moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Market-Garden”: W hołdzie bohaterom

Obecni i byli żołnierze GROM-u oraz żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej uczczą pamięć spadochroniarzy, którzy wzięli udział w operacji „Market-Garden”. Na uroczystości z okazji 70. rocznicy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej do holenderskiego miasteczka Driel przyjadą w weekend m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz król Niderlandów Wilhelm Aleksander.


– Żołnierze brygady uczestniczą w uroczystościach co roku, ale ten jest dla nas szczególny. Do Holandii jedzie 100 spadochroniarzy, będą to m.in. żołnierze z pododdziałów rozpoznawczych oraz nasza najlepsza kompania honorowa – mówi gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Chcemy godnie zaprezentować brygadę, która jest spadkobierczynią tradycji 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego.

Do Holandii jedzie także oficjalna delegacja Jednostki Wojskowej GROM – jej byli i obecni żołnierze oraz członkowie Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych działającego przy Fundacji DELTA. Podczas weekendowych uroczystości żołnierze 6 Brygady wystawią posterunki honorowe na placu Polskim pod pomnikiem Surge Polonia (Powstań Polsko) w Direl oraz na cmentarzu w Oosterbeek. Na grobach Polaków spadochroniarze oraz żołnierze GROM-u złożą wiązanki kwiatów. W sobotę, 20 września, w uroczystościach w Driel weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski oraz król Niderlandów Wilhelm Aleksander.


Spadochroniarze z 6 BPD 20 września wezmą udział w dwóch zrzutach spadochronowych na teren, gdzie 70 lat temu przeprowadzono operację „Market-Garden”. Żołnierze wspólnie z Brytyjczykami, Amerykanami i Niemcami skoczą ze spadochronami na zrzutowisko Ginkel Heath – EDE. To właśnie w tej okolicy podczas wojny desantowali się skoczkowie z brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej. – Jeżeli powtórzy się scenariusz sprzed roku, to żołnierze skoczą z wysokości 400 merów z samolotów amerykańskich, niemieckich, holenderskich i francuskich – wyjaśnia kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Po raz drugi polscy spadochroniarze desantują się z pokładu transportowca C-295M CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Wylądują pod miejscowością Driel, czyli tam, gdzie podczas wojny desantowali się żołnierze generała Sosabowskiego.

Dzień później pamięć bohaterskich spadochroniarzy uczczą także byli i obecni żołnierze GROM-u. Skoczą ze spadochronem z legendarnego samolotu Dakota 21 września – dokładnie 70 lat po skoku Polaków podczas operacji „Market-Garden”. – Wraz z nami skoczy przedstawiciel polskiego korpusu dyplomatycznego Grzegorz Zyman z ambasady RP w Hadze – mówi Paweł Moszner, były oficer GROM-u. – Skoczy w mundurze żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Desantuje się także Mateusz Mroz, wnuk jednego ze spadochroniarzy, którzy 70 lat temu uczestniczyli w operacji „Market-Garden”, oraz żołnierz z 18 Batalionu Powietrznodesantowego – dodaje Moszner.  

*****

Podczas tej największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej alianci zamierzali rozdzielić wojska niemieckie i obejść północne niemieckie umocnienia tzw. Linię Zygfryda. Chcieli w ten sposób otworzyć drogę do Zagłębia Ruhry i przez to przyspieszyć koniec wojny. Jednym z najważniejszych zadań tej operacji było zdobycie mostów na Renie. Operacja „Market-Garden” trwała od 17 do 24 września 1944 roku. 21 września pod Arnhem desantowali się Polacy, by wesprzeć Brytyjczyków walczących z Niemcami. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa straciła w walce 342 żołnierzy. W całej operacji „Market-Garden” zginęło, zaginęło lub zostało ciężko rannych blisko 17 tys. żołnierzy alianckich.

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Imperial War Museums

dodaj komentarz

komentarze


Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
 
Awanse na 11 listopada
Logistycy w akcji
Wołyńskie lwie serca
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Black Jack ściąga do Polski
Jani, Miraculously Saved
Plan modernizacji marynarki wojennej
Mroczne serce okupowanej Europy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Codziennie składamy legunom raport
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Wojsko na Biegu Niepodległości
Symbol zaklęty w dacie
Wojny wygrywa rezerwa
Nowi generałowie Wojska Polskiego
O służbach specjalnych na ASzWoj
Obrona bez polityki
ORP „Ślązak” gotowy do służby
GROM na kursie działań specjalnych
Klasy wojskowe po nowemu
Podaruj upominek kombatantowi
68W Means Lifesaver
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Najwyższy skok w tandemie
Cybersec’19
Polacy świętowali niepodległość
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
PESCO z polskim projektem
Niechciany traktat
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
101 lat Niepodległej!
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Tyraliera terytorialsów
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO