moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundury po nowemu

Żołnierze nie będą już musieli nosić munduru zgodnego z daną porą roku, a ubiór dostosują do panującej pogody. Do „polowego” będą mogli założyć bluzę i dostaną cztery komplety umundurowania na dwa lata. To tylko część propozycji, nad którymi pracują specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowe przepisy mundurowe mają być prostsze i korzystniejsze dla wojskowych.


Zasady umundurowania żołnierza na służbie określają trzy rozporządzenia ministra obrony narodowej. Specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pracują jednak nad nowymi dokumentami, które uporządkują wszystkie przepisy dotyczące „mundurówki”.

– Okazją jest wprowadzenie nowych elementów umundurowania wyjściowego i galowego, m.in. płaszczy, kurtek wyjściowych i swetrów, co sprawia, że i tak rozporządzenia byłyby zmieniane – wyjaśnia płk Krzysztof Borucki, szef Oddziału Normowania i Zaopatrywania w Sprzęt w Szefostwie Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia SZ.

Logistycy i wojskowi prawnicy przygotowali wiele zmian. – Jedną z najważniejszych będzie wprowadzenie nowego okresu używalności elementów umundurowania i wyekwipowania. Od przyszłego roku będzie on się zaczynał dla wszystkich pierwszego stycznia i kończył z ostatnim dniem grudnia – wyjaśnia płk Grzegorz Mosiołek, szef Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Oznacza to, że całe jednostki wojskowe będą mogły pobierać wszystkie należne im części umundurowania w tym samym czasie. Teraz, jeśli żołnierz otrzymał uniform 1 czerwca, to musi czekać dwanaście miesięcy na następny przydział.

– Dzięki temu żołnierze z danej jednostki nie będą tracili czasu na sprawy związane z umundurowaniem. Skorzystają również logistycy, którym łatwiej będzie zorganizować i przeprowadzić zaopatrywanie żołnierzy – wyjaśnia ppłk Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Wojskowi z jednostek liniowych będą od razu dostawać cztery komplety munduru polowego na dwa lata, a nie jak dotychczas co roku dwa komplety. Ułatwi to żołnierzom codzienne funkcjonowanie. Inna zmiana zakłada, że będą też mogli np. nosić do spodni munduru polowego „ocieplacz ubrania ochronnego”, czyli bluzę zapewniającą ochronę przed deszczem i chłodem, bez wymogu zakładania na nią kurtki. W bluzie bowiem przewidziano miejsce na nazwisko oraz stopień.

Zniknąć mają przepisy regulujące zasady noszenia umundurowania w zależności od pory roku. Dzięki temu żołnierze bez obawy o karę dyscyplinarną będą mogli latem, gdy zrobi się chłodno, założyć zimową bieliznę.

– Po wejściu w życie nowych przepisów to żołnierz będzie w znacznej mierze decydował, w jaki sposób skompletuje sobie odzież ochronną – podkreśla ppłk Fedejko. Przyznaje, że obecne przepisy dotyczące ubioru są w wielu sprawach bardzo nieczytelne. Zależą bowiem nie tylko od pór roku, ale również okresów przejściowych, w których można nosić zarówno ubiór letni, jak i zimowy.

Nowe rozporządzenia, które są na etapie uzgodnień międzyresortowych, mają wejść w życie pod koniec grudnia.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierz
1430675400
Przepisy swoje, d-cy swoje ... W jednej jednostce już zapowiedziano, że spodni wypuszczonych na spodnie nie wolno nosić, bo się to d-cy nie podoba, w innej nie wolno nosić polara ....
16-A9-B5-72
~wiwwiórka
1418229120
od styczna staram się pobrać mundury i za każdym razem słyszę brak rozmiaru, nie jest wasz termin, przyjdź później, a ostatnio to już był HIT jest pani ma macierzyńskim więc się nie należy a mundury PRZECHODZĄ na następny rok. czyli kolejny raz nie dostanę mundurów zresztą przez 7 lat służby udało mi się dwa razy dostać sorty SUKCES
62-64-00-8D
~Jaszczur
1409345100
Zołnierz powinien sam decydować w jakim umundurowaniu będzie czul się najlepiej w danej porze roku czy tez podczas zajec w "polu" grat dla nowych zmian..i czekamy na więcej "logiki" w Armii
09-E1-9F-A8
~Ramzes
1404501060
Już to sobie wyobrażam... Stoją żołnierze na apelu, każdy inaczej ubrany... Maszerują na zajęcia, jeden w windstoperze, drugi w ocieplaczu, a trzeci w koszuli bo mu ciepło. Przychodzi pan pułkownik na kontrolę i nie kuje go to w oczy.. Brawo! Proszę nie zapomnieć zmienić jeszcze nastawienia co poniektórych do planowanych zmian i doprecyzować je do maksimum...
12-10-28-BD
~scooby
1401358260
Dopuszczam dodatkowe elementy Żołnierskiego wyposażenia kupowane indywidualnie, ale nie mogą być zbyt ekscentryczne np : ścierka przewiązana na głowie.
39-FF-C3-6D
~2pr
1401315660
liniowiec naświetlił sprawę w 100%
DF-1A-43-48
~Herr Flick
1401314940
Kara dyscyplinarna za używanie bielizny zimowej latem? Co to za bzdury? Czyżby nadal w WP szef kompanii sprawdzał, czy żołnierz nie ma przypadkiem cywilnych gaci, podkoszulka lub skarpetek? Czy w ogóle sprawdza się żołnierzowi jego bieliznę?
FA-E2-CB-7F
~liniowiec
1401306480
Bardzo ładnie ale rzeczywistość będzie inna jak zwykle cytuje ,, nie ma rozmiaru'', ,, nie ma rozdzielnikow'' ,, inwentaryzacja - magazyn nieczynny'' itp. Powstały WOGi, które w 80% zaopatrują siebie a resztę na końcu. Piszą o mundurach a jeszcze nie wydają ubiorów ochronnych, zasobnikow itp. I na poligonie dalej pod kocem.
B1-41-4A-42
~devgru
1401295680
wie ktos czy zmieni sie ten kamuflaz czy jeszcze przez 100 lat sie nie zmieni ?
07-E0-3B-25

Kierunek: misja
 
Kurs dla saperskich ekspertów
Lato z czerwonym terrorem
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Łączność: fundament operacji specjalnej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Polsko-amerykańska współpraca
Online z mistrzami sportu
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Polskie porty bardziej otwarte
Na misjach święta inne niż zwykle
Druga kadencja prezydenta Dudy
Tak się zostaje prymusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Ukraiński kurs na Zachód
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wojsko przeciw wirusowi
Not Contaminated With Routine
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Hekatomba na Woli
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Chwała powstańcom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojskowy Hot450Challenge
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Cud Piłsudskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Skok na głęboką wodę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO