moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi w Karkonoszach

To nie są zwykłe zawody. Na skałach, kilkadziesiąt metrów nad ziemią rywalizują ze sobą jedni z najlepszych żołnierzy z Polski, Czech i USA – mówi mjr Piotr Szczepański z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, która zorganizowała zawody wysokościowe dla jednostek MON oraz MSW. Do rywalizacji stanęły 54 osoby, m.in. operatorzy z jednostek specjalnych.Do Szklarskiej Poręby przyjechali m.in. żołnierze z Formozy, NIL-a, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz instruktorzy wspinaczki z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Poza żołnierzami w zawodach biorą udział także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, np. pogranicznicy. O tytuł najlepszych konkurują także zespoły z Czech i Stanów Zjednoczonych, w sumie – 54 zawodników. Organizatorem imprezy jest Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zawody podzielono na dwie części: w piątek mundurowi musieli wykazać się znajomością technik linowych, a w sobotę będą biegać z obciążeniem po górach. – Żołnierze i funkcjonariusze startują w dwuosobowych zespołach. Każda konkurencja wykonywana jest na czas – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Wspinaczka na wędkę, później biegi

Jumarowanie, czyli pionowe wchodzenie po linie z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, tyrolka, czyli zjazd po moście linowym, oraz wspinaczka na wędkę – między innymi z takimi zadaniami musieli się zmierzyć zawodnicy podczas pierwszego dnia. Konkurencje rozgrywano na Krzywych Basztach i Kruczych Skałach w okolicach Szklarskiej Poręby. – O wędce mówimy wtedy, gdy żołnierze wspinają się na linę zawieszoną na szczycie skały – wyjaśnia ppłk Andrzej Demkowicz, szef Sekcji Szkoleń Wysokogórskich, organizator zawodów.

Zawodnicy muszą się sprawdzić także w ratownictwie wysokościowym. – Zwożą więc na linach poszkodowanego lub udzielają pierwszej pomocy rannemu, który spadł z dużej wysokości. Dodatkowo wspinają się z asekuracją, budują układy wyciągowe i napinające – opisuje wykładowca.


Żołnierze twierdzą, że zadania nie są skomplikowane technicznie, ale niektóre konkurencje wymagają dużej siły. – Co więcej, każda z konkurencji wykonywana jest na czas. To trochę stresuje. Zwłaszcza, że zawsze najpierw dbamy o bezpieczeństwo, a dopiero później próbujemy bić rekordy – przyznaje st. szer. Michał Kobalczyk z batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Pod górę z obciążeniem

W drugim dniu zawodów żołnierze i funkcjonariusze MSW sprawdzili swoją kondycję podczas biegu górskiego z obciążeniem. Każdy zawodnik w umundurowaniu i z plecakiem ważącym 10 kg musiał w jak najkrótszym czasie przebiec 10 kilometrów. – Trasa nie jest łatwa. Zawodnicy zmęczą się już na początku, bo będą biec pod górę przez trzy kilometry. Później droga będzie nieco łagodniejsza, bo wiedzie po leśnych szlakach – dodaje ppłk Demkowicz.

Dwudniowe zawody wysokościowe dla jednostek MON i MSW wygrali żołnierze z Czech. Drugie miejsce zdobyli policjanci z Katowic, a trzecie podhalańczycy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Zawody zorganizowano po raz dziewiąty. Ostatni raz odbyły się siedem lat temu. Imprezę od początku organizuje wrocławska uczelnia.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


Dodatki dla specjalsów po nowemu
 
Szybsza droga do armii zawodowej
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Dekady za wcześnie
Amerykanie odmładzają F-16
Ku czci roku 1918 i 1920
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Zostań studentem ASzWoj
Kraken dla Kormoranów
Defendery 2020: RobUV
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kraby kontra okręt
Zamek na poligonie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nadchodzi Armia Fight Night!
Ochotnik do Auschwitz
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Aviation Detachment” w Łasku
Szybciej do wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Trenują, aby szkolić innych
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ryzykowne remedium
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
A więc wojna...
Defendery 2020: Zapobiec awarii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Październik pod znakiem Tallboya
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
„Kaper” przeciw terrorystom
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ukraiński kurs na Zachód
Wybuchowa edukacja
16 Dywizja najlepsza!
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kabina do zadań specjalnych
Defender 2020: Symulator Pioruna
Promocja oficerska w AWL
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nowe sanitarki dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO