moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Strzelcy wyborowi walczą z hipotermią

Podczas przeprawy przez rzekę pod żołnierzami załamuje się lód. W pełnym umundurowaniu i z ciężkimi plecakami wpadają do wody. Mają zaledwie kilka minut, by wydostać się spod lodu i ogrzać zmarznięte ciała. Jak nie wpaść w hipotermię i przeżyć w tak ekstremalnych warunkach? Tego właśnie w Bieszczadach uczyli się strzelcy wyborowi.


– Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Gdy wpadniemy do lodowatej wody, mamy zaledwie kilka minut, by uniknąć hipotermii. Uczymy żołnierzy, jak przeżyć w takiej sytuacji – mówi mjr Rafał Iwanek z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca zimowego szkolenia w Bieszczadach dla strzelców wyborowych.

W tygodniowym zgrupowaniu wzięło udział 26 żołnierzy z brygad z całej Polski. W Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu oraz na terenie wysokich Bieszczadów strzelcy wyborowi uczyli się, jak działać zimą w górach. – Może się zdarzyć, że żołnierze podczas jakiejś operacji przypadkowo wpadną do wody. Muszą wiedzieć, co zrobić, by takie zdarzenie nie wpłynęło na ich zdrowie i życie oraz by taka sytuacja nie zdyskwalifikowała ich z dalszego działania – dodaje mjr Iwanek.

Termometry pokazują minus 9 stopni, ale odczuwalna temperatura jest znacznie niższa. Wszystko przez silny wiatr. Strzelcy wyborowi przygotowują się do wykonania kolejnego zadania. To już koniec poligonu, więc skala trudności się zwiększa. Żołnierze mają wskoczyć do lodowatej wody (wycięta w lodzie przerębel ma dwa metry kwadratowe) w pełnym umundurowaniu. Na wszelki wypadek każdy z nich ma asekurację. Ta jest niezbędna, by strzelcy nie dostali się pod lód.

– Wejście do lodowatej wody nie jest przyjemne, bo bardzo szybko wychładza się wtedy organizm. Po zanurzeniu odczuwa się jakby silne uderzenie w klatkę piersiową. Czujesz ucisk, nie możesz oddychać – opisuje mł. chor. Karol Możdżeń, jeden z instruktorów. Podoficer wielokrotnie brał udział w tego typu szkoleniach. W zajęcia na temat hipotermii uczestniczył także podczas kursu w Szwecji. Zdobytą tam wiedzę przekazuje teraz swoim kolegom. – Najważniejsze, by żołnierze nie wpadali w panikę. A tak się zwykle dzieje, kiedy nie można oddychać. Szamotanina i nerwy nie pomagają. Trzeba się uspokoić, by złapać oddech – opowiada kpt. Konrad Radzik, oficer prasowy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Skok do wody to dopiero połowa zadania. Żołnierze po wyjściu ze stawu musieli rozpalić ognisko, a dopiero później przebrać się w suche mundury. – Każdy z nich miał przy sobie korę brzozową i zapałki. Jeśli były one dobrze zabezpieczone i nie zamokły, to rozpalenie ognia szło dość szybko. Co prawda wszystkim z zimna drżały ręce – mówią instruktorzy. – Strasznie szczypały nas palce. Trudno było utrzymać w rękach zapałkę – dodaje jeden z uczestników szkolenia.

Po mroźnej kąpieli organizatorzy szkolenia nie dali strzelcom odpocząć. Żołnierze ruszyli parami w wyższe partie gór. Maszerowali 30 kilometrów i spędzili noc w lesie. – Podczas bytowania strzelcy mieli do dyspozycji jedynie śpiwory. Nie mogli korzystać z żadnych namiotów – mówi kpt. Radzik.

Oprócz praktycznych zajęć z przeciwdziałania hipotermii żołnierze uczyli się także zasad maskowania, dobierania odzieży i jedzenia, pakowania i rozpakowywania namiotów. Ponadto trenowali techniki poruszania się na nartach, ewakuację medyczną i udzielanie pierwszej pomocy. Strzelcy wyborowi natomiast doskonalili specjalistyczne umiejętności: ćwiczyli wykrywanie celów w zimie, obliczali parametry do dania strzału z uwzględnieniem siły wiatru i gęstości powietrza.
Podobne kursy dla strzelców wyborowych odbywają się także wiosną i jesienią. Wówczas żołnierze trenują umiejętności strzeleckie, na przykład w Wędrzynie, w poligonowym ośrodku zurbanizowanym.

MKS

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1391545680
:-?
39-FF-C3-6D

Głosuj na wojskowego sportowca roku
 
Paczki dla kresowiaków
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Z archiwum „Szarego”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Holownik „Semko” stanął na wodzie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Trudna droga
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Ostre strzelanie artylerzystów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowe laboratorium WAT
Volhynian Lion Hearts
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
The Army Enters the Frame
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Nowe maszyny w LAW
Kto zostawia ślady w sieci
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Unwanted Treaty
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Razem się szkolą, razem walczą
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Terytorialsi za oceanem
Leopardy na Podkarpaciu
Klucz do dobrych relacji
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Los Polski naszym losem
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wrocław czeka na Amerykanów
Gorące obrady NATO w Londynie
Kontenery dla Wisły
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO