moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian przed ostatnią misją

Przez pięć dni dowódcy i sztabowcy będą się sprawdzać. Za kilka tygodni pokierują ostatnią zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Ich głównym zadaniem będzie zakończenie naszego udziału w misji i wycofanie sprzętu. 400 żołnierzy rozpoczęło dziś w Kielcach ćwiczenia „Bagram XV”.


– Ocenimy zdolności dowództwa i sztabu XV zmiany kontyngentu wojskowego w Afganistanie do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji ISAF oraz realizacji zadań, związanych z zakończeniem misji – mówi kierownik ćwiczeń, generał brygady Grzegorz Duda. „Bagram XV” odbywa się w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. W ćwiczeniach uczestniczy około 400 żołnierzy z Polski i Amerykańskiej Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Sprawdzian zakończy się 28 marca. Za przygotowanie i prowadzenie ćwiczeń po raz pierwszy odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej gotowość do misji potwierdzał 2 Korpus Zmechanizowany.

– Scenariusz odzwierciedla bieżącą sytuację operacyjną w Afganistanie oraz potencjalne zagrożenia w rejonie misji – wyjaśnia mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.


Film: sierż. Krzysztof Grymułek / DO RSZ

XV zmiana, która rozpocznie się w maju, a zakończy w grudniu, będzie miała charakter typowo logistyczny. Głównym zadaniem dowódcy PKW, płk. Adama Słodczyka, i jego podwładnych będzie zakończenie polskiego udziału w ramach misji ISAF oraz sprowadzenie do kraju sprzętu. Część wyposażenia bazy żołnierze przekażą afgańskiej armii i policji, organizacjom charytatywnym oraz władzom lokalnym.

W Kielcach wojskowi będą musieli wykazać się znajomością procedur związanych z wykrywaniem i niszczeniem improwizowanych ładunków wybuchowych, ewakuacją medyczną, uwalnianiem uprowadzonego personelu oraz wezwaniem wsparcia ogniowego. Oceniający sprawdzą ich wiedzę wykorzystując do tego systemy komputerowe. Zrobią to m.in. za pomocą interaktywnego systemu symulacji pola walki (Joint Conflict and Tactical Simulation – JCATS), systemu podawania wiadomości (Joint Exercise Management Module – JEMM) oraz systemu CPOF (Command Post of the Future), a także systemu planowania wsparcia logistycznego (Logistic Functional Area System – LOGFAS).


Ćwiczenia „Bagram XV” mają być ostatnimi, które przygotują polskich żołnierzy do udziału w misji ISAF. Jak wyglądały poprzednie sprawdziany wojskowych przed wyjazdem na misje?

Pierwsze ćwiczenia certyfikujące wojsko przed Afganistanem odbyły się w Wędrzynie, w lutym 2007 roku. Wtedy jednocześnie oceniano dowódców i ćwiczące na poligonie wojsko. Żołnierze do szkolenia wykorzystywali honkery i stary, które później w Afganistanie zastępowano innym sprzętem. Przygotowanie sztabowców także nie było proste. Oficerowie korzystali przede wszystkim z doświadczeń wyniesionych z innych misji, przewidywali najbardziej prawdopodobne scenariusze wydarzeń. Korzystali z fachowej literatury, prasy i wiedzy cywilnych ekspertów.

Kolejne zmiany były już bogatsze w doświadczenia i wiedzę. Z czasem zmienił się charakter ćwiczeń, a certyfikację przed misją podzielono na dwie części: na poligonach było sprawdzane wojsko, a dowództwo i sztab oceniano w kieleckim centrum. Do przygotowania kolejnych rotacji wyjeżdżających do Afganistanu dołączyli także sojusznicy, m.in. Kanadyjczycy i Amerykanie. Skierowali oni do udziału w ćwiczeniach swoich przedstawicieli, którzy początkowo pełnili funkcję mentorów. Z czasem występowali w roli partnerów, którzy po szkoleniu w Polsce, wspólnie z naszymi żołnierzami wykonywali zadania w Afganistanie.

Dwa razy w roku w Kielcach przed wylotem do Afganistanu szkoliło się za każdym razem kilkaset osób. Regularnie od piątej zmiany PKW do szkolenia dowódców i sztabowców wykorzystywano komputerowe systemy wsparcia pola walki.

XV zmianę PKW tworzy 10 Opolska Brygada Logistyczna. Opolską jednostkę będą wspierać także żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Bydgoszczy oraz wojsk specjalnych. Dowódcą kontyngentu będzie pułkownik Adam Słodczyk, dowódca 10 Brygady Logistycznej.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-amerykańska współpraca
 
Mordercza obrona Warszawy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ogień w natarciu
Wesprzyj kombatantów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ukraiński kurs na Zachód
Święto terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
„Kaper” przeciw terrorystom
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wojsko przeciw wirusowi
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
16 Dywizja najlepsza!
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Kombatanci na parkiecie
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Kraby kontra okręt
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Marynarski Katyń
Medycy po unitarce
Amerykanie odmładzają F-16
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Druga kariera byłych żołnierzy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zaplecze dla Rosomaków
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Marsz po brązową szarotkę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Laserowa artyleria US Army
Nowe sanitarki dla wojska
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Komisje sejmowe o umowie z USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
„Aviation Detachment” w Łasku
Wybuchowa edukacja
Polak z Medalem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO