moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Telefon zaufania dla weteranów

– Nie będziemy prowadzić telefonicznej terapii. Ale tym, którzy będą w potrzebie, będziemy mogli zaproponować konsultacje lub hospitalizację w naszej klinice – mówi płk dr Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego. Weterani i ich rodziny mogą korzystać z ogólnopolskiego telefonu zaufania.

Numer  22 68 172 33 działał będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Skąd pomysł na infolinię? – Sprawami weteranów zajmujemy się od wielu lat. Mamy swoje doświadczenia i wiemy, że w tym przypadku możliwości pomocy nigdy za wiele. Stąd nasza propozycja, która pozwoli nam lepiej monitorować sytuację żołnierzy, a w efekcie skuteczniej im pomagać – tłumaczy płk Tworus.

Dyżury przy telefonie pełnić będzie kilkunastu  studentów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy mają doświadczenie w  podobnej pracy, obsługiwali m.in. Niebieską Linię, skierowaną do ofiar przemocy w rodzinie. – Do obsługi naszego telefonu zostali dodatkowo przeszkoleni. Szczególną uwagę zwróciliśmy podczas szkolenia na specyfikę środowiska, na to, że dzwonić mogą żołnierze z całej Polski, z różnych środowisk, z różnymi problemami po powrocie z misji – wyjaśnia pułkownik.

REKLAMA

Personel Kliniki podkreśla, że infolinia nie będzie alternatywą dla pomocy psychologicznej oferowanej przez specjalistyczne ośrodki. Telefon do Kliniki nie zastąpi też wizyty u specjalisty i regularnej terapii. – To chyba oczywiste, że przez telefon nie będziemy nikogo diagnozować i prowadzić terapii. A tym samym nie zapewnimy natychmiastowej pomocy osobie potrzebującej. Naszym zadaniem będzie wysłuchanie dzwoniącego i zaproponowanie mu rozwiązania problemu – podkreśla oficer. Jak dodaje, często osoby chore nie wiedzą, z jakich możliwości mogą jeszcze skorzystać, by móc sprawniej wracać do zdrowia. – W razie konieczności będziemy się starali zmotywować dzwoniącego do szukania odpowiedniej pomocy. A gdy sytuacja będzie poważna, będziemy proponować konsultację czy nawet hospitalizację w naszej Klinice – mówi płk Tworus.

Inicjatywę Kliniki chwalą weterani. – To taka forma pomocy, z której skorzystać może każdy. Może mieć rolę terapeutyczną o tyle, że anonimowość pozwala otwarcie mówić o swoich problemach, odczuciach i emocjach. Dzięki rozmowie chory nie będzie czuł się sam ze swoimi problemami. Taka możliwość kontaktu ma też istotne znaczenie dla rodzin weteranów. Oni sami często nie zauważają albo też nie przyznają się, że nadszedł już moment, w którym powinni zacząć szukać pomocy. Wtedy mogą im pomóc najbliżsi – przekonuje  mł. chor. Przemysław Wójtowicz ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Płk Tworus podkreśla, że telefon nie będzie punktem informacyjnym: – Podejrzewam, że będziemy odbierać także telefony z pytaniami dotyczącymi np. kwestii odszkodowawczych, sprzętu rehabilitacyjnego itd. Takich spraw nie będziemy rozwiązywać, bo nie tym się na co dzień zajmujemy. Naszym priorytetem jest długofalowa pomoc psychologiczna dla weteranów. Tym bardziej że jak pokazują światowe badania, problem zaburzeń psychicznych wynikających z pobytu na wojnie nie kończy się wraz z powrotem do kraju, a trwa jeszcze wiele lat po nim.

*****

Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego otwarto w 2005 r. Na fachową pomoc tej placówki mogą liczyć m.in. żołnierze z objawami zespołu stresu pourazowego oraz ich najbliżsi. Od 2005 roku w Klinice na Szaserów hospitalizowanych było ponad 290 misjonarzy, niektórzy z nich kilkakrotnie. Ogólna liczba hospitalizacji to ponad 440.

Według szacunkowych danych, stres pourazowy dotyka około 10 procent weteranów polskich kontyngentów wojskowych.

Zespół stresu pourazowego, nazywany także zaburzeniami po stresie traumatycznym – PTSD (posttraumatic stress disorder), jest zespołem specyficznych symptomów, które mogą pojawić się u ludzi po przeżyciu ekstremalnego zdarzenia. Główne objawy takiego stresu to nawracające wspomnienia, odrętwienie emocjonalne, nadwrażliwość, zachowania agresywne, depresja.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ.

dodaj komentarz

komentarze


Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
 
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Polak z Medalem NATO
16 Dywizja najlepsza!
Wojsko przeciw wirusowi
Szybciej do wojska
Mordercza obrona Warszawy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zaplecze dla Rosomaków
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Sonary dla śmigłowców ZOP
Druga kariera byłych żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
F-16 kończą misję w Estonii
Wybuchowa edukacja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowe sanitarki dla wojska
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnik do Auschwitz
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Kaper” przeciw terrorystom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Aviation Detachment” w Łasku
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Medycy po unitarce
Kraby kontra okręt
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Marynarski Katyń
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Święto terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Ogień w natarciu
Polsko-amerykańska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO