moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier i minister obrony w Łasku

Wasza obecność oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych trudnych czasach to dla nas bardzo ważne – mówił do amerykańskich lotników służących w Łasku premier Donald Tusk. Szef rządu odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonują wielozadaniowe samoloty F-16. Premier zaznaczył, że polskie lotnictwo jest jednym z kluczowych punktów programu modernizacji armii.


Donald Tusk odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, by spotkać się z polskimi i amerykańskimi pilotami. To właśnie tutaj od połowy marca stacjonuje 12 amerykańskich myśliwców i 300 lotników z USA (m.in. piloci i personel techniczny). Amerykańscy żołnierze szkolą się wspólnie z naszymi pilotami F-16 w ramach wzmocnienia komponentu Aviation Detachment. Obecność Amerykanów w Polsce jest gestem wsparcia Stanów Zjednoczonych w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

– Wasza obecność w Łasku oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych trudnych czasach to dla nas bardzo ważne. Mówiąc wprost: dzisiaj, w kontekście sytuacji na Ukrainie, znacznie bardziej potrzebujemy gestów solidarności – mówił do Amerykanów premier Tusk.


Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Łasku. Film: Ambasada USA w Polsce

To druga wizyta szefa rządu w ciągu roku w tej bazie lotniczej. W czerwcu 2013 r. Donald Tusk mówił w Łasku o programie modernizacji armii „Polskie kły”, który miał odstraszać potencjalnych przeciwników Polski. Zapowiadał, że wojsko dostanie bezzałogowce, a polskie Jastrzębie będą wyposażone w pociski manewrujące. Premier zaznaczył wówczas, że na modernizację armii w najbliższych latach rząd przeznaczy 130 mld złotych.

Dziś szef rządu przyznał, że w kontekście wydarzeń na Ukrainie program „Polskie kły” jest bardzo potrzebny. – Polskie lotnictwo jest jednym z najistotniejszych punktów programu modernizacyjnego – mówił. Donald Tusk podkreślał również, jak ważna jest dla nas współpraca militarna ze Stanami Zjednoczonymi. – Daje nam realne gwarancje bezpieczeństwa. Obecność amerykańskich żołnierzy w Łasku to jednak nie koniec naszej współpracy – mówił Tusk. Jak zapowiedział premier, dalsza kooperacja, zwłaszcza w kontekście zwiększenia potencjału obronnego kraju, będzie tematem wizyty ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie.


Szef rządu skomentował także sytuację na Wschodzie. – Zgodnie z przewidywaniami, Krym to nie jest finał działań Rosji wobec Ukrainy. Widać, że w konflikt na wschodzie Ukrainy są zaangażowani dobrze wyszkoleni żołnierze, a nie demonstranci – podkreślił Tusk. Aktywność Rosji, zdaniem premiera związana jest z zaplanowanym na połowę kwietnia spotkaniem: USA, Rosja i Ukraina oraz z utrudnieniem majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. – Wzbudzanie napięcia i podsycanie ruchów separatystycznych to wymuszenia zmian w konstytucji, tak aby federalizacja Ukrainy stała się faktem, a to oznacza początek definitywnego rozpadu państwa ukraińskiego – stwierdził Tusk.

Podczas wizyty w Łasku premierowi towarzyszyli m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak i dowódca generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski.

Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (Aviation Detachment – Av-Det) stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego „Memorandum of Understanding”, zawartego w 2011 roku. Jest to grupa kilku żołnierzy USA – pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Raz na kwartał na ćwiczenia lotnicze w Polsce meldują się dodatkowo piloci i personel techniczny z USA. Wtedy wzmocniony komponent stacjonuje w Polsce od dwóch tygodni do miesiąca.

32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku powstała w 2010 roku. Podlega 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. W Łasku stacjonuje 16 wielozadaniowych samolotów F-16. Pozostałe polskie Jastrzębie są w Krzesinach w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

MKS

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1397543280
Czy amerykańskie samoloty stają "pod chmurką " czy choćby w halach namiotowych + np automatyczna nagrzewnica ? Nie sądzę , żeby były profesjonalne hangary. https://www.youtube.com/watch?v=m52vawCkBuc
39-FF-C3-6D
~scooby
1397483160
Kupcie ADM-160 MALD.
39-FF-C3-6D
~scooby
1397482260
Pan Stephen D. Mull od 24 października 2012 ambasador w Polsce. Pan Aleksandr Nikołajewicz Aleksiejew 21 czerwca 2010 . Chciałbym mówić tak po amerykańsku jak p. Mull po polsku i po rosyjski jak pan Aleksiejew po rosyjsku ... .
39-FF-C3-6D

Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
 
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Obradowała Rada Gabinetowa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Żyj zdrowiej
Nowy wiceminister w MON
Umowa na Harpie podpisana!
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Krwawe walki o Monte Cassino
F-35 – polska Harpia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
O Patriotach na WAT
Sowieci w lodowej pułapce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Chciałem walczyć z Niemcami
Noc deportacji
Klasy wojskowe po nowemu
We Are All Darfur
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Podziemna potęga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Szturmani na Lipie
Własne interesy Europy
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Nauka zimowego pływania
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO