moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie egzaminy zegrzyńskich elewów

218 ochotników kończy służbę przygotowawczą w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Za nimi ostatnie egzaminy z wiedzy specjalistycznej, w tym z obsługi radiostacji i nawiązywania łączności. Choć 215 z nich złożyło już wnioski o służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych, kontrakty podpiszą tylko najlepsi.

Żołnierze jako ochotnicy rozpoczęli służbę przygotowawczą na początku stycznia. Po złożeniu przysięgi przeszli kompleksowe szkolenie. W zegrzyńskiej „kuźni łącznościowców” spędzili w sumie niemal cztery miesiące. Przez pierwszy kwartał uczyli się strzelania, musztry, mieli zajęcia medyczne i saperskie. Wiele zajęć odbywało się w terenie, w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Miesięczne szkolenie specjalistyczne, podczas którego elewi zdobywali umiejętności niezbędne łącznościowcom, było ostatnim etapem służby przygotowawczej. Najwięcej czasu żołnierze poświęcili na naukę budowy i użytkowania wojskowego sprzętu łączności. – Uczyli się m.in. danych taktyczno-technicznych radiostacji cyfrowych oraz nawiązywania łączności za ich pomocą. Zajęcia dotyczyły także szkolenia na zautomatyzowanych wozach dowodzenia – mówi kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy zegrzyńskiego centrum. Elewi pracowali między innymi na cyfrowych plecakowych radiostacjach TRC 9200 oraz TRC 9210, które zapewniają niezawodną łączność na przykład w warunkach nasilonych działań walki radioelektronicznej.

REKLAMA

Zdobyta przez elewów wiedza weryfikowana była podczas egzaminów specjalistycznych. To ostatni wojskowy test żołnierzy służby przygotowawczej, bo za kilka dni wszyscy opuszczą koszary. – Egzaminy składały się z pytań teoretycznych dotyczących łączności oraz zadań praktycznych. W tych ostatnich musieliśmy na przykład za pomocą radiostacji nawiązać połączenie selektywne ze wskazaną radiostacją albo dokonać autoryzacji połączenia. Udało mi się zaliczyć egzaminy bez żadnego problemu – mówi szer. elew Karim Chitti, który planuje na stale związać się z armią.

Podobnie jak 214 innych elewów złożył już wniosek o podpisanie kontaktu na służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych. – Tak jak przewidywaliśmy, zainteresowanie młodych ludzi służbą jest bardzo duże. Wiedzą, po co do nas przychodzą, są zmotywowani, a wielu ma nadzieję, że służba przygotowawcza stanie się dla nich przepustką do zawodowej służby wojskowej – ocenia mjr Adam Goździewski, komendant Ośrodka Szkolenia Podstawowego CSŁiI.

Nie wiadomo jeszcze, ilu z ponad dwustu młodych ludzi podpisze „umowy” z jednostkami wojskowymi. Wszystko zależy nie tylko od ocen z egzaminów, ale i od opinii dowódców z ośrodków szkolenia: podstawowego i specjalistycznego. Ci, których wojsko wybierze, zostaną żołnierzami NSR. Jednym z ich obowiązków będzie między innymi udział w ćwiczeniach organizowanych przez jednostkę wojskową. W razie konieczności, np. zagrożeń militarnych i niemilitarnych w kraju i poza jego granicami, będą powołani do służby.

*****

Służba przygotowawcza to oferta dla ochotników, którzy nigdy nie pełnili służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie i w przyszłości wstąpić w szeregi Narodowych Sił Rezerwowych. Warunkiem powołania do służby jest ukończenie 18 lat, fizyczna i psychiczna zdolność do pełnienia służby (uzyskana podczas kwalifikacji kategoria zdrowia A) oraz niekaralność.

PG

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398783660
Wojsko musi mieć top sprzęt i fachowców.
39-FF-C3-6D

Weterani znów staną na macie
 
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
16 sekund Liberatora
Ułańska szarża
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Online z mistrzami sportu
Laserowa artyleria US Army
Powstaną kolejne strzelnice
Kraby w Bolesławcu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ochotnicy na ratunek
Współzawodnictwo rozwija
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Brawurowe zagony motorowe
Wojsko przeciw wirusowi
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Duda jedzie do USA
Wojsko ma ofertę dla cywili
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Kolejne Groty dla wojska
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zbiegowie z innego świata
Groty z granatnikiem
Informacja Prasowa
„Defender” – pracowity poligon saperów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Fordy, a nie Nissany
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
PGZ będzie obecna na MSPO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Rakiety z Mesko w F-35
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ogromne zainteresowanie Soną
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Testament Polski Walczącej
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO