moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wracamy do króla i jego husarzy

11 września w Żaganiu wspólnie w szeregu stanęli żołnierze wszystkich jednostek „Czarnej Dywizji”, by celebrować święto największego związku taktycznego wojsk lądowych – 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.


– Dzień Święta 11 Dywizji ma dla nas zawsze wyjątkowy wymiar. Przypada on bowiem w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Wracamy jak zawsze pamięcią do naszego patrona króla Jana III Sobieskiego i jego husarzy. Nawiązujemy świadomie do wydarzeń minionych stuleci, dlatego że znajdujemy w nich wiele ciągle aktualnych uwarunkowań odnoszących się do budowanego modelu obronności – mówił w swym przemówieniu gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 LDKPanc.

Drugiego dnia święta „Czarnej Dywizji” na uroczysty apel do 34 Brygady Kawalerii Pancernej przybyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się między innymi posłowie i senatorowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, byli dowódcy dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich, stowarzyszeń wojskowych, licznie przybyli mieszkańcy miasta oraz dzieci młodzież żagańskich szkół.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie kompanii honorowej wystawianej przez żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu głos zabrał generał dywizji Jarosław Mika, który w imieniu swych żołnierzy powitał wszystkich przybyłych.


W dalszej części uroczystości najlepsi żołnierze 11 Dywizji otrzymali nominacje na wyższe stopnie wojskowe, a także medale i odznaczenia państwowe oraz resortowe. Wśród wyróżnionych znalazł się st. plut. rez. Janusz Raczy, który za wybitne zasługi, w szczególności za czyny świadczące o ofiarności i odwadze okupione doznanymi ranami podczas udziału w misjach poza granicami kraju, został wyróżniony tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej.

Generał Mika w swym przemówieniu przypomniał o żołnierzach, których tradycje dziedziczy 11 LDKPanc, mówił: – Zwycięskie skrzydła husarii i ich symbolikę docenił gen. Stanisław Maczek i jego żołnierze 1 Dywizji Pancernej. To oni, wyzwalając 70 lat temu miasta Europy Zachodniej, ginąc na polach Francji, Belgii i Holandii, nieśli wolność narodom z umieszczonymi na rękawach ich mundurów skrzydłami husarskimi, które z dumą nosimy dzisiaj na mundurach jako ich spadkobiercy. Husarią ostatniej wojny byli także bohaterscy żołnierze 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, który uczestniczył w krwawych bitwach II wojny światowej.

Odnosząc się do miejsca uroczystego apelu, to jest 34 Brygady Kawalerii Pancernej, gen. Mika mówił: – Po raz kolejny nasza dywizja zapisuje się w historii współczesnej obronności. Powierzenie nam nowego sprzętu – Leopardów 2A5 sprawia, że do grona bardzo ważnych i nowocześnie uzbrojonych jednostek polskiej armii dołączy teraz 34 Brygada. Generał zaznaczył, iż przyjęcie nowego sprzętu będzie procesem długoterminowym i dosyć trudnym. Wymagającym przygotowania odpowiedniej infrastruktury i wielu zmian strukturalno-etatowych. – Będziemy musieli przyjąć do służby nowych żołnierzy i odpowiednio ich wyszkolić. Ważnym jest to, że wszystkim tym działaniom towarzyszy sprzyjający pełen entuzjazmu klimat i wielkie nadzieje związane ze skutkami społecznymi i ekonomicznymi dla rozwoju regionu – mówił dalej.

Po przemówieniach w intencji żołnierzy „Czarnej Dywizji” modlił się biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt.

Następnie uczczono pamięć żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. broni Stanisława Maczka, 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, którzy oddali życie podczas II wojny światowej, oraz żołnierzy 11 LDKPanc poległych w misjach poza granicami państwa, wystrzałem z trzech armat przeciwlotniczych ZUR-23-2KG, a trębacze odegrali sygnał „Śpij kolego”.


Uroczystość zakończyła defilada wojskowa oraz prezentacja sprzętu bojowego będącego w wyposażeniu wszystkich jednostek wojskowych 11 Dywizji, między innymi najnowszego nabytku czołgu Leopard 2A5. W tym dniu licznie zgromadzeni goście, a przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna, mieli okazję zapoznać się nie tylko ze sprzętem, ale również ze specyfiką służby i prezentacją dorobku dywizji podczas dnia otwartych koszar. Dla wszystkich chętnych nie zabrakło również żołnierskiej grochówki.

* * *

11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej wywodzi się od sformowanej w maju 1945 roku 11 Dywizji Piechoty 3 Armii Wojska Polskiego. Dywizja od ponad 60 lat związana jest z ziemią lubuską i Żaganiem. Patronem dywizji jest król Jan III Sobieski, którego imię nadano jej w 1983 roku w trzechsetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej, kiedy to 12 września 1683 roku Jan III Sobieski rozbił pod Wiedniem armię turecką Kara Mustafy.
W 1992 roku otrzymała nazwę 11 Dywizja Kawalerii Pancernej jako akt dziedzictwa wszystkich formacji pancernych. Kontynuujemy tradycje 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka oraz 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego.
Od 2003 roku nosi nazwę „Lubuska” dla podkreślenia więzi łączących dywizję ze społeczeństwem ziemi lubuskiej. Niemniej jednak nasze jednostki leżą na terenie trzech województw: wspomnianego lubuskiego oraz dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy na ratunek
 
Szkolenie wodne podhalańczyków
Prezydent Duda jedzie do USA
Zbiegowie z innego świata
Most do współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ofensywa Tuchaczewskiego
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kraby w Bolesławcu
Polskie porty bardziej otwarte
Brawurowe zagony motorowe
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Powstaną kolejne strzelnice
Weterani znów staną na macie
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
16 sekund Liberatora
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ułańska szarża
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kolejne Groty dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na misjach święta inne niż zwykle
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rakiety z Mesko w F-35
Groty z granatnikiem
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ogromne zainteresowanie Soną
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
PGZ będzie obecna na MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO