moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Będą zmiany w ustawie o weteranach

Niższe opłaty za pobyt w Domu Weterana, bezpłatne turnusy także dla rodzin rannych żołnierzy – MON przygotowuje zmiany w ustawie o weteranach. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w czerwcu przyszłego roku.


Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa reguluje m.in. zasady: bezpłatnej pomocy psychologicznej, dopłat do nauki, wypłacania dodatków do rent i emerytur czy ulg na przejazdy komunikacją. – Po dwóch latach funkcjonowania przepisów zdecydowaliśmy się na zmiany, które w jeszcze większym stopniu usprawnią system pomocy osobom uczestniczącym w misjach, szczególnie tym, którzy okupili zagraniczną służbę uszczerbkiem na zdrowiu – tłumaczy Kamilla Gralik, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Przygotowanie projektu poprzedzone było półrocznymi konsultacjami przedstawicieli resortu z reprezentantami środowiska weteranów. –  Każdą zmianę dokładnie analizowaliśmy. Uwzględniliśmy przy tym dwuletnią praktykę obowiązujących przepisów. Jesteśmy zadowoleni z efektu prac – podkreśla Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Rodziny bezpłatnie

Jakie zmiany przewiduje projekt założeń do nowelizacji? Przede wszystkim rozszerza zakres świadczeń przysługujących weteranom poszkodowanym. Chodzi np. o ograniczenie wysokości opłat za pobyt w Domu Weterana do kwoty odpowiadającej 25 procentom miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy (obecnie wysokość miesięcznej opłaty wynosi 250 proc. najniższej emerytury, nie więcej jednak niż 70 proc miesięcznego dochodu świadczeniobiorcy). Przewiduje się, że dodatkowe koszty z tytułu zmniejszenia tej opłaty będą kosztowały budżet MON blisko 338 tysięcy złotych rocznie.

Weterani poszkodowani bezpłatnie uczestniczyliby w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych organizowanych w jednostkach podległych MON, które mają pomóc w adaptacji do pomisyjnego życia. Był to postulat zgłaszany przez środowisko weteranów, które zaakceptował resort obrony. Turnusy mają być ofertą przede wszystkim dla tych rannych, którzy nie wymagają specjalistycznego leczenia w szpitalu. Polegały będą np. na zajęciach sportowo-rekreacyjnych, warsztatach psychologicznych oraz zabiegach rehabilitacyjnych. Co ważne, w turnusach razem z weteranem będzie mógł nieodpłatnie uczestniczyć także pełnoletni najbliższy członek rodziny. Koszty turnusów – rocznie szacowane na 160 tysięcy zł, pokrywane będą z budżetu MON. Członkowie rodziny nie płaciliby także za pobyt na turnusach leczniczo-profilaktycznych. Obecnie tylko żołnierze zawodowi powracający z misji chorzy lub ranni oraz ci, którzy doznali urazu psychicznego, mogą bezpłatnie skorzystać z takiej możliwości. – W trudnym procesie adaptacji wsparcie najbliższych ma ogromne znaczenie. Żołnierz czuje się bezpieczniej, szybciej też jest w stanie odbudować swoją kondycję psychofizyczną. Dlatego uznaliśmy, że takie rozwiązanie jest pożądane – mówi Kamilla Gralik.

Nowością ma być też udział w takich turnusach pracowników cywilnych służących na misjach. Im również będą mogli nieodpłatnie towarzyszyć najbliżsi.

Wydatki z tytułu rozszerzenia katalogu osób kierowanych na turnusy leczniczo-profilaktyczne resort obrony oszacował na 5 mln zł. Kwota ta dotyczy roku 2015, kiedy na turnusy – wg szacunków na podstawie lat ubiegłych – trafić ma 1960 żołnierzy oraz 20 pracowników i dodatkowo 2 tysiące najbliższych tych osób.

Do leczenia dołoży się MON

Projekt wprowadza też możliwość dofinansowania przez MON wydatków na leczenie weteranów poszkodowanych ponad limity określane przez NFZ. Jak dotąd brakowało podstaw prawnych, by np. szpital mógł ubiegać się w MON o refundację świadczeń medycznych dla weteranów. Chodzi tu głównie o świadczenia gwarantowane w zakresie opieki psychiatrycznej, ale nie tylko. –  To dla nas ważna zmiana. Mamy teraz chłopaka, który jest po amputacji nogi i potrzebuje operacji wszczepienia specjalnego implantu w kość udową do protezy. To koszt rzędu 200 tysięcy, a od NFZ trudno takie środki uzyskać. Dlatego w podobnych sytuacjach resort obrony będzie mógł się dołożyć – mówi Tomasz Kloc.

Zaproponowane przepisy doprecyzowują też zasady rozliczania dodatkowego urlopu wypoczynkowego, należnego weteranom. Wskazano, że urlop musi być wykorzystany w całości w roku kalendarzowym, w którym przysługuje, w terminie uzgodnionym z pracodawcą. Za niewykorzystany urlop z tego tytułu nie będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny. Projektowana regulacja zakłada ponadto, że w razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar dodatkowego urlopu będzie ustalany proporcjonalnie.

Resort obrony zaproponował też zmiany w zasadach dokumentowania prawa do przyznania statusu weterana poszkodowanego. Chodzi tu zwłaszcza o te osoby, które ubiegają się o ten status po wielu latach od udziału w misji zagranicznej i nie mają już wymaganych dokumentów. Po wejściu w życie przepisów będą mogły przedłożyć zaświadczenie kierownika archiwum wojskowego o braku wymaganej dokumentacji w archiwach i innych dokumentów, poświadczających fakt zaistnienia wypadku lub choroby.

Zmiany przewidują też rozszerzenie definicji misji pokojowej lub stabilizacyjnej. Dzięki temu o status weterana lub weterana poszkodowanego mogliby się ubiegać także członkowie międzynarodowych komisji kontroli i nadzoru w sprawie zawieszenia działań wojennych w Korei i Indochinach oraz uczestnicy akcji ratowniczych, poszukiwawczych i humanitarnych. MON szacuje, że o około 500 osób zwiększy się tym samym liczba uprawnionych do otrzymania statusu weterana.

Według projektu ustawa miałaby wejść w życie w czerwcu 2015 roku. Czy tak się stanie, zależeć będzie od tempa prac legislacyjnych.

Od lat 50. ubiegłego wieku w około 80 misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników. Status weterana – przyznawany na wniosek zainteresowanego – ma obecnie 10 259 byłych i obecnych żołnierzy i pracowników, a weterana poszkodowanego – 531.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1410444180
Leżysz na materacu ? Koc potrzebujesz ?
39-FF-C3-6D

Sukcesy wojskowych lekkoatletów
 
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dekady za wcześnie
Kabina do zadań specjalnych
Ryzykowne remedium
Kraken dla Kormoranów
A więc wojna...
Kraby kontra okręt
Defendery 2020: RobUV
„Aviation Detachment” w Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ku czci roku 1918 i 1920
Wojsko przeciw wirusowi
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Nadchodzi Armia Fight Night!
„Kaper” przeciw terrorystom
Promocja oficerska w AWL
Szybciej do wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Październik pod znakiem Tallboya
Ukraiński kurs na Zachód
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Trenują, aby szkolić innych
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polsko-amerykańska współpraca
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybsza droga do armii zawodowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Ochotnik do Auschwitz
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zostań studentem ASzWoj
Wybuchowa edukacja
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Amerykanie odmładzają F-16
Zamek na poligonie
Nowe sanitarki dla wojska
16 Dywizja najlepsza!
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defendery 2020: Zapobiec awarii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO