moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Prezydent podpisał awanse generalskie i jeden admiralski. Nowe stopnie nadano 13 oficerom. Wśród nich jest gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego, który otrzyma czwartą generalską gwiazdę i stopień generała. Nominacje zostaną wręczone 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego.- Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, nadał dwunastu oficerom stopień generalski i jednemu stopień admiralski – podało w komunikacie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Na stopień generała awans otrzyma gen. broni Mieczysław Gocuł, który od maja 2013 r. jest szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generałem broni zostanie dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie gen. dyw. Janusz Adamczak.

Awanse na stopień generała dywizji otrzymają:  gen. bryg. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gen. bryg. Marek Mecherzyński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz gen. bryg. Piotr Patalong, inspektor Wojsk Specjalnych.

Stopień generała brygady otrzyma siedmiu oficerów z Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, a odpowiadający mu stopień kontradmirała - oficer Marynarki Wojennej. Generałami brygady zostaną płk Sławomir Żakowski, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych oraz płk Piotr Nidecki, szef Centrum Operacyjnego MON.

Jednak większość z awansowanych na pierwszy stopień generalski i admiralski to dowódcy brygad, skrzydeł i flotylli, z reguły mianowani na te stanowiska w ostatnich miesiącach. Są to: płk pil. Mirosław Jemielniak, dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, płk Wojciech Kucharski, dowódca 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, płk Andrzej Kuśnierek, dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu, płk Wojciech Lewicki, dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu, płk pil. Dariusz Malinowski, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Mordel, który zostanie kontradmirałem.


W Wojsku Polskim służy obecnie 84 generałów. Ostatnie nominacje odbyły się w sierpniu 2013 roku. Prezydent awansował wtedy 9 oficerów m.in. generała broni Marka Tomaszyckiego, dowódcę Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała broni Bogusława Samola, dowódcę Wielonarodowego Korpusu Północ–Wschód.

REKLAMA

 

 

EK/PAP

dodaj komentarz

komentarze

~Prof. zw. A.N.
1439656680
System pułapkowy w jaki wpadli szeregowi został stworzony przez generałów w 2010 roku. Wszyscy, którzy ulegli bilbordom i reklamom w latach 2006 - 2010 o możliwościach rozwoju i awansu w WP a wstąpili w szeregi naszej armii w tym okresie teraz żałują tego kroku. Nieliczni zostali skierowani na szkoły podoficerskie. Wielu z nich musi opuścić jednostki wojskowe mając za sobą zniszczone zdrowie. Wielu z szeregowych pokończyło studia magisterskie i podyplomowe a jednak nie zapewniło im to możliwości awansu z powodu zawistnych dowódców i kierowników. Możliwości przeniesienia do innych pobliskich jednostek nawet na niższe "U" również były ograniczone wewnętrznymi przepisami wojskowymi. Niejednokrotnie są wykwalifikowanym żołnierzami a nie mają doświadczenia w pracy cywilnej. Pracodawcy szukają pracowników z kilkuletnim stażem pracy a nie po kursach rekonwersyjnych. Młodzi ludzie opuszczają Polskę w poszukiwaniu pracy, która zapewni im godne życie i umożliwi utrzymanie rodziny.
8E-E2-F5-F6
~alek
1406912880
moje gratulacje
4D-5E-86-A8
~jerzu
1406798100
@ggg - Twój mąż przynajmniej ma 15 lat służby i stopień podoficerski. jedyne o co musi się martwić to jak wysoką będzie miał emeryturę. Szeregowi niestety nie mają tego luksusu i zastanawiają się od kontraktu do kontraktu ile jeszcze będą mieli pracę i czy w ogóle uda im się nawet na kaprala awansować.
2B-54-F2-41
~afg
1406797140
W Rosji jest tak, że kolejne stopnie policyjne (podejrzewam, że i wojskowe) uzyskuje się wraz z wysługą lat. W Polsce jest inaczej i ... chyba to dobre rozwiązanie. Nie wszyscy mają zdolności/umiejętności/chęci by awansować, a są dobrzy na tych stanowiskach, gdzie są
99-EC-3F-C2
~ggg
1406767920
No fajnie a ciekawe kiedy mój mąż który ma 15 lat służby będzie wkońcu plutonowym?? W naszym kraju jest ważne tylko to, aby awansować na generałów a reszta się nie liczy!!
55-B7-CD-C5
~sorbi
1406754720
Dopiero m.in. w MON się chwalili "reformą" i zmniejszeniem liczby generałów. TEraz widzę, że wygląda to mniej więcej tak - dwóch wyślą na emeryturę a w ich mejsce czterech, sześciu awansują. Stopień generała brygady otrzyma siedmiu oficerów z Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, a odpowiadający mu stopień kontradmirała - oficer Marynarki Wojennej Czyli jeśli rozumiem , że mamy 8 nowych generałów?
1E-A8-B8-CF

Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
 
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ochotnicy na ratunek
Zbiegowie z innego świata
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Duda jedzie do USA
„Defender” – pracowity poligon saperów
Most do współpracy
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie porty bardziej otwarte
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Weterani znów staną na macie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Krwawy Wołyń
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
16 sekund Liberatora
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ułańska szarża
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko ma ofertę dla cywili
Szkolenie wodne podhalańczyków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Online z mistrzami sportu
Oficer jak biała karta...
F-16 kończą misję w Estonii
Rakiety z Mesko w F-35
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ofensywa Tuchaczewskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kolejne Groty dla wojska
Brawurowe zagony motorowe
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Kraby w Bolesławcu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Współzawodnictwo rozwija
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Powstaną kolejne strzelnice
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Laserowa artyleria US Army
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Groty z granatnikiem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
PGZ będzie obecna na MSPO
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO