moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze w pojazdach będą lepiej chronieni

Powstaje polskie konsorcjum, które zaproponuje nowe rozwiązania w konstrukcjach pojazdów opancerzonych. Dzięki temu żołnierze będą lepiej chronieni przed wybuchem min. Prace potrwają pięć lat, na ich przeprowadzenie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło ok. 28 mln zł.


Jak wykazały doświadczenia z udziału w misjach w Iraku i Afganistanie, miny – szczególnie improwizowane ładunki wybuchowe – są obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla ludzi wykonujących zadania bojowe w zapalnych regionach świata. Większość polskich żołnierzy poległych i rannych na misjach to właśnie ofiary takich wybuchów.

Dlatego wczoraj w Wojskowej Akademii Technicznej została podpisana umowa powołująca konsorcjum. Jego liderem jest Wojskowy Instytut Medyczny. – W skład konsorcjum wchodzą dwa doświadczone zespoły. WIM skupi się na badaniach medycznych. Posiadamy bowiem bardzo cenną bazę danych dotyczących urazów żołnierzy na misjach. Natomiast WAT będzie kierować zespołem zajmującym się modelowaniem i analizą numeryczną oraz badaniami eksperymentalnych konstrukcji obciążonych falą wybuchu – tłumaczy gen. bryg. dr hab. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Prace będą prowadzić ośrodki naukowe oraz przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją sprzętu opancerzonego, m.in. Akademia Obrony Narodowej, Politechnika Śląska, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, AMZ Kutno oraz producent transporterów opancerzonych Rosomak – Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich. – Celem wszystkich prac jest zbadanie wpływu fali uderzeniowej wywołanej wybuchem na żołnierzy znajdujących się wewnątrz pojazdu opancerzonego oraz opracowanie takich propozycji zmian w konstrukcji maszyny, które ograniczą oddziaływanie wybuchu – kontynuuje gen. Gielerak.

Od początku polskiego zaangażowania w misje w Iraku i Afganistanie minęło już ponad dziesięć lat, praktycznie każde zdarzenie związane z atakiem na żołnierzy polskich zostało solidnie udokumentowane. W raportach znajdują się informacje m.in. o wielkości i miejscu zdetonowania ładunku, jego klasie, a także rodzaju uszkodzeń pojazdu i obrażeniach żołnierzy.

– W WIM opracujemy mapę obrażeń ciała osób, które odniosły obrażenia na skutek eksplozji ładunków wybuchowych. Na tej podstawie zaproponujemy wprowadzenie konstrukcji lepiej chroniących żołnierzy oraz nowe propozycje rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych pojazdu – mówi dyrektor WIM.

Najprościej rzecz ujmując, nowe rozwiązania mają jak najbardziej rozpraszać energię wybuchu. Chodzi m.in. o kamizelki kuloodporne chroniące dodatkowe części ciała, fotele, oparcia, pasy bezpieczeństwa oraz systemy ich mocowania do konstrukcji pojazdu czy elementy takie, jak np. zawieszenia kół.

REKLAMA

W ramach projektu badawczego powstaną tzw. demonstratory technologii, do budowy których będą wykorzystane najnowsze materiały i kompozyty. Umożliwią one minimalizacje skutków oddziaływania na człowieka fali pochodzącej od detonacji.

– Konsorcjum skupia zarówno środowiska naukowe, jak i wiodących producentów sprzętu opancerzonego. Wykorzystujemy doświadczenia z realnego pola walki. To oraz pozytywna opinia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które przekazało fundusze na nasze prace, pozwala wiązać duże nadzieje z sukcesem całego przedsięwzięcia. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo naszych żołnierzy, a także konkurencyjność części polskiego przemysłu zbrojeniowego na rynkach międzynarodowych – kończy gen. Grzegorz Gielerak.

Jerzy Markowski, Jarosław Rybak

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1390303200
6 lat zajął w latach siedemdziesiątych Amerykanom Program Apollo. 5 - letni program dospawania i wyprofilowania grubszej płyty.
DB-A6-73-01

Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Ukraiński kurs na Zachód
Zaplecze dla Rosomaków
16 Dywizja najlepsza!
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sonary dla śmigłowców ZOP
„Aviation Detachment” w Łasku
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
„Kaper” przeciw terrorystom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogień w natarciu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Medycy po unitarce
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ochotnik do Auschwitz
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Polak z Medalem NATO
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wybuchowa edukacja
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Szybciej do wojska
Kraby kontra okręt
F-16 kończą misję w Estonii
Marynarski Katyń
Laserowa artyleria US Army
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Święto terytorialsów
Druga kariera byłych żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Mordercza obrona Warszawy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO