moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie kierowali strzelaniem

Trzeba wypatrzeć cel, określić jego namiary, a potem wydać komendę obsłudze zestawu artyleryjskiego – tak właśnie ćwiczyli podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, którzy wyszli w morze na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. Kierowanie strzelaniem to element praktyk okrętowo- uzbrojeniowych.


W praktykach biorą udział podchorążowie z trzeciego roku. 22 z nich studiuje na wydziale nawigacji i uzbrojenia okrętowego, ośmiu na wydziale mechaniczno-elektrycznym. – Na blisko dwa tygodnie zostali zaokrętowani na różnego rodzaju okrętach 3 Flotylli Okrętów. Poznają tam między innymi ich wyposażenie, specyfikę służby. W zależności od wydziału uczą się obsługi uzbrojenia i okrętowych silników – wyjaśnia kmdr por. Mirosław Chmieliński z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, opiekun praktyk.

Studenci trafili między innymi na pokład okrętów rakietowych, fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”, okrętu hydrograficznego ORP „Arctowski” czy okrętu podwodnego. Podchorążowie z wydziału nawigacji wyszli w morze na pokładzie ORP „Wodnik”, by wziąć udział w strzelaniu. – W użyciu były dwa rodzaje uzbrojenia: znajdujące się w części dziobowej karabiny WKM kalibru 12,7 mm, a także Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjski „Wróbel-I”, kalibru 23 mm – tłumaczy kmdr por. Chmieliński.

Zadanie podchorążych polegało na kierowaniu ogniem. – Wydawaliśmy komendy marynarzom, którzy obsługiwali karabin bądź działko – mówi pchor. Patryk Rybak. – Oczywiście nie robiliśmy tego w pełni samodzielnie. Czuwali nad nami zarówno dowódca okrętu, jak i szef działu drugiego – dodaje. Celem podczas strzelania z karabinu była zostawiona przez holownik tarcza. Obsługa zestawu artyleryjskiego musiała trafić kolejno w tarczę, makietę miny oraz wystrzeloną z pokładu flarę. – Znacznie trudniejsze było strzelanie z „Wróbla”. Procedura jest tutaj bardziej skomplikowana, a liczba komend większa – przyznaje pchor. Rybak.

Podchorążowie wychodzili też w morze na pokładach swoich macierzystych okrętów. – Brali udział w alarmach, przyglądali się pracy załogi, faktycznie byli dublerami marynarzy, którzy wchodzą w jej skład – tłumaczy kmdr por. Chmieliński. Morska część praktyki kończyła się zaliczeniem i wpisem do specjalnego dzienniczka. – Dowódcy poszczególnych okrętów wyszczególnili w nich nie tylko zadania, które wykonywali podchorążowie, ale też liczbę mil morskich, które przeszli – zaznacza kmdr por. Chmieliński.

W poniedziałek „nawigatorzy” rozpoczynają tak zwany tydzień techniczny. Będą się zapoznawać z uzbrojeniem, ale też sprzętem hydrolokacyjnym czy hydroakustycznym oraz dokumentacją.

Tymczasem przyszli mechanicy mają za sobą tydzień spędzony w okrętowych maszynowniach. – Poznawaliśmy pracę mechanizmów znajdujących się w dziale mechaniczno-elektrycznym, dowiadywaliśmy się na przykład, jak usuwać usterki, walczyć z wodą czy pożarem – wyjaśnia pchor. Katarzyna Kamińska, która została przydzielona na okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”. Studenci mieli czas na pytania, robienie notatek. W poniedziałek ich zajęcia nabiorą tempa. – Wychodzimy w morze. Tam zobaczymy, jak w praktyce wygląda życie i służba na naszym okręcie – zapowiada pchor. Kamińska. – Na pewno będzie to nowe doświadczenie, choć mamy już za sobą choćby rejs na ORP „Wodnik” – dodaje.

Praktyki potrwają do piątku.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Marynarki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Groty z granatnikiem
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ofensywa Tuchaczewskiego
Prezydent Duda jedzie do USA
Kraby w Bolesławcu
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Powstaną kolejne strzelnice
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kolejne Groty dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojsko ma ofertę dla cywili
PGZ będzie obecna na MSPO
Zbiegowie z innego świata
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Brawurowe zagony motorowe
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Rakiety z Mesko w F-35
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Online z mistrzami sportu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Most do współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnicy na ratunek
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ułańska szarża
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
16 sekund Liberatora
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szkolenie wodne podhalańczyków
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Współzawodnictwo rozwija
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Amerykanie odmładzają F-16
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO