moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Myśliwce czekają na przeprowadzkę

Cztery samoloty służyły niegdyś w 28 Słupskim Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Dziś stoją na zamkniętym terenie lotniska w Redzikowie, na którym ma powstać amerykańska baza. Miłośnicy lotnictwa chcą, aby maszyny cieszyły oczy mieszkańców. Odnowili je i planują przenieść na teren pobliskiego osiedla. Brakuje im jednak na to pieniędzy.


– Boimy się, że wraz z intensyfikacją prac w ramach programu „tarczy antyrakietowej” samoloty mogą zostać bezpowrotnie stracone lub zniszczone – tłumaczy płk rez. pil. Franciszek Klimczuk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Jak dodaje, myśliwce Lim-5, MiG-19PM, MiG-21PF i MiG-23M używane niegdyś przez stacjonujący na lotnisku w Redzikowie koło Słupska 28 Pułk pozostały tam jako pomniki.

Teraz na tym terenie ma powstać amerykańska baza systemu obrony przeciwrakietowej. – Teren lotniska jest ogrodzony i nikt postronny nie ma dostępu do zabytkowych MiG-ów. Nie można ich obejrzeć ani zrobić im zdjęcia – wyjaśnia prezes. Dlatego opiekujące się maszynami stowarzyszenie, skupiające m.in. byłych pilotów i pracowników jednostki, chce przenieść je na teren pobliskiego osiedla.

– Byłyby atrakcją dla wszystkich oraz pamiątką przypominającą najlepsze lata słupskiego lotnictwa wojskowego – argumentuje płk Klimczuk. Jak dodaje, jest wśród nich prawdziwa perełka, czyli jeden z trzech zachowanych w Polsce MiG-ów-19. Pozostałe dwa stoją w Muzeum Lotnictwa w Krakowie i poznańskiej 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

Choć najstarsza z maszyn ma ok. 60 lat, wszystkie są w doskonałym stanie. W zeszłym roku zostały oczyszczone, odnowione i odmalowane przez członków stowarzyszenia. Teraz zabytkowe maszyny mają trafić na gminną działkę w pobliżu dawnego wojskowego osiedla. Pomiędzy nimi zostanie ulokowany stojący obecnie przed budynkiem dawnego dowództwa pułku obelisk poświęcony 19 pilotom jednostki, którzy zginęli podczas lotów.

Stowarzyszenie ma już wszystkie niezbędne zezwolenia budowlane. Trwają teraz prace porządkowe na działce. – Oczyszczamy teren, przygotowujemy cokoły, na których mają stanąć samoloty. Jedno stanowisko jest już gotowe – wylicza Wacław Łutowicz, wiceprezes stowarzyszenia.

Żeby zmniejszyć koszty przedsięwzięcia, większość prac związanych z przeniesieniem maszyn wykonują sami członkowie. Nie są jednak w stanie zapłacić za transport i wszystkie materiały, dlatego zaczęli zbiórkę pieniędzy na ten cel. Jak wylicza prezes Klimczuk, potrzebne jest ok. 10 tys. zł na wynajęcie dźwigu i lawety do przewiezienia samolotów oraz 5 tys. zł na dokończenie betonowych cokołów i montaż oświetlenia z monitoringiem. – Chcemy przenieść samoloty w czerwcu. Przez wakacje trwałyby prace montażowe i porządkowe, a uroczyste przecięcie wstęgi planujemy na 17 września, w 62. rocznicę utworzenia pułku w Redzikowie – mówi Wacław Łutowicz.

Pasjonaci liczą na wsparcie lokalnych przedsiębiorców, miłośników lotnictwa, mieszkańców i byłych osób służących w 28 Pułku. Chętni do wsparcia projektu znajdą niezbędne informacje na stronie stowarzyszenia: 28splm.webt.pl.

***
28 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego został sformowany w Redzikowie w 1951 r., a rozwiązano go w związku z reformą armii 31 grudnia 2000 r. W pułku służył m.in. jako dowódca eskadry polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. Jednostka traktowana była jako jedna z najważniejszych w kraju i wyposażana w nowy sprzęt. W 1956 r. w jej wyposażeniu pojawiły się produkowane w Polsce radzieckie myśliwce MiG-17, nazwane Lim-5. Trzy lata później wprowadzono MiG-i-19, pierwsze w Polsce myśliwce o ponaddźwiękowej prędkości. Natomiast w 1973 r. do pułku trafiły MiG-i-21, wówczas podstawowy samolot myśliwski w Polsce. Sześć lat później zaczęły je zastępować nowoczesne w tamtych czasach wielozadaniowe MiG-i-23. W Polsce służyły 42 maszyny tego typu, wszystkie w Redzikowie.

AD

autor zdjęć: Wacław Łutowicz

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1396800120
podobny do Su-22.
39-FF-C3-6D

Sześć dekad pod wirnikiem
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Zryw kościuszkowski
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Obradowała Rada Gabinetowa
Policja i wojsko kontra COVID-19
Medycy WOT kontra COVID-19
Sukcesy sportowców w mundurach
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Rakiety w celu
Dwa oblicza agenta wywiadu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojskowi medycy w gotowości
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Iran uderza w USA
Terytorialsi nie stracą dodatku
Testy radarów dla Wisły
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Dowodzę najlepszymi
Trzy cele na ścieżce
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Studia on-line w Szkole Orląt
PGZ pomaga w walce z epidemią
Arsenał Iranu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Edukacja na platformie
Logistycy transportują środki ochronne
Defense Without Politics
Następca RPG-7
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Saperzy w walce z Covid-19
We Are All Darfur
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Poprad w kolejnej jednostce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Nowy wiceminister w MON
Certyfikacja na „Tarczowni”
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Ochotnik do Polski
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Koronawirus na wojskowej uczelni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO