moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o konsolidacji zbrojeniówki

W ciągu kilku miesięcy będziemy mieli skonsolidowany cały polski przemysł obronny. Dzięki temu będzie on mógł realizować programy modernizacji technicznej armii – zapewniał Czesław Mroczek, wiceszef MON, podczas sejmowej komisji obrony narodowej.


Posiedzenie komisji poświęcone konsolidacji przemysłu obronnego zostało zwołane na wniosek posłów PiS. Chcieli oni wiedzieć, na jakim etapie jest proces łączenia zakładów zbrojeniowych, czy nie ma ryzyka opóźnień konsolidacji oraz jaką rolę będzie odgrywał Polski Holding Obronny, po tym gdy spółki należące go Holdingu zostaną włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Jesteśmy zdeterminowani, by przeprowadzić konsolidację. Jesteśmy już blisko finału – mówił Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jak tłumaczył, jest to konieczne chociażby dlatego, że rozdrobniony przemysł obronny nie potrafi efektywnie wykorzystać swojego potencjału. A to przynosi ogromne straty.

O tym, że rząd chce jak najszybciej doprowadzić do końca proces łączenia zakładów zbrojeniowych w jeden holding mówił także Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu (ten resort nadzoruje konsolidację we współpracy z MON). Zdzisław Gawlik podkreślał, że tworzenie jednego silnego podmiotu w miejsce rozdrobnionego sektora zbrojeniowego to tendencja, która od kilkunastu lat jest widoczna zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. – Musimy też wyeliminować polsko-polską konkurencję, którą mieliśmy do tej pory – mówił wiceminister Gawlik. Ale posłowie opozycji pytali o konkrety - w jaki sposób niezdrowa rywalizacja zakładów zostanie wyeliminowana i na jakich zasadach będzie zapadała decyzja, która firma otrzyma zamówienie na produkcję danego sprzętu.


Choć posłowie przyznawali, że konsolidacja jest potrzebna i należy ją przeprowadzić jak najszybciej, podkreślali, że powinna być przeprowadzona rozważnie. – Nie powinniśmy włączać do holdingu spółek, które nie zostały zrestruktyzowane czy są obciążone ogromnymi długami – zauważyła posłanka Renata Butryn (PO).

Jednak minister Mroczek poinformował posłów, że 1 września wszystkie spółki zbrojeniowe znajdą się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Wcześniejsze posiedzenie komisji obrony poświęcone było działalności promocyjnej w siłach zbrojnych w ramach programu „Wojsko Polskie – Twoja Armia”. Posłowie chcieli wiedzieć m.in. w jaki sposób MON promuje wojsko, czy wykorzystuje do tego nowoczesne środki przekazu, jak dociera z informacjami o armii do społeczeństwa i – co najważniejsze – jakie przynosi to efekty. Słowem, jaki jest wizerunek polskiego żołnierza.

– Wojsko od lat cieszy się ogromnym zaufaniem Polaków, choć odejście od poboru na rzecz profesjonalizacji sił zbrojnych sprawiło, że społeczeństwo nie ma już bezpośredniego kontaktu z armią – mówił Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.

Pułkownik Jerzy Gutowski, dyrektor departamentu wychowania i promocji obronności MON dodał, że w sondażach zaufania Polaków do instytucji publicznych, żołnierzy wyprzedzają jedynie strażacy. Aby wiedzieć co cywile sądzą o mundurowych, MON w 2012 i 2013 roku zlecił przeprowadzenie specjalnego badania. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. – Okazuje się, że wizerunek wojskowych zależy od m.in. od płci ankietowanych. Podczas gdy mężczyźni odwołują się w swoich ocenach żołnierzy do archetypu buntownika, kobiety postrzegają wojskowych bardziej w kategoriach rozrywkowych – przyznał płk Gutowski.


Ta ostatnia uwaga zaintrygowała szczególnie posłanki. Dopytywały one przedstawicieli resortu, co może wpływać na tego rodzaju ocenę. – Myślę, że w niewystarczający sposób udało się nam dotrzeć z informacją na temat wojska do kobiet. Chcemy to zmienić i planujemy, że panie będą jedną z grup docelowych, w których będziemy promować armię. Pozostałe środowiska do których chcemy się zwracać to osoby z wyższym wykształceniem, środowiska naukowe i biznesowe – tłumaczył płk Gutowski.

Czy przyniesie to efekty? Można to będzie sprawdzić podczas kolejnych badań, które odbędą się pod koniec tego roku oraz w roku 2015. Jak zapewniał płk Gutowski, resort obrony planuje, że co roku o 5 proc. będzie wzrastał poziom zaufania do armii a o 10 proc. – zainteresowanie tematyką militarną.   

O tym jak informacje o wojsku docierają przez nowoczesne środki przekazu mówił posłom płk Dariusz Kacperczyk, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Portal polska-zbrojna.pl ma nawet milion odsłon miesięcznie (rekord padł w marcu tego roku). Jesteśmy też aktywni na profilach społecznościowych – na Facebooku mamy 32 tysiące fanów, a wpisy na Twitterze śledzi ponad 3 tys. obserwatorów profilu.

Wiceprzewodniczący komisji, poseł Andrzej Rozenek (TR), chciał wiedzieć jakie środki przeznacza MON na działalność promocyjną. – Od kilku lat ta suma jest podobna. W 2012 roku było to 6 900 tys. zł, rok później 6 800 tys. zł, a w tym roku – 6 600 tys. zł – wyliczał wiceminister Jankowski. Dodał, że organizacje pozarządowym, które także biorą udział w promocji wojska oraz popularyzacji wiedzy o polskich siłach zbrojnych, otrzymują łącznie około 9 milionów zł dotacji. 

– Znakomitą formą promocji i zbliżenia wojska do społeczeństwa są organizowane w ostatnim czasie festyny, dni otwarte w garnizonach, imprezy z udziałem grup rekonstrukcyjnych i miłośników militariów. Cieszę się, że wojsko jest tu coraz bardziej aktywne, bo dzięki temu tworzy się więź pomiędzy żołnierzami a Polakami – mówiła posłanka Bożena Sławiak (PO).

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Huta Stalowa Wola, Michał Gierasimiuk/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1406824620
~jan - Amerykanie mają tylko prywatny. Chyba dobry .. . Turcja ,Niemcy ... .
39-FF-C3-6D
~jan
1406491620
Bzdura kompletna, dlaczego niby przemysł obronny nie powinien podlegać prawom gospodarki rynkowej, i być wyspą socjalizmu? Z takiego systemu nie wyjdzie dobre uzbrojenie w dobrych cenach. Odcina się 99,9% polskiej myśli technicznej, która tkwi w najróżniejszych firmach w całym kraju, potencjalnie mogących się udzielać w temacie, od zbrojeniówki. Jedyną regulacją powinno być silne preferowanie firm krajowych, ale konkurencja musi być. To jest sabotaż i dywersja.
06-DE-B3-F2
~karo
1406219100
Od kiedy to konkurencja jest niezdrowa? Zwłaszcza gdy rywalizują 2 firmy a klientem jest MON? Takie rzeczy to tylko w Polsce....
71-BF-3E-BA

Głos (z) płonącej Warszawy
 
Na wakacje z WOT
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Ratownik” od nowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Defender” na poligonie!
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Transportery płyną na drugi brzeg
Białe noce podhalańczyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Online z mistrzami sportu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Ćwiczenia z torpedą
Kierunek: Drawsko Pomorskie
NATO walczy z koronawirusem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON nie wycofuje się z MSPO
„Harpun” do walki
„Spartan” znów na Mazurach
Co z tegorocznym MSPO?
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prawdziwi wojownicy
„Anakonda” rusza na poligony
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Agent w generalskich szlifach
Mercedes nie tylko do holowania
Święto żołnierzy służących na misjach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Morskie początki „Anakondy”
Trzeba rozbić to więzienie!
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Generał Haller przybył w sam czas
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Koniec kijowskiego snu
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO