moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces wyborczy w Ghazni

Niespotykanie wysoką frekwencją przy urnach wyborczych mogą się pochwalić mieszkańcy prowincji Ghazni w czasie sobotnich wyborów prezydenckich. Podczas trwania głosowania nad ich bezpieczeństwem czuwało 9 tysięcy funkcjonariuszy policji i wojska Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.


– Mieszkańcy w prowincji Ghazni, jak i w całym Afganistanie mogą być dzisiaj dumni z Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Zabezpieczenie dnia wyborów nie było łatwym zadaniem. Tygodnie i miesiące planowań, koordynacyjnych spotkań i prowadzenie operacji przez afgańskie wojsko i policję prowincji Ghazni przy wsparciu Polskich Sił Zadaniowych dały spodziewany efekt, którego byliśmy świadkami. Wbrew propagandzie, mieszkańcy Ghazni zaufali Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa i za namową władz prowincji oddali swój głos. Policja i wojsko zdało ten wielki egzamin celująco, dając nadzieję zarówno mieszkańcom, jak i nam wszystkim na lepsze jutro dla Afganistanu – mówił przebywający w czasie trwania sobotnich wyborów w  Prowincjonalnym Centrum Koordynacji Sił Bezpieczeństwa w Ghazni dowódca XIV zmiany PKW Afganistan generał brygady Cezary Podlasiński.

Podczas swojego pobytu dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie doradzał i mentorował dla najwyższych przedstawicieli wojska, policji i władz prowincji Ghazni w ramach operacji „ZAFAR”. Po raz pierwszy w historii w trakcie takiego współdziałania byli obecni na wspólnym spotkaniu zarówno najwyżsi zwierzchnicy wojska i policji,  jak i władz prowincji Ghazni.

Do zabezpieczenia całej prowincji Ghazni, w której stacjonują polskie wojska, zostało użytych około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji i sił specjalnych NDS oraz 4 tysiące żołnierzy. Już w dni poprzedzające wybory, po dostarczeniu kart do głosowania do punktów wyborczych, afgańscy policjanci i żołnierze patrolowali oraz zabezpieczyli drogi oraz  miejsca, w których znajdować się miały punkty wyborcze.

Wbrew przewidywaniom i niepokojącym informacjom na temat ewentualnych zagrożeń, które miały przybrać na sile w dniu wyborów, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji Afgańskich Sił Bezpieczeństwa niebezpieczeństwa zostały zdławione w przysłowiowym zarodku. Godna uwagi jest również sama postawa zwykłych obywateli, którzy alarmowali i bez zwłoki zgłaszali wszelkie niepokojące zachowania przeciwników wolnych i demokratycznych wyborów w Afganistanie.

– Przez cały ten newralgiczny czas w stałej gotowości był nasz wojskowy szpital polowy, aby w razie potrzeby udzielić natychmiastowej pomocy potrzebującym. Na szczęście nie zaszła taka potrzeba. Afgańskie Siły Bezpieczeństwa w prowincji Ghazni nie dały się zaskoczyć elementom, próbującym zakłócić spokój w czasie tego historycznego dnia dla Afganistanu. Pomimo wielu sygnałów o zagrożeniach, proces wyborów w prowincji Ghazni przebiegł spokojnie i skutecznie.
Po raz kolejny wojsko i policja w prowincji Ghazni pokazały swój nieprzeciętny poziom wyszkolenia i przygotowania do samodzielnego działania. Do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczynili się polscy żołnierze wszystkich kolejnych zmian w Afganistanie, którzy przez ten 6-letni okres szkolenia włożyli wiele wysiłku i zaangażowania w jak najlepszy stopień wyszkolenia i przygotowania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa do samodzielnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości – podsumował generał brygady Cezary Podlasiński.

W trakcie wyborów nie odnotowano w prowincji Ghazni znaczących incydentów, które miałyby wpływ na przebieg wyborów. Policja i wojsko sprawnie działały, eliminując jakiekolwiek źródła zagrożenia skierowane w stronę mieszkańców Ghazni, chcących oddać swój głos w wyborach. O spektakularnym efekcie tych działań mogą świadczyć podziękowania, jakie telefonicznie na ręce gubernatora prowincji Ghazni po zakończeniu wyborów złożył sam prezydent Afganistanu – Hamid Karzaj. Prezydent wyraził swoje uznanie dla organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa w czasie trwania wyborów przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa w prowincji.

Tekst: kpt. Justyna Balik

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: Qadir Wafa, mł. chor. Adam Woźniak

dodaj komentarz

komentarze


Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Skok na głęboką wodę
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Not Contaminated With Routine
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: misja
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Galicyjskie przesilenie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Tak się zostaje prymusem
Online z mistrzami sportu
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Łączność: fundament operacji specjalnej
Lato z czerwonym terrorem
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Ukraiński kurs na Zachód
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Cud Piłsudskiego
Chwała powstańcom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na misjach święta inne niż zwykle
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Laserowa artyleria US Army
Wojskowy Hot450Challenge
Druga kadencja prezydenta Dudy
Hekatomba na Woli
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Czarne berety biorą odwet za Warszawę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO