moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces wyborczy w Ghazni

Niespotykanie wysoką frekwencją przy urnach wyborczych mogą się pochwalić mieszkańcy prowincji Ghazni w czasie sobotnich wyborów prezydenckich. Podczas trwania głosowania nad ich bezpieczeństwem czuwało 9 tysięcy funkcjonariuszy policji i wojska Afgańskich Sił Bezpieczeństwa.


– Mieszkańcy w prowincji Ghazni, jak i w całym Afganistanie mogą być dzisiaj dumni z Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Zabezpieczenie dnia wyborów nie było łatwym zadaniem. Tygodnie i miesiące planowań, koordynacyjnych spotkań i prowadzenie operacji przez afgańskie wojsko i policję prowincji Ghazni przy wsparciu Polskich Sił Zadaniowych dały spodziewany efekt, którego byliśmy świadkami. Wbrew propagandzie, mieszkańcy Ghazni zaufali Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa i za namową władz prowincji oddali swój głos. Policja i wojsko zdało ten wielki egzamin celująco, dając nadzieję zarówno mieszkańcom, jak i nam wszystkim na lepsze jutro dla Afganistanu – mówił przebywający w czasie trwania sobotnich wyborów w  Prowincjonalnym Centrum Koordynacji Sił Bezpieczeństwa w Ghazni dowódca XIV zmiany PKW Afganistan generał brygady Cezary Podlasiński.

Podczas swojego pobytu dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie doradzał i mentorował dla najwyższych przedstawicieli wojska, policji i władz prowincji Ghazni w ramach operacji „ZAFAR”. Po raz pierwszy w historii w trakcie takiego współdziałania byli obecni na wspólnym spotkaniu zarówno najwyżsi zwierzchnicy wojska i policji,  jak i władz prowincji Ghazni.

Do zabezpieczenia całej prowincji Ghazni, w której stacjonują polskie wojska, zostało użytych około 5 tysięcy funkcjonariuszy policji i sił specjalnych NDS oraz 4 tysiące żołnierzy. Już w dni poprzedzające wybory, po dostarczeniu kart do głosowania do punktów wyborczych, afgańscy policjanci i żołnierze patrolowali oraz zabezpieczyli drogi oraz  miejsca, w których znajdować się miały punkty wyborcze.

Wbrew przewidywaniom i niepokojącym informacjom na temat ewentualnych zagrożeń, które miały przybrać na sile w dniu wyborów, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i determinacji Afgańskich Sił Bezpieczeństwa niebezpieczeństwa zostały zdławione w przysłowiowym zarodku. Godna uwagi jest również sama postawa zwykłych obywateli, którzy alarmowali i bez zwłoki zgłaszali wszelkie niepokojące zachowania przeciwników wolnych i demokratycznych wyborów w Afganistanie.

– Przez cały ten newralgiczny czas w stałej gotowości był nasz wojskowy szpital polowy, aby w razie potrzeby udzielić natychmiastowej pomocy potrzebującym. Na szczęście nie zaszła taka potrzeba. Afgańskie Siły Bezpieczeństwa w prowincji Ghazni nie dały się zaskoczyć elementom, próbującym zakłócić spokój w czasie tego historycznego dnia dla Afganistanu. Pomimo wielu sygnałów o zagrożeniach, proces wyborów w prowincji Ghazni przebiegł spokojnie i skutecznie.
Po raz kolejny wojsko i policja w prowincji Ghazni pokazały swój nieprzeciętny poziom wyszkolenia i przygotowania do samodzielnego działania. Do takiego stanu rzeczy niewątpliwie przyczynili się polscy żołnierze wszystkich kolejnych zmian w Afganistanie, którzy przez ten 6-letni okres szkolenia włożyli wiele wysiłku i zaangażowania w jak najlepszy stopień wyszkolenia i przygotowania Afgańskich Sił Bezpieczeństwa do samodzielnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości – podsumował generał brygady Cezary Podlasiński.

W trakcie wyborów nie odnotowano w prowincji Ghazni znaczących incydentów, które miałyby wpływ na przebieg wyborów. Policja i wojsko sprawnie działały, eliminując jakiekolwiek źródła zagrożenia skierowane w stronę mieszkańców Ghazni, chcących oddać swój głos w wyborach. O spektakularnym efekcie tych działań mogą świadczyć podziękowania, jakie telefonicznie na ręce gubernatora prowincji Ghazni po zakończeniu wyborów złożył sam prezydent Afganistanu – Hamid Karzaj. Prezydent wyraził swoje uznanie dla organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa w czasie trwania wyborów przez Afgańskie Siły Bezpieczeństwa w prowincji.

Tekst: kpt. Justyna Balik

red. PZ

autor zdjęć: Qadir Wafa, mł. chor. Adam Woźniak

dodaj komentarz

komentarze


Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
 
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Kontenery dla Wisły
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
T-72 strzelają na poligonie
Dołącz do zawodowców
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ludzie niebezpiecznej profesji
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trudna droga
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Szwedzki baypass przed „Orką”
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wrocław czeka na Amerykanów
Unwanted Treaty
Volhynian Lion Hearts
Obrona bez polityki
Z archiwum „Szarego”
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Leopardy na Podkarpaciu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Nowe laboratorium WAT
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Ostre strzelanie artylerzystów
Gorące obrady NATO w Londynie
Nowe maszyny w LAW
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Klucz do dobrych relacji
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Kto zostawia ślady w sieci
Razem się szkolą, razem walczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO