moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy – oczy i uszy brygady

50 żołnierzy z giżyckiej brygady trzy doby spędziło na poligonie. Nocą prowadzili rozpoznanie i spali pod gołym niebem. Zadanie zostało wykonane: wykryli i zlikwidowali polowy węzeł łączności nieprzyjaciela, stanowisko dowodzenia artylerii oraz bazę wrogiego oddziału. – Jednak muszą jeszcze popracować nad ubezpieczaniem swoich baz – mówi dowódca kompanii.Zwiadowcy z kompanii rozpoznawczej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zajęcia w Orzyszu rozpoczęli od strzelania z broni pokładowej. Ogień otworzyły wielkokalibrowe karabiny maszynowe NSWT kalibru 14,5 mm i 12,7 mm, zamontowane na dwóch transporterach BRDM-Żbik i jednym typu Szakal. Żołnierze strzelali także z karabinów maszynowych PK, Beryli i PM-ów. Później ruszyli w lasy poligonu.

Pierwsze zadanie zwiadowców to przeniknąć na teren przeciwnika. Nocą pokonali 12 kilometrów. Aby pozostać w ukryciu, poruszali się tylko lasami i bezdrożami. Zanim założyli bazę przejściową, zatarli ślady pozostawione na śniegu. Nawet odpoczywając nie mogli zaprzestać obserwacji i ubezpieczania. Kapral Daniel Konarzewski, dowódca drużyny, wyjaśnia, że w takich sytuacjach sprawdza się metoda rozlokowania ludzi, zwana „buddy team”. –  Polega na tym, że żołnierze odpoczywają w śpiworach ułożonych na śniegu na karimatach po linii koła. Gdy jeden z pary zwiadowców śpi, drugi obok niego czuwa. Po ustalonym czasie, bez zbędnego ruchu i żadnych dźwięków, zamieniają się rolami – wyjaśnia kapral, który na misji w Afganistanie jako członek grupy rozpoznawczej spędził kilka nocy na obserwacji w górach Hindukuszu.

Po rozbiciu bazy zwiadowcy przygotowywali się do wykonania zadania. Mieli wykryć stanowisko artylerii przeciwnika, bazę jego grupy rozpoznawczej i polowy węzeł teleinformatyczny. Potem otrzymali zadanie wejścia na teren zajętych przez nieprzyjaciela obiektów. Podczas ataku mieli zdobyć ważne dokumenty.

Wartowników obezwładnili używając noży, by przeciwnik jak najdłużej nie dowiedział o ich obecności. Gdy zostali dostrzeżeni, otworzyli ogień. Atakowali parami. Chociaż używali amunicji ćwiczebnej, przestrzegali zasad bezpieczeństwa, jakby strzelali ostrą amunicją.

Po zniszczeniu obiektów wycofali się i zacierając ślady zorganizowali w lesie drugą bazę przejściową. Trzeciego dnia nieprzyjaciel zaczął ich osaczać. Wrogie stacje nasłuchowe wykryły miejsce, skąd zwiadowcy nadawali swoje meldunki. Żołnierze musieli szybko zmienić rejon stacjonowania. Znów czekał ich długi marsz po śniegu, zacieranie śladów i mylenie ewentualnego pościgu zanim dotarli do koszar.


– Zadanie zostało wykonane. Najwyżej oceniam tempo i sposób przemieszczania się w terenie moich ludzi. Żołnierze wszystkich trzech plutonów bezbłędnie przeszli ponaddziesięciokilometrowe marsze w ukryciu i po śniegu – mówi kpt. Paweł Supiński, dowódca kompanii. Sam wcielił się w rolę wrogiego obserwatora i próbował przy użyciu urządzeń noktowizyjnych zlokalizować swoich żołnierzy. Bez skutku. O ich dotarciu do wyznaczonego celu dowiedział się z meldunków otrzymanych przez radio.

Dowódca wytknął jednak swoim podwładnym drobne niedociągnięcia. – Trzeba poprawić ubezpieczanie baz. Niesprzyjająca aura i niska temperatura zaburza czujność żołnierzy, a taką nieostrożność chętnie wykorzysta nieprzyjaciel. W przyszłości obserwacja rejonu wokół baz przejściowych i ich ubezpieczenie musi być dokładniejsze – podkreśla kpt. Supiński.

W lutym zwiadowcy z giżyckiej brygady ponownie wrócą na poligon. Będą się szkolić m.in. z wykorzystywania materiałów wybuchowych do niszczenia wrogich obiektów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Dariusz Guzenda

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1390934700
~olo -intencje są ważne ale MQ-1 widzi dalej i lepiej , nie musi spać ... .
DB-A6-73-01
~ja
1390927740
olo wpisz w YouTube "Celownik kolimatorowy CK 6" Na 15 sekundzie zobaczysz na berylu celownik do widzenia w nocy zamontowany przed CK 6. Tak więc CK 6 aby widział w nocy musi być uzupełniony o ten przyrząd.
82-8D-A9-6B
~olo
1390858380
To celownik kolimatorowy sprawia, że widzisz w nocy... Niezły matrix.
52-CC-D6-B0
~castorro
1390829100
Inwestycja w "Zwiad" jest podstawą..... A nie bieganie z PM-em po lesie... INWESTOWANIE!!!!
70-FC-C2-69
~ja
1390755360
Wszyscy zwiadowcy powinni mieć jako indywidualne wyposażenie na karabinach celowniki kolimatorowe, do widzenia w nocy itp. Muszą mieć lepsze wyposażenie od przeciwnika bo to ONI mają wroga zauważyć jako pierwszego.
B8-1A-34-E5
~scooby
1390661400
~szcz - powoli odchodzi się od podartego prześcieradła ..
DB-A6-73-01
~szcz
1390656900
czyżby nowy maskałat?
0A-52-52-31

Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
 
Polska pod kontrolą armii
AMW poleca się na święta
Gorące obrady NATO w Londynie
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Leopardy na Podkarpaciu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Unwanted Treaty
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
The Army Enters the Frame
Kto zostawia ślady w sieci
Los Polski naszym losem
Szwedzki baypass przed „Orką”
Paczki dla kresowiaków
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Błyskawiczna reakcja
Z archiwum „Szarego”
Trzy filary wojny minowej
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Nowe laboratorium WAT
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Terytorialsi za oceanem
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klucz do dobrych relacji
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Ostre strzelanie artylerzystów
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Amunicja i miny dla armii
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Razem się szkolą, razem walczą
Trudna droga
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Artyleryjska interoperacyjność
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Wojsko na święta
Gotowi na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO