moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińskie wojsko zostanie w koszarach

Opozycja i Wiktor Janukowycz po trwających ponad dobę negocjacjach podpisali porozumienie. Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, ograniczając uprawnienia prezydenta. Kilka godzin wcześniej do dymisji podał się wiceszef Sztabu Generalnego Ukrainy Jurij Dumański. Nie chciał wciągać wojska w wojnę z cywilami.


Dymisja generała Jurija Dumańskiego, człowieka numer dwa w ukraińskiej armii, była drugą w ciągu ostatnich dni. W środę Janukowycz odwołał odrębnym dekretem ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Nowym głównodowodzącym został  admirał Jurija Iljina, dotychczasowy dowódca marynarki wojennej.

Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl nie miał wątpliwości, że roszady te były przymiarką do wyprowadzenia przez Janukowycza wojska na ulice ukraińskich miast. – Te wszystkie ruchy pokazują, że władza zastanawia się nad rozwiązaniem siłowym – mówił Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

W piątek rano okazało się, że Janukowycz chciał użyć ukraińskiej armii przeciwko cywilom. Potwierdził to generał Jurij Dumański, zastępca szefa Sztabu Generalnego Ukrainy. W rozmowie z portalem Ib.ua generał powiedział wprost, że na Ukrainie ma miejsce włączanie wojska w konflikt z cywilami. – Na to nie można pozwolić. To moje stanowisko jako obywatela, oficera, przełożonego, który odpowiada za swoich podwładnych. I dlatego złożyłem rezygnację – powiedział portalowi Ib.ua. generał Dumański.

Słowa generała, nie wprost, potwierdził Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych, który razem z przedstawicielami dyplomacji Francji i Niemiec przebywa w Kijowie. Wychodząc ze spotkania z opozycją, szef polskiego MSZ powiedział: – Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię – wszyscy będziecie martwi.

W piątek po południu opozycja i Janukowycz zaakceptowali treść porozumienia. Nie przystało na nie  tylko najbardziej radykalne ugrupowanie protestujących z Majdanu – Prawy Sektor, który zapowiedział, że nie opuści barykad. Jednym z punktów podpisanego porozumienia było przywrócenie konstytucji z 2004 roku, która ograniczała władzę prezydenta. Ten postulat został spełniony jeszcze w piątek. Na Ukrainie ma powstać rząd jedności narodowej, mają się też odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.

Czy to oznacza, że groźba użycia wojska przez Janukowycza się oddaliła? Zdaniem Krzysztofa Liska, eurodeputowanego i członka delegacji UE–Ukraina, prezydent Ukrainy nie miał posłuchu w wojsku. – Przypomina to sytuację z Pomarańczowej Rewolucji. Kuczma ustąpił, kiedy zdał sobie sprawę z tego, że nie ma poparcia w armii. To samo spotkało Janukowycza – ocenia Krzysztof Lisek.

Bardziej sceptyczny jest Tadeusz Iwiński, poseł SLD i członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. – To jest kruche porozumienie. Podpisane między przedstawicielami Brukseli, Janukowyczem a opozycją. Polityka Kijowa opiera się jednak na trójkącie – Bruksela, Waszyngton i Rosja. I te dwa ostatnie wierzchołki dla Janukowycza są najważniejsze – podkreśla Iwiński.

Protesty na Ukrainie trwają od jesieni 2013 roku. Wtedy Wiktor Janukowycz, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie podpisał umowy stowarzyszającej z Unią Europejską. Na ulice Kijowa wyszło tysiące mieszkańców. Protesty szybko rozlały się na inne miasta. Kilka dni temu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przygotowuje  ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. Umożliwiała ona użycie wojska do stłamszenia protestów. W czwartek rano do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu. W starciach według różnych i wciąż niepotwierdzonych informacji zginęło od 70 do 100 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

REKLAMA

mk

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na wakacje z WOT
MON nie wycofuje się z MSPO
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Harpun” do walki
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Online z mistrzami sportu
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Trzeba rozbić to więzienie!
Agent w generalskich szlifach
Morskie początki „Anakondy”
Nowy wiceminister w MON
NATO walczy z koronawirusem
Koniec kijowskiego snu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ćwiczenia z torpedą
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Defender” na poligonie!
Białe noce podhalańczyków
Polskie zwycięstwo w D-Day
Transportery płyną na drugi brzeg
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Mercedes nie tylko do holowania
„Ratownik” od nowa
Święto żołnierzy służących na misjach
Generał Haller przybył w sam czas
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie porty bardziej otwarte
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zwiadowcy na start
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Anakonda” rusza na poligony
Głos (z) płonącej Warszawy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach
Sojusznicy w Drawsku
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO