moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna informacyjna w XXI wieku

Ukazywanie cierpienia ludności cywilnej, głównie dzieci, podczas konfliktu zbrojnego, stało się podstawowym orężem stosowanym w wojnie informacyjnej. Zdarza się, że prezentowany materiał pochodzi z innego miejsca, czasu i sytuacji, ale odbiorca nie jest w stanie dostrzec manipulacji. Taką strategię często stosuje propaganda rosyjska. Niestety, nowoczesne techniki multimedialne są chętnie wykorzystywane w celach propagandowych, bo dają możliwość łatwej manipulacji obrazem czy dźwiękiem i upubliczniania informacji nieprawdziwej – pisze dr hab. Anna Antczak-Barzan, wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Obszar „informacyjny” jest integralną częścią wszelkich działań podejmowanych podczas współczesnych konfliktów. Komunikacja społeczna (czyli public relations lub, zgodnie z nomenklaturą NATO, public affairs), INFOOPS (operacje informacyjne) i PSYOPS (operacje psychologiczne) nie są nowością, jednak z powodu zmieniających się realiów i wzrastającej roli mediów oraz portali społecznościowych w życiu społecznym, ich zadania podlegają ciągłej ewolucji i adaptacji do nowych uwarunkowań.

Jak i kogo się manipuluje

Public affairs odnosi się do informacji, która jest publikowana przede wszystkim w celu informowania społeczeństwa o podejmowanych działaniach, dzięki czemu pozyskuje się zrozumienie i poparcie społeczne dla swej aktywności. INFOOPS to działania podejmowane w celu wpływania na decydentów oraz uzyskania ich wsparcia dla celów politycznych i wojskowych przez oddziaływanie na cudze informacje, procesy oparte na informacji, systemy dowodzenia (C2) oraz komunikacji i informacji (CIS) podczas wykorzystywania i ochrony własnych informacji i/lub systemów informacyjnych. PSYOPS zaś to planowane działania psychologiczne podczas pokoju, kryzysu i wojny skierowane zarówno do przeciwnika, jak i sprzymierzeńców czy też aktorów neutralnych w celu wpływania na postawy i zachowania oddziałujące na osiągnięcie celów politycznych i wojskowych.

Powodzenie w wojnie informacyjnej zależy od bardzo wielu czynników, począwszy od kampanii informacyjnej prowadzonej przed podjęciem działań operacyjnych, doboru wiadomości przekazywanych w trakcie ich trwania, relacji z przedstawicielami mediów lokalnych, krajowych i międzynarodowych, ale przede wszystkim od dobrej strategii na wszystkich szczeblach i poziomach oraz koordynacji polityki informacyjnej, która pozwoli na zdobycie przewagi nad przeciwnikiem, a przeciwnicy w „wojnie medialnej” są różni, nie tylko pojmowani w ujęciu klasycznym (czyli przedstawiciele drugiej strony konfliktu).
    
I ty możesz zostać „korespondentem wojennym”

Obecnie technologia pozwala na błyskawiczne rozprzestrzenianie materiałów zawierających nie tylko słowa, lecz także obraz i dźwięk. Co więcej, nie są potrzebne media tradycyjne (dziennikarze), żeby takie informacje upubliczniać. Ogromna popularność mediów społecznościowych spowodowała, że każdy może być „korespondentem wojennym” i zamieszczać niemalże dowolne treści w Internecie. Co więcej, INFOOPS i PSYOPS mają dostęp do tych samych narzędzi, co powoduje, że działania propagandowe są łatwiejsze do prowadzenia (ze względu na dostępność), lecz także stanowi większe wyzwanie (przeciwnik ma do dyspozycji to samo narzędzie).

Nowoczesne techniki to też możliwość łatwej manipulacji obrazem czy dźwiękiem i upubliczniania informacji nieprawdziwej, przetworzonej, zmanipulowanej dla osiągnięcia określonego celu propagandowego. Często się zdarza, że prezentowany materiał pochodzi z innego miejsca, czasu, sytuacji, natomiast przeciętny odbiorca nie jest w stanie dostrzec manipulacji. Taką strategię wielokrotnie stosuje propaganda rosyjska, zwłaszcza podczas tworzenia wiadomości z przeznaczeniem dla mediów zachodnich. Popularnym chwytem jest wykorzystywanie motywów brutalności postępowania strony przeciwnej (szczególnie „pożądane” są obrazy ukazujące przemoc stosowaną wobec dzieci i kobiet). Ukazywanie cierpienia ludności cywilnej, głównie dzieci, podczas konfliktu zbrojnego, stało się podstawowym orężem stosowanym w wojnie informacyjnej. Tego typu działania można zaobserwować, analizując przekaz płynący z kryzysu na Ukrainie oraz konfliktu w Strefie Gazy.

Prawda poza przekazem medialnym?

Operacje informacyjne i psychologiczne są skierowane przynajmniej dwutorowo – do społeczności międzynarodowej (w tym przypadku najczęściej jest wykorzystywany właśnie motyw cierpienia ludności cywilnej) i do ludności lokalnej (w tym przypadku propaganda może przybierać różną postać, w zależności od rezultatu, jaki się chce osiągnąć – zdobycie przychylności, przekonanie o słuszności podejmowanych działań, o nieomylności władzy, zdobycie poparcia dla władzy, ślepego posłuszeństwa, ukazanie sukcesów podejmowanych działań itp. – często wówczas przygotowuje się spreparowane, jednostronnie zmanipulowane komunikaty z wykorzystaniem np. nieprawdziwych lub niepełnych danych czy faktów). Jedno jest więc bezdyskusyjne: prawdy z przekazu medialnego na temat konfliktu zbrojnego na pewno się nie dowiemy.

REKLAMA

dr hab. Anna Antczak-Barzan
profesor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego

dodaj komentarz

komentarze


Prawdziwi wojownicy
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Specjalsi świętują
Widzieć i nie być widzianym
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na wakacje z WOT
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Koniec kijowskiego snu
„Ratownik” od nowa
Trzeba rozbić to więzienie!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Obradowała Rada Gabinetowa
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Nowy wiceminister w MON
„Harpun” do walki
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
MON nie wycofuje się z MSPO
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
„Anakonda” rusza na poligony
Mercedes nie tylko do holowania
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Święto żołnierzy służących na misjach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Morskie początki „Anakondy”
Agent w generalskich szlifach
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Polskie porty bardziej otwarte
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
„Spartan” znów na Mazurach
Co z tegorocznym MSPO?
Ćwiczenia z torpedą
Transportery płyną na drugi brzeg
Wojsko przeciw wirusowi
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Białe noce podhalańczyków
NATO walczy z koronawirusem
F-16 kończą misję w Estonii
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO