moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Holandia pamięta o polskich żołnierzach

Poświęcenie polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej nie poszło na marne. Polska i Holandia są razem w NATO i Unii Europejskiej – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski w Driel podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę operacji „Market-Garden”. Dziś na mogiłach poległych w czasie akcji kwiaty złożyli polscy spadochroniarze.

Obchody upamiętniające operację „Market-Garden” rozpoczęły się w Holandii już w czwartek. W pierwszych dniach mieszkańcy i goście mogli obejrzeć m.in. inscenizację przekraczania Renu przez wojska alianckie wespół z Armią Królewską. W sobotę do Driel przyjechali król Holandii Wilhelm Aleksander, prezydent Polski Bronisław Komorowski, przedstawiciele holenderskiego rządu, reprezentanci Wielkiej Brytanii, Kanady i wielu weteranów. To właśnie tam 70 lat temu lądowali spadochroniarze gen. Sosabowskiego, wyzwalając miejscowość spod niemieckiej okupacji. Dziś pamiątką po tym wydarzeniu jest między innymi Plac Polski, na którym odbyły się rocznicowe uroczystości.

Prezydent na Placu Polskim w Holandii

REKLAMA

– Polscy żołnierze walczyli, płacąc daninę krwi za wolność świata zachodniego, za wolność innych narodów, także Holendrów – mówił prezydent Komorowski i dodawał, że poświęcenie to nie poszło na marne, bo teraz Polska oraz Holandia mogą być sojusznikami w NATO i współpracować w ramach Unii Europejskiej. Wtórowała mu holenderska minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert. Zwracając się do weteranów, podkreśliła: – Położyliście kamień węgielny pod naszą dzisiejszą wolność. Nie było to jedyne nawiązanie do współczesności. – Wydarzenia ostatnich sześciu miesięcy potwierdziły, że nasza wolność nie będzie wartością oczywistą. Wyjaśnijmy to sobie raz na zawsze: bezpieczeństwo i stabilność państw Sojuszu Północnoatlantyckiego leży w interesie nas wszystkich – dodała Hennis-Plasschaert.

Przelot C-130 podczas uroczystości upamiętniających 70. rocznicę operacji „Market-Garden”. Film: Naval

Chcieli walczyć w Powstaniu

Prezes II Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Krakowie mjr rez. Jerzy Trojanowski przypomniał, że żołnierze gen. Sosabowskiego wzięli udział w najtrudniejszej części bitwy. W dodatku walczyli w Holandii z ciężkim sercem. – Byli niezadowoleni, że nie pozwolono im lądować w czasie Powstania Warszawskiego, a w końcu września kazano lądować im tutaj – podkreślał mjr Trojanowski.

Złożenie przez kombatantów wieńca pod pomnikiem na Placu Polskim w Driel. Film: Naval

Polacy zapłacili za to najwyższą cenę. W okolicach Arnhem zginęło 93 spośród nich, ponad 200 zostało rannych, przeszło stu zaś dostało się do niewoli bądź zostało uznanych za zaginionych.

Desant w hołdzie żołnierzom

Obecnie tradycje żołnierzy gen. Sosabowskiego dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa. Na uroczystości do Holandii wybrało się ponad stu spadochroniarzy z tej jednostki. W sobotę reprezentanci brygady mieli dokonać symbolicznego desantu w miejscu, gdzie 70 lat temu lądowali ich poprzednicy. – Niestety, plany pokrzyżowała nam pogoda – przyznaje kpt. Marcin Gil, rzecznik 6 Brygady. Polscy spadochroniarze wspólnie z kolegami z innych krajów zdołali jednak oddać skoki w okolicach Ginkel Heath (tam w 1944 lądowali Brytyjczycy). – Z pokładu amerykańskiego samolotu skoczyło 12 naszych żołnierzy – informuje kpt. Gil.

Dziś ostatni dzień obchodów. O godzinie 11.00 rozpoczęły się uroczystości na cmentarzu wojennym w Oosterbeek. Polscy spadochroniarze upamiętnili tam swoich kolegów, składając na ich grobach białe i czerwone kwiaty.

„Market-Garden” na ekranie

Największa w czasie II wojny światowej operacja rozpoczęła się 17 września 1944 roku. Alianci zamierzali przechwycić przeprawy przez Mozę i Ren, a potem wkroczyć do Zagłębia Ruhry. Miało to doprowadzić do szybszego zakończenia wojny. Operacja zakończyła się jednak klęską – Brytyjczycy nie zdołali opanować kluczowego mostu na Renie i musieli się wycofać. Wojska alianckie poniosły ciężkie straty, a winą za nie brytyjscy dowódcy bezpodstawnie obarczyli gen. Sosabowskiego. Został on zrehabilitowany dopiero po latach. Duży wpływ na odkłamanie jego wizerunku w zbiorowej świadomości miał film Richarda Attenborough z 1977 roku pt. „O jeden most za daleko”. W rolę polskiego dowódcy wcielił się w nim Gene Hackman.

W 2006 roku królowa Holandii Beatrycze odznaczyła 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową Orderem Wojskowym Wilhelma, gen. Sosabowskiego zaś (zmarł w 1967 roku w Londynie) Medalem Brązowego Lwa. To jedne z najwyższych holenderskich odznaczeń.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Naval

dodaj komentarz

komentarze

~Marena
1572846420
Tak, Holandia pamięta i ten okres naszej historii jest wspominany tam dobrze. Widać to także po artykułach i komentarzach w tamtejszej prasie oraz na portalach, także Polonii: https://glospolski.nl/prezydent-duda-w-holandii/ dość dokładnie omówiono wizytę prezydenta czasie uroczystości upamiętniających.
9E-A5-4B-72
~Katol
1411323960
Drodzy Holendrzy . Stać Was na to , byśmy utworzyli w Polsce Europejskie Siły Zbrojne.
39-FF-C3-6D

Specjalsi świętują
 
Widzieć i nie być widzianym
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie porty bardziej otwarte
Ćwiczenia z torpedą
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
NATO walczy z koronawirusem
Wojsko przeciw wirusowi
Na zakupy do sklepu AMW
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Co z tegorocznym MSPO?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obradowała Rada Gabinetowa
Przeciwlotnicza Sona
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pracowity tydzień flotylli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pilot F-16 oślepiony laserem
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Spartan” znów na Mazurach
F-16 kończą misję w Estonii
Akcja krwiodawstwa proobronnych
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poszukiwania Magneto
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Gotowi na „Defendera”
Sukcesy sportowców w mundurach
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Podchorążowie za sterami Bielików
Białe noce podhalańczyków
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Army of Medics
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Agent w generalskich szlifach
Patrioty z polskimi przyczepami
Nowy wiceminister w MON
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
MBDA w walce o „Narew”
Rubiny w walce z epidemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO