moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Mroczek w Malborku przywitał PKW „Orlik 5”

Pomyślnie kończymy kolejny etap misji w ramach Balitic Air Policing. Czas pokazał, jak słuszna była decyzja sprzed 10 lat, zapewniająca obronę powietrzną tym członkom NATO, którzy nie posiadają własnego lotnictwa – powiedział podczas powitania 5. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) „Orlik” sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek. Uroczystość odbyła się dziś na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim.

Ostatnia zmiana polskich lotników uczestniczyła w operacji o nieco odmiennym charakterze i strukturze niż jej poprzednie odsłony. W związku z wydarzeniami na Ukrainie i pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie została ona wzmocniona dodatkowymi  siłami i środkami z innych krajów. – Jest to wspólna reakcja Sojuszu na kryzys polityczno-militarny na Ukrainie. W ten sposób potwierdzamy naszą jedność i determinację oraz gotowość do przeciwstawiania się zagrożeniom. Razem możemy więcej – to jest solidarna odpowiedź NATO – wyjaśniał wiceszef resortu obrony.
Wyraził przy tym także wielkie uznanie dla wszystkich uczestników misji oraz żołnierzy komponentu lotniczego sił powietrznych Francji, którzy wspierali operację Baltic Air Policing. Wskazał także na zalety wielonarodowego wykonywania misji.

Również dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski nie szczędził ciepłych słów dla polskich żołnierzy za godne reprezentowanie biało-czerwonej szachownicy. – W międzynarodowym środowisku razem z nami służyli, pracowali i wykonywali wspólnie zadania lotnicy francuscy, brytyjscy, duńscy, niemieccy. Znaleźliście swoje miejsce, pokazaliście swoje najlepsze umiejętności. Nasze procedury, system szkolenia i przygotowania sprawdziły się – zaznaczył gen. Majewski.

– Swoje zadania wykonywaliście bardzo dobrze. Krajom nadbałtyckim daliście poczucie bezpieczeństwa, a nam, Polakom, dodatkowo satysfakcję ze znakomitej współpracy i coraz wyższego poziomu lotniczego wyszkolenia. Udział w „Orliku” to także szkolenie w warunkach, jakich nie da się na co dzień stworzyć podczas stacjonowania w kraju. To bardzo dobrze wykorzystany czas – kontynuował minister Mroczek. Tego samego życzył kolejnej zmianie, a szczególnie stacjonującym w Malborku Holendrom, by wykorzystali ten okres na wspólne manewry i doskonalenie lotniczego rzemiosła.

Uroczystość w Malborku była także okazją do przywitania kontyngentu lotniczego Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, który w samolotach F-16 zastąpił lotników z Francji. Przez najbliższe miesiące będą oni wspierać ochronę nieba nad państwami krajów bałtyckich oraz ćwiczyć wspólnie z polskimi pilotami.

Dowódca PKW „Orlik 5” ppłk pil. Krzysztof  Stobiecki złożył sekretarzowi stanu w MON meldunek o wykonaniu zadania w ramach misji Air Policing realizowanej poza granicami kraju w rejonie państw bałtyckich i przekazał na ręce ministra flagę państwową. Zgodnie z zasadami dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki oddał kontyngent z powrotem w podporządkowanie Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

***
PKW „Orlik 5” to samodzielny pododdział polskich sił powietrznych. Stanowił samodzielną jednostkę organizacyjną, przeznaczoną do realizacji misji Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium państw bałtyckich.

Głównym celem misji było patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu.

Do głównych zadań realizowanych w trakcie misji należało prowadzenie rozpoznania sytuacji powietrznej i ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich oraz zapewnienie pomocy załogom statkom powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych.

PKW liczył do 100 żołnierzy i pracowników wojska. Obsadę etatową komponentu stanowili przede wszystkim żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Komponent lądowy tworzy personel techniczny, nawigatorzy, personel logistyczny, administracyjny i łączności oraz Żandarmeria Wojskowa. PKW stacjonował na terytorium Litwy w bazie lotniczej Siauliai (Szawle).

Zgodnie z uzgodnieniami sojuszniczymi Polska pełniła dyżur od 1 maja 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. Komponent lotniczy PKW „Orlik 5” stanowiły samoloty MiG-29.

Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wrocław czeka na Amerykanów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Klucz do dobrych relacji
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Błękitni” lecą do Afganistanu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Kto zostawia ślady w sieci
Leopardy na Podkarpaciu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Obrona bez polityki
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Z archiwum „Szarego”
Kontenery dla Wisły
Trudna droga
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Razem się szkolą, razem walczą
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
T-72 strzelają na poligonie
Nowe laboratorium WAT
Ludzie niebezpiecznej profesji
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Ostre strzelanie artylerzystów
Dołącz do zawodowców
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Unwanted Treaty
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Volhynian Lion Hearts
Nowe maszyny w LAW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO