moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konflikt na Ukrainie coraz ostrzejszy

Rosyjscy żołnierze przejmują broń z baz wojskowych na Krymie. Od rana na Ukrainie trwa powszechna mobilizacja wojskowa a parlament w Kijowie zastanawia się czy wprowadzić stan wojenny. Polska apeluje o natychmiastowe zwołanie Rady NATO.


Zaostrza się konflikt na Ukrainie. Wczoraj wieczorem rosyjscy parlamentarzyści jednogłośnie poparli wniosek prezydenta Władimira Putina o użyciu wojsk na Ukrainie. Uchwała weszła w życie w momencie przegłosowania. Zgodnie z tym dokumentem, „armia rosyjska ma chronić życie Rosjan na całym terytorium Ukrainy oraz stacjonujących tam rosyjskich żołnierzy”. Spór toczy się głównie o Krym, który w 1954 roku przywódca ZSRR, Nikita Chruszczow, przekazał Ukrainie. Większość mieszkańców tego półwyspu stanowią Rosjanie (60 proc.). Jedna czwarta to Ukraińcy, a 12 proc. - krymscy tatarzy. Jednak to na czym Moskwie zależy najbardziej to położenie geograficzne Krymu. Niesłychanie istotne z punktu widzenia strategicznego. To dlatego na Krymie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska. Zgodnie z umową między Moskwą i Kijowem okręty mają prawo przebywać tam do 2042 roku. Jednak dokument podpisany przez byłego już prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowicza, może zostać - w obecnej sytuacji - wypowiedziany.

Jak podała agencja Interfax-Ukraina rosyjscy żołnierze zaczęli przejmować broń z ukraińskich baz wojskowych na Krymie. Miało do tego dojść w stacji radarowej Sudaku oraz w centrum szkoleniowym ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu. Tym informacjom zaprzeczył w niedzielę rano rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow.

Tymczasem na Ukrainie zapadła decyzja o powszechnej mobilizacji. Jeszcze w sobotę wieczorem postawiono armię ukraińską w stan gotowości bojowej. - Rosyjska interwencja na Ukrainie oznaczałaby rozpoczęcie wojny i koniec jakichkolwiek stosunków Ukrainy z Rosją – zapowiedział Arsenij Jaceniuk, nowy premier Ukrainy.

Sytuacja naszego wschodniego sąsiada była tematem zwołanej w trybie pilnym narady u prezydenta Bronisława Komorowskiego. W wzięli udział premier Donald Tusk, ministrowie: obrony narodowej, Tomasz Siemoniak oraz spraw zagranicznych, Radosław Sikorski. - Sytuacja jest niesłychanie poważna, być może dramatyczna - mówił prezydent Komorowski - Państwo polskie może czuć się zagrożone potencjalnym użyciem rosyjskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. Dlatego Polska wystąpiła o natychmiastowe zwołanie Rady Północnoatlantyckiej, czyli najważniejszego organu decyzyjnego NATO. Ma do niej dojść jeszcze w niedzielę rano.

Również w niedzielę odbędzie się nadzwyczajne spotkanie w Kancelarii Premiera. Szef rządu oraz liderzy opozycji, mają rozmawiać o tym, jak kryzys na Ukrainie może wpłynąć na bezpieczeństwo Polski oraz o tym jak polscy politycy i dyplomaci mogą wpłynąć na uspokojenie nastrojów.

Działania Rosji niepokoją społeczność międzynarodową. Prezydent USA Barack Obama rozmawiał przez 90 minut z prezydentem Federacji Rosyjskiej. Z kolei szef Pentagonu, Chuck Hagel, kontaktował się z ministrem obrony Rosji, Siergiejem Szojgu. - Jeśli sytuacja nie zmieni się, to powstanie ryzyko dalszej destabilizacji regionu, a Rosji grozi dyplomatyczna i gospodarcza izolacja – podkreślał Hagel w rozmowie telefonicznej.

W sobotę wieczór obradowała także Rada Bezpieczeństwa ONZ. Jednak Rosja zablokowała przyjęcie rezolucji w sprawie Ukrainy.

REKLAMA

 

JT/TVN24/GW

autor zdjęć: AP Photo/Andrew Lubimov

dodaj komentarz

komentarze


Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
 
„Ratownik” od nowa
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Harpun” do walki
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Spartan” znów na Mazurach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Co z tegorocznym MSPO?
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Święto żołnierzy służących na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mercedes nie tylko do holowania
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Koniec kijowskiego snu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Nowy wiceminister w MON
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Głos (z) płonącej Warszawy
Generał Haller przybył w sam czas
Morskie początki „Anakondy”
Ćwiczenia z torpedą
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Defender” na poligonie!
Agent w generalskich szlifach
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Zwiadowcy na start
NATO walczy z koronawirusem
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Anakonda” rusza na poligony
Wojsko przeciw wirusowi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie zwycięstwo w D-Day
MON nie wycofuje się z MSPO
Transportery płyną na drugi brzeg
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Białe noce podhalańczyków
Na misjach święta inne niż zwykle
Na wakacje z WOT
Sojusznicy w Drawsku
Polskie porty bardziej otwarte
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Obradowała Rada Gabinetowa
Trzeba rozbić to więzienie!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO