moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze w pojazdach będą lepiej chronieni

Powstaje polskie konsorcjum, które zaproponuje nowe rozwiązania w konstrukcjach pojazdów opancerzonych. Dzięki temu żołnierze będą lepiej chronieni przed wybuchem min. Prace potrwają pięć lat, na ich przeprowadzenie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło ok. 28 mln zł.


Jak wykazały doświadczenia z udziału w misjach w Iraku i Afganistanie, miny – szczególnie improwizowane ładunki wybuchowe – są obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla ludzi wykonujących zadania bojowe w zapalnych regionach świata. Większość polskich żołnierzy poległych i rannych na misjach to właśnie ofiary takich wybuchów.

Dlatego wczoraj w Wojskowej Akademii Technicznej została podpisana umowa powołująca konsorcjum. Jego liderem jest Wojskowy Instytut Medyczny. – W skład konsorcjum wchodzą dwa doświadczone zespoły. WIM skupi się na badaniach medycznych. Posiadamy bowiem bardzo cenną bazę danych dotyczących urazów żołnierzy na misjach. Natomiast WAT będzie kierować zespołem zajmującym się modelowaniem i analizą numeryczną oraz badaniami eksperymentalnych konstrukcji obciążonych falą wybuchu – tłumaczy gen. bryg. dr hab. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Prace będą prowadzić ośrodki naukowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją sprzętu opancerzonego, m.in. Akademia Obrony Narodowej, Politechnika Śląska, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, AMZ Kutno oraz producent transporterów opancerzonych Rosomak – Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich. – Celem wszystkich prac jest zbadanie wpływu fali uderzeniowej wywołanej wybuchem na żołnierzy znajdujących się wewnątrz pojazdu opancerzonego oraz opracowanie takich propozycji zmian w konstrukcji maszyny, które ograniczą oddziaływanie wybuchu – kontynuuje gen. Gielerak.

Od początku polskiego zaangażowania w misje w Iraku i Afganistanie minęło już ponad dziesięć lat, praktycznie każde zdarzenie związane z atakiem na żołnierzy polskich zostało solidnie udokumentowane. W raportach znajdują się informacje m.in. o wielkości i miejscu zdetonowania ładunku, jego klasie, a także rodzaju uszkodzeń pojazdu i obrażeniach żołnierzy.

– W WIM opracujemy mapę obrażeń ciała osób, które odniosły obrażenia na skutek eksplozji ładunków wybuchowych. Na tej podstawie zaproponujemy wprowadzenie konstrukcji lepiej chroniących żołnierzy oraz nowe propozycje rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych pojazdu – mówi dyrektor WIM.

Najprościej rzecz ujmując, nowe rozwiązania mają jak najbardziej rozpraszać energię wybuchu. Chodzi m.in. o kamizelki kuloodporne chroniące dodatkowe części ciała, fotele, oparcia, pasy bezpieczeństwa oraz systemy ich mocowania do konstrukcji pojazdu czy elementy takie, jak np. zawieszenia kół.

W ramach projektu badawczego powstaną tzw. demonstratory technologii, do budowy których będą wykorzystane najnowsze materiały i kompozyty. Umożliwią one minimalizacje skutków oddziaływania na człowieka fali pochodzącej od detonacji.

– Konsorcjum skupia zarówno środowiska naukowe, jak i wiodących producentów sprzętu opancerzonego. Wykorzystujemy doświadczenia z realnego pola walki. To oraz pozytywna opinia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przekazało fundusze na nasze prace, pozwala wiązać duże nadzieje z sukcesem całego przedsięwzięcia. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo naszych żołnierzy, a także konkurencyjność części polskiego przemysłu zbrojeniowego na rynkach międzynarodowych – kończy gen. Grzegorz Gielerak.

Jerzy Markowski, Jarosław Rybak

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1390303200
6 lat zajął w latach siedemdziesiątych Amerykanom Program Apollo. 5 - letni program dospawania i wyprofilowania grubszej płyty.
DB-A6-73-01

Benemerenti 2020
 
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
They Train Together, They Fight Together
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Misje na dłużej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Beagle dla żołnierzy?
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kajak idealny dla komandosa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pomagali z narażeniem życia
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Defense Without Politics
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Posłowie o sytuacji w Iraku
Przeciw trzem wrogom
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Terytorialsi za oceanem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Rekordowy budżet MON
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Kondor wystartował
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Serwis AW101 w Łodzi
Misja wojownika
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Iran uderza w USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Za wolność naszą i waszą
Następcy Wstęg poszukiwani
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO