moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strzelcy wyborowi walczą z hipotermią

Podczas przeprawy przez rzekę pod żołnierzami załamuje się lód. W pełnym umundurowaniu i z ciężkimi plecakami wpadają do wody. Mają zaledwie kilka minut, by wydostać się spod lodu i ogrzać zmarznięte ciała. Jak nie wpaść w hipotermię i przeżyć w tak ekstremalnych warunkach? Tego właśnie w Bieszczadach uczyli się strzelcy wyborowi.


– Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Gdy wpadniemy do lodowatej wody, mamy zaledwie kilka minut, by uniknąć hipotermii. Uczymy żołnierzy, jak przeżyć w takiej sytuacji – mówi mjr Rafał Iwanek z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca zimowego szkolenia w Bieszczadach dla strzelców wyborowych.

W tygodniowym zgrupowaniu wzięło udział 26 żołnierzy z brygad z całej Polski. W Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu oraz na terenie wysokich Bieszczadów strzelcy wyborowi uczyli się, jak działać zimą w górach. – Może się zdarzyć, że żołnierze podczas jakiejś operacji przypadkowo wpadną do wody. Muszą wiedzieć, co zrobić, by takie zdarzenie nie wpłynęło na ich zdrowie i życie oraz by taka sytuacja nie zdyskwalifikowała ich z dalszego działania – dodaje mjr Iwanek.

REKLAMA

Termometry pokazują minus 9 stopni, ale odczuwalna temperatura jest znacznie niższa. Wszystko przez silny wiatr. Strzelcy wyborowi przygotowują się do wykonania kolejnego zadania. To już koniec poligonu, więc skala trudności się zwiększa. Żołnierze mają wskoczyć do lodowatej wody (wycięta w lodzie przerębel ma dwa metry kwadratowe) w pełnym umundurowaniu. Na wszelki wypadek każdy z nich ma asekurację. Ta jest niezbędna, by strzelcy nie dostali się pod lód.

– Wejście do lodowatej wody nie jest przyjemne, bo bardzo szybko wychładza się wtedy organizm. Po zanurzeniu odczuwa się jakby silne uderzenie w klatkę piersiową. Czujesz ucisk, nie możesz oddychać – opisuje mł. chor. Karol Możdżeń, jeden z instruktorów. Podoficer wielokrotnie brał udział w tego typu szkoleniach. W zajęcia na temat hipotermii uczestniczył także podczas kursu w Szwecji. Zdobytą tam wiedzę przekazuje teraz swoim kolegom. – Najważniejsze, by żołnierze nie wpadali w panikę. A tak się zwykle dzieje, kiedy nie można oddychać. Szamotanina i nerwy nie pomagają. Trzeba się uspokoić, by złapać oddech – opowiada kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Skok do wody to dopiero połowa zadania. Żołnierze po wyjściu ze stawu musieli rozpalić ognisko, a dopiero później przebrać się w suche mundury. – Każdy z nich miał przy sobie korę brzozową i zapałki. Jeśli były one dobrze zabezpieczone i nie zamokły, to rozpalenie ognia szło dość szybko. Co prawda wszystkim z zimna drżały ręce – mówią instruktorzy. – Strasznie szczypały nas palce. Trudno było utrzymać w rękach zapałkę – dodaje jeden z uczestników szkolenia.

Po mroźnej kąpieli organizatorzy szkolenia nie dali strzelcom odpocząć. Żołnierze ruszyli parami w wyższe partie gór. Maszerowali 30 kilometrów i spędzili noc w lesie. – Podczas bytowania strzelcy mieli do dyspozycji jedynie śpiwory. Nie mogli korzystać z żadnych namiotów – mówi kpt. Radzik.

Oprócz praktycznych zajęć z przeciwdziałania hipotermii żołnierze uczyli się także zasad maskowania, dobierania odzieży i jedzenia, pakowania i rozpakowywania namiotów. Ponadto trenowali techniki poruszania się na nartach, ewakuację medyczną i udzielanie pierwszej pomocy. Strzelcy wyborowi natomiast doskonalili specjalistyczne umiejętności: ćwiczyli wykrywanie celów w zimie, obliczali parametry do dania strzału z uwzględnieniem siły wiatru i gęstości powietrza.
Podobne kursy dla strzelców wyborowych odbywają się także wiosną i jesienią. Wówczas żołnierze trenują umiejętności strzeleckie, na przykład w Wędrzynie, w poligonowym ośrodku zurbanizowanym.

MKS

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1391545680
:-?
39-FF-C3-6D

Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
 
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Strzelnice dla terytorialsów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Dla odważnych i walecznych
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bon turystyczny także w wojsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
Ukraiński kurs na Zachód
Biblią w bolszewików
Polsko-amerykańska współpraca
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Trwała odporność terytorialsów
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Amerykanie znów w Drawsku
Szarża „Hallerczyka”
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chemicy do zadań specjalnych
Laserowa artyleria US Army
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Online z mistrzami sportu
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Sprawdzony sojusznik
Świętuj z żołnierzami
Kierunek: misja
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO