moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Mroczek w Malborku przywitał PKW „Orlik 5”

Pomyślnie kończymy kolejny etap misji w ramach Balitic Air Policing. Czas pokazał, jak słuszna była decyzja sprzed 10 lat, zapewniająca obronę powietrzną tym członkom NATO, którzy nie posiadają własnego lotnictwa – powiedział podczas powitania 5. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) „Orlik” sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek. Uroczystość odbyła się dziś na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim.

Ostatnia zmiana polskich lotników uczestniczyła w operacji o nieco odmiennym charakterze i strukturze niż jej poprzednie odsłony. W związku z wydarzeniami na Ukrainie i pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie została ona wzmocniona dodatkowymi  siłami i środkami z innych krajów. – Jest to wspólna reakcja Sojuszu na kryzys polityczno-militarny na Ukrainie. W ten sposób potwierdzamy naszą jedność i determinację oraz gotowość do przeciwstawiania się zagrożeniom. Razem możemy więcej – to jest solidarna odpowiedź NATO – wyjaśniał wiceszef resortu obrony.
Wyraził przy tym także wielkie uznanie dla wszystkich uczestników misji oraz żołnierzy komponentu lotniczego sił powietrznych Francji, którzy wspierali operację Baltic Air Policing. Wskazał także na zalety wielonarodowego wykonywania misji.

Również dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski nie szczędził ciepłych słów dla polskich żołnierzy za godne reprezentowanie biało-czerwonej szachownicy. – W międzynarodowym środowisku razem z nami służyli, pracowali i wykonywali wspólnie zadania lotnicy francuscy, brytyjscy, duńscy, niemieccy. Znaleźliście swoje miejsce, pokazaliście swoje najlepsze umiejętności. Nasze procedury, system szkolenia i przygotowania sprawdziły się – zaznaczył gen. Majewski.

REKLAMA

– Swoje zadania wykonywaliście bardzo dobrze. Krajom nadbałtyckim daliście poczucie bezpieczeństwa, a nam, Polakom, dodatkowo satysfakcję ze znakomitej współpracy i coraz wyższego poziomu lotniczego wyszkolenia. Udział w „Orliku” to także szkolenie w warunkach, jakich nie da się na co dzień stworzyć podczas stacjonowania w kraju. To bardzo dobrze wykorzystany czas – kontynuował minister Mroczek. Tego samego życzył kolejnej zmianie, a szczególnie stacjonującym w Malborku Holendrom, by wykorzystali ten okres na wspólne manewry i doskonalenie lotniczego rzemiosła.

Uroczystość w Malborku była także okazją do przywitania kontyngentu lotniczego Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, który w samolotach F-16 zastąpił lotników z Francji. Przez najbliższe miesiące będą oni wspierać ochronę nieba nad państwami krajów bałtyckich oraz ćwiczyć wspólnie z polskimi pilotami.

Dowódca PKW „Orlik 5” ppłk pil. Krzysztof  Stobiecki złożył sekretarzowi stanu w MON meldunek o wykonaniu zadania w ramach misji Air Policing realizowanej poza granicami kraju w rejonie państw bałtyckich i przekazał na ręce ministra flagę państwową. Zgodnie z zasadami dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki oddał kontyngent z powrotem w podporządkowanie Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

***
PKW „Orlik 5” to samodzielny pododdział polskich sił powietrznych. Stanowił samodzielną jednostkę organizacyjną, przeznaczoną do realizacji misji Air Policing Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytorium państw bałtyckich.

Głównym celem misji było patrolowanie i niedopuszczenie do naruszenia przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych występujących podczas lotu.

Do głównych zadań realizowanych w trakcie misji należało prowadzenie rozpoznania sytuacji powietrznej i ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich oraz zapewnienie pomocy załogom statkom powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych.

PKW liczył do 100 żołnierzy i pracowników wojska. Obsadę etatową komponentu stanowili przede wszystkim żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Komponent lądowy tworzy personel techniczny, nawigatorzy, personel logistyczny, administracyjny i łączności oraz Żandarmeria Wojskowa. PKW stacjonował na terytorium Litwy w bazie lotniczej Siauliai (Szawle).

Zgodnie z uzgodnieniami sojuszniczymi Polska pełniła dyżur od 1 maja 2014 r. do 31 sierpnia 2014 r. Komponent lotniczy PKW „Orlik 5” stanowiły samoloty MiG-29.

Tekst: ppłk Szczepan Głuszczak

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Zanurkować i wymknąć się śmierci…
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Galicyjskie przesilenie
Not Contaminated With Routine
Wojskowy Hot450Challenge
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Cud Piłsudskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Strzelnice dla terytorialsów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 kończą misję w Estonii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Hekatomba na Woli
Kurs dla saperskich ekspertów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ukraiński kurs na Zachód
Druga kadencja prezydenta Dudy
Chwała powstańcom
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
W tym roku wojskowe święto bez defilady
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
Skok na głęboką wodę
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Lato z czerwonym terrorem
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Laserowa artyleria US Army
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Kierunek: misja
Przeciwlotnicy w drodze do USA
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Tak się zostaje prymusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO