moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Market-Garden”: W hołdzie bohaterom

Obecni i byli żołnierze GROM-u oraz żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej uczczą pamięć spadochroniarzy, którzy wzięli udział w operacji „Market-Garden”. Na uroczystości z okazji 70. rocznicy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej do holenderskiego miasteczka Driel przyjadą w weekend m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz król Niderlandów Wilhelm Aleksander.


– Żołnierze brygady uczestniczą w uroczystościach co roku, ale ten jest dla nas szczególny. Do Holandii jedzie 100 spadochroniarzy, będą to m.in. żołnierze z pododdziałów rozpoznawczych oraz nasza najlepsza kompania honorowa – mówi gen. bryg. Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Chcemy godnie zaprezentować brygadę, która jest spadkobierczynią tradycji 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego.

Do Holandii jedzie także oficjalna delegacja Jednostki Wojskowej GROM – jej byli i obecni żołnierze oraz członkowie Klubu Spadochronowego Sił Specjalnych działającego przy Fundacji DELTA. Podczas weekendowych uroczystości żołnierze 6 Brygady wystawią posterunki honorowe na placu Polskim pod pomnikiem Surge Polonia (Powstań Polsko) w Direl oraz na cmentarzu w Oosterbeek. Na grobach Polaków spadochroniarze oraz żołnierze GROM-u złożą wiązanki kwiatów. W sobotę, 20 września, w uroczystościach w Driel weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski oraz król Niderlandów Wilhelm Aleksander.


Spadochroniarze z 6 BPD 20 września wezmą udział w dwóch zrzutach spadochronowych na teren, gdzie 70 lat temu przeprowadzono operację „Market-Garden”. Żołnierze wspólnie z Brytyjczykami, Amerykanami i Niemcami skoczą ze spadochronami na zrzutowisko Ginkel Heath – EDE. To właśnie w tej okolicy podczas wojny desantowali się skoczkowie z brytyjskiej 1 Dywizji Powietrznodesantowej. – Jeżeli powtórzy się scenariusz sprzed roku, to żołnierze skoczą z wysokości 400 merów z samolotów amerykańskich, niemieckich, holenderskich i francuskich – wyjaśnia kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. Po raz drugi polscy spadochroniarze desantują się z pokładu transportowca C-295M CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Wylądują pod miejscowością Driel, czyli tam, gdzie podczas wojny desantowali się żołnierze generała Sosabowskiego.

Dzień później pamięć bohaterskich spadochroniarzy uczczą także byli i obecni żołnierze GROM-u. Skoczą ze spadochronem z legendarnego samolotu Dakota 21 września – dokładnie 70 lat po skoku Polaków podczas operacji „Market-Garden”. – Wraz z nami skoczy przedstawiciel polskiego korpusu dyplomatycznego Grzegorz Zyman z ambasady RP w Hadze – mówi Paweł Moszner, były oficer GROM-u. – Skoczy w mundurze żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Desantuje się także Mateusz Mroz, wnuk jednego ze spadochroniarzy, którzy 70 lat temu uczestniczyli w operacji „Market-Garden”, oraz żołnierz z 18 Batalionu Powietrznodesantowego – dodaje Moszner.  

*****

Podczas tej największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej alianci zamierzali rozdzielić wojska niemieckie i obejść północne niemieckie umocnienia tzw. Linię Zygfryda. Chcieli w ten sposób otworzyć drogę do Zagłębia Ruhry i przez to przyspieszyć koniec wojny. Jednym z najważniejszych zadań tej operacji było zdobycie mostów na Renie. Operacja „Market-Garden” trwała od 17 do 24 września 1944 roku. 21 września pod Arnhem desantowali się Polacy, by wesprzeć Brytyjczyków walczących z Niemcami. 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa straciła w walce 342 żołnierzy. W całej operacji „Market-Garden” zginęło, zaginęło lub zostało ciężko rannych blisko 17 tys. żołnierzy alianckich.

REKLAMA

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Imperial War Museums

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy Hot450Challenge
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Galicyjskie przesilenie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Not Contaminated With Routine
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Polskie porty bardziej otwarte
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Kierunek: misja
Online z mistrzami sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Lato z czerwonym terrorem
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Tak się zostaje prymusem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Cud Piłsudskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Druga kadencja prezydenta Dudy
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Strzelnice dla terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Hekatomba na Woli
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chwała powstańcom
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Szarża „Hallerczyka”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO