moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier i minister obrony w Łasku

Wasza obecność oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych trudnych czasach to dla nas bardzo ważne – mówił do amerykańskich lotników służących w Łasku premier Donald Tusk. Szef rządu odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego, gdzie stacjonują wielozadaniowe samoloty F-16. Premier zaznaczył, że polskie lotnictwo jest jednym z kluczowych punktów programu modernizacji armii.


Donald Tusk odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, by spotkać się z polskimi i amerykańskimi pilotami. To właśnie tutaj od połowy marca stacjonuje 12 amerykańskich myśliwców i 300 lotników z USA (m.in. piloci i personel techniczny). Amerykańscy żołnierze szkolą się wspólnie z naszymi pilotami F-16 w ramach wzmocnienia komponentu Aviation Detachment. Obecność Amerykanów w Polsce jest gestem wsparcia Stanów Zjednoczonych w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

– Wasza obecność w Łasku oznacza dla nas większe poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszych trudnych czasach to dla nas bardzo ważne. Mówiąc wprost: dzisiaj, w kontekście sytuacji na Ukrainie, znacznie bardziej potrzebujemy gestów solidarności – mówił do Amerykanów premier Tusk.


Polsko-amerykańskie ćwiczenia w Łasku. Film: Ambasada USA w Polsce

To druga wizyta szefa rządu w ciągu roku w tej bazie lotniczej. W czerwcu 2013 r. Donald Tusk mówił w Łasku o programie modernizacji armii „Polskie kły”, który miał odstraszać potencjalnych przeciwników Polski. Zapowiadał, że wojsko dostanie bezzałogowce, a polskie Jastrzębie będą wyposażone w pociski manewrujące. Premier zaznaczył wówczas, że na modernizację armii w najbliższych latach rząd przeznaczy 130 mld złotych.

Dziś szef rządu przyznał, że w kontekście wydarzeń na Ukrainie program „Polskie kły” jest bardzo potrzebny. – Polskie lotnictwo jest jednym z najistotniejszych punktów programu modernizacyjnego – mówił. Donald Tusk podkreślał również, jak ważna jest dla nas współpraca militarna ze Stanami Zjednoczonymi. – Daje nam realne gwarancje bezpieczeństwa. Obecność amerykańskich żołnierzy w Łasku to jednak nie koniec naszej współpracy – mówił Tusk. Jak zapowiedział premier, dalsza kooperacja, zwłaszcza w kontekście zwiększenia potencjału obronnego kraju, będzie tematem wizyty ministra obrony Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie.


Szef rządu skomentował także sytuację na Wschodzie. – Zgodnie z przewidywaniami, Krym to nie jest finał działań Rosji wobec Ukrainy. Widać, że w konflikt na wschodzie Ukrainy są zaangażowani dobrze wyszkoleni żołnierze, a nie demonstranci – podkreślił Tusk. Aktywność Rosji, zdaniem premiera związana jest z zaplanowanym na połowę kwietnia spotkaniem: USA, Rosja i Ukraina oraz z utrudnieniem majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie. – Wzbudzanie napięcia i podsycanie ruchów separatystycznych to wymuszenia zmian w konstytucji, tak aby federalizacja Ukrainy stała się faktem, a to oznacza początek definitywnego rozpadu państwa ukraińskiego – stwierdził Tusk.

Podczas wizyty w Łasku premierowi towarzyszyli m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak i dowódca generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski.

Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (Aviation Detachment – Av-Det) stacjonuje w Łasku na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego „Memorandum of Understanding”, zawartego w 2011 roku. Jest to grupa kilku żołnierzy USA – pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Raz na kwartał na ćwiczenia lotnicze w Polsce meldują się dodatkowo piloci i personel techniczny z USA. Wtedy wzmocniony komponent stacjonuje w Polsce od dwóch tygodni do miesiąca.

32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku powstała w 2010 roku. Podlega 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. W Łasku stacjonuje 16 wielozadaniowych samolotów F-16. Pozostałe polskie Jastrzębie są w Krzesinach w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1397543280
Czy amerykańskie samoloty stają "pod chmurką " czy choćby w halach namiotowych + np automatyczna nagrzewnica ? Nie sądzę , żeby były profesjonalne hangary. https://www.youtube.com/watch?v=m52vawCkBuc
39-FF-C3-6D
~scooby
1397483160
Kupcie ADM-160 MALD.
39-FF-C3-6D
~scooby
1397482260
Pan Stephen D. Mull od 24 października 2012 ambasador w Polsce. Pan Aleksandr Nikołajewicz Aleksiejew 21 czerwca 2010 . Chciałbym mówić tak po amerykańsku jak p. Mull po polsku i po rosyjski jak pan Aleksiejew po rosyjsku ... .
39-FF-C3-6D

To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
 
F-16 kończą misję w Estonii
Kabina do zadań specjalnych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Wojsko przeciw wirusowi
Trenują, aby szkolić innych
Amerykanie odmładzają F-16
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybciej do wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Zostań studentem ASzWoj
16 Dywizja najlepsza!
Wybuchowa edukacja
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kraken dla Kormoranów
Polsko-amerykańska współpraca
Promocja oficerska w AWL
Ku czci roku 1918 i 1920
A więc wojna...
„Aviation Detachment” w Łasku
Bohaterska obrona wzgórza 385
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nadchodzi Armia Fight Night!
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Defendery 2020: Zapobiec awarii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kraby kontra okręt
Dekady za wcześnie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Październik pod znakiem Tallboya
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowe sanitarki dla wojska
Defendery 2020: RobUV
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO