moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centralna Biblioteka Wojskowa ma 95 lat

Jej zbiory liczą ponad 700 tysięcy woluminów, w tym wiele unikatowych map, zdjęć i dokumentów, np. gazety wydawane w czasie I wojny w jenieckich obozach. Centrala Biblioteka Wojskowa dziś obchodzi 95. rocznicę swojego istnienia. W tym czasie odwiedziło ją prawie 3 miliony czytelników interesujących się wojskowością i bezpieczeństwem.


„Biblioteka współtworzyła siłę naszej armii, a od 25 lat uczestniczy w formowaniu nowego ducha polskiego wojska” – napisał prezydent Bronisław Komorowski do uczestników jubileuszu warszawskiej Centralnej Biblioteki Wojskowej. Życzył też, aby CBW nadal odgrywała ważną rolę w cywilizacyjnym rozwoju Polski.

Minister obrony Tomasz Siemoniak w liście do uczestników spotkania podkreślał, że „dziś placówka kontynuuje dawne tradycje, a jednocześnie umiejętnie wykorzystuje nowoczesną technologię, zapewniając naukowe zaplecze armii”.


O historii biblioteki opowiadał dyrektor CBW Jan Tarczyński. Przypomniał, że na początku jej zbiory były skromne. Liczyły ok. 7,5 tys. książek i czasopism. – Większość z ponad 500 tysięcy egzemplarzy, które udało się zgromadzić w okresie międzywojennym, zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej – dodał dyrektor.

Obecnie księgozbiór liczy blisko 700 tys. woluminów, w tym wiele zbiorów specjalnych, czyli starodruków, rękopisów, fotografii i map. – Ułożone grzbietami obok siebie nasze zbiory utworzyłyby 12-kilometrowy szereg – opisywał Jan Tarczyński.

Wiceminister obrony Maciej Jankowski podkreślił, że losy biblioteki, która odbudowała po wojnie swoje zbiory, odzwierciedlają upór Polaków w tworzeniu ważnych dla nich instytucji.


Z okazji święta pracownicy CBW otrzymali okolicznościowe odznaczenia i wyróżnienia m.in. Medale za długoletnią służbę nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i przyznane przez szefa MON medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Instytucja została także wyróżniona medalem pamiątkowym „Pro Masovia” przyznanym przez Adam Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.

Obchody zakończył koncert Orkiestry Wojskowej z Warszawy. Z okazji rocznicy otwarto także jednodniową wystawę prezentującą najcenniejsze zbiory CBW zwykle ukryte w pilnie strzeżonych magazynach.

Można było obejrzeć m.in. unikatowe gazety wydawane w czasie I wojny w jenieckich obozach, album przedwojennych zdjęć reprezentacyjnej Kampanii Zamkowej, pierwsze wydania „Polski Zbrojnej” z 1921 roku, a nawet oryginalny dokument przyznający przywilej na dostawę owsa dla armii, nadany niejakiemu Reinholdowi przez króla Zygmunta Augusta w 1569 roku.


Centralna Biblioteka Wojskowa została powołana rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. por. Józefa Leśniewskiego 13 czerwca 1919 roku. Jej zadaniem było gromadzenie, przechowywanie i katalogowanie książek z zakresu wojskowości. Dziś główna książnica resortu obrony obok materiałów na temat obronności, bezpieczeństwa, historii wojskowej gromadzi wydawnictwa z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, zarządzania, marketingu, ekonomii, prawa czy ekologii. Przez 95 lat istnienia ze zbiorów bibliotecznych CBW skorzystało prawie 3 mln czytelników. Od dwóch lat działa tu też portal internetowy „Wojskowa Biblioteka Cyfrowa Zbrojownia”, w który jest 3,2 tys. zeskanowanych materiałów. Instytucja wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się m.in. w gmachu Sądów Wojskowych przy Placu Saskim, a przez kilka lat po wojnie w obecnym budynku redakcji „Polski Zbrojnej” w Al. Jerozolimskich. Od 1992 roku CBW ma swoją siedzibę na ul. Ostrobramskiej.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Widzieć i nie być widzianym
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Anakonda” rusza na poligony
Nowy wiceminister w MON
Koniec kijowskiego snu
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pracowity tydzień flotylli
Mercedes nie tylko do holowania
MON nie wycofuje się z MSPO
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Agent w generalskich szlifach
Army of Medics
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Święto żołnierzy służących na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie odmładzają F-16
„Spartan” znów na Mazurach
Co z tegorocznym MSPO?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Białe noce podhalańczyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Obradowała Rada Gabinetowa
Na wakacje z WOT
Specjalsi świętują
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Prawdziwi wojownicy
Sukcesy sportowców w mundurach
Głos (z) płonącej Warszawy
„Harpun” do walki
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Ratownik” od nowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ćwiczenia z torpedą
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Morskie początki „Anakondy”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO