~ss
1400843760
Bardziej przekombinowanej podwyżki nie widziałem nie uposażenia tylko dodatku
71-50-3A-3F
~jarek
1389959820
to nie była podwyżka uposażeń z podniesieniem mnożnika jak w policji , tylko śmieszny dodatek 243 zł za długoletnią służbę wojskową dostępny dla każdego nawet takiego który służy pierwszy dzień w armii , bez podniesienia mnożnika jak to jest w MSW i nadal nas robią w bambuko , bo w MON jest najniższy mnożnik w całej mundurówce ostatnio podniesiony 1 stycznia 2009 roku :( i przez to są najniższe dodatki do pensji jak 13 , gratyfikacji itp.
FF-98-72-89
~mac
1389861480
Panie Seliga nie powinien pan pisać nie prawdziwych informacji Ostatnią podwyżkę dostaliśmy za rządów obecnego premiera Wydaje mi się że członek sejmowej komisji obrony narodowej powinien o tym wiedzieć a nie wypisywać bzdury
C4-0E-41-AA

Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Anakonda” rusza na poligony
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Ćwiczenia z torpedą
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Trzeba rozbić to więzienie!
Prawdziwi wojownicy
MON nie wycofuje się z MSPO
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko przeciw wirusowi
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
„Harpun” do walki
Specjalsi świętują
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
NATO walczy z koronawirusem
Morskie początki „Anakondy”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Transportery płyną na drugi brzeg
Głos (z) płonącej Warszawy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Widzieć i nie być widzianym
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Na wakacje z WOT
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy wiceminister w MON
Święto żołnierzy służących na misjach
Sukcesy sportowców w mundurach
Co z tegorocznym MSPO?
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Białe noce podhalańczyków
Agent w generalskich szlifach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO