moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi w Karkonoszach

To nie są zwykłe zawody. Na skałach, kilkadziesiąt metrów nad ziemią rywalizują ze sobą jedni z najlepszych żołnierzy z Polski, Czech i USA – mówi mjr Piotr Szczepański z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, która zorganizowała zawody wysokościowe dla jednostek MON oraz MSW. Do rywalizacji stanęły 54 osoby, m.in. operatorzy z jednostek specjalnych.



Do Szklarskiej Poręby przyjechali m.in. żołnierze z Formozy, NIL-a, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz instruktorzy wspinaczki z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Poza żołnierzami w zawodach biorą udział także funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, np. pogranicznicy. O tytuł najlepszych konkurują także zespoły z Czech i Stanów Zjednoczonych, w sumie – 54 zawodników. Organizatorem imprezy jest Sekcja Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zawody podzielono na dwie części: w piątek mundurowi musieli wykazać się znajomością technik linowych, a w sobotę będą biegać z obciążeniem po górach. – Żołnierze i funkcjonariusze startują w dwuosobowych zespołach. Każda konkurencja wykonywana jest na czas – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Wspinaczka na wędkę, później biegi

Jumarowanie, czyli pionowe wchodzenie po linie z wykorzystaniem przyrządów alpinistycznych, tyrolka, czyli zjazd po moście linowym, oraz wspinaczka na wędkę – między innymi z takimi zadaniami musieli się zmierzyć zawodnicy podczas pierwszego dnia. Konkurencje rozgrywano na Krzywych Basztach i Kruczych Skałach w okolicach Szklarskiej Poręby. – O wędce mówimy wtedy, gdy żołnierze wspinają się na linę zawieszoną na szczycie skały – wyjaśnia ppłk Andrzej Demkowicz, szef Sekcji Szkoleń Wysokogórskich, organizator zawodów.

Zawodnicy muszą się sprawdzić także w ratownictwie wysokościowym. – Zwożą więc na linach poszkodowanego lub udzielają pierwszej pomocy rannemu, który spadł z dużej wysokości. Dodatkowo wspinają się z asekuracją, budują układy wyciągowe i napinające – opisuje wykładowca.


Żołnierze twierdzą, że zadania nie są skomplikowane technicznie, ale niektóre konkurencje wymagają dużej siły. – Co więcej, każda z konkurencji wykonywana jest na czas. To trochę stresuje. Zwłaszcza, że zawsze najpierw dbamy o bezpieczeństwo, a dopiero później próbujemy bić rekordy – przyznaje st. szer. Michał Kobalczyk z batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Pod górę z obciążeniem

W drugim dniu zawodów żołnierze i funkcjonariusze MSW sprawdzili swoją kondycję podczas biegu górskiego z obciążeniem. Każdy zawodnik w umundurowaniu i z plecakiem ważącym 10 kg musiał w jak najkrótszym czasie przebiec 10 kilometrów. – Trasa nie jest łatwa. Zawodnicy zmęczą się już na początku, bo będą biec pod górę przez trzy kilometry. Później droga będzie nieco łagodniejsza, bo wiedzie po leśnych szlakach – dodaje ppłk Demkowicz.

Dwudniowe zawody wysokościowe dla jednostek MON i MSW wygrali żołnierze z Czech. Drugie miejsce zdobyli policjanci z Katowic, a trzecie podhalańczycy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Zawody zorganizowano po raz dziewiąty. Ostatni raz odbyły się siedem lat temu. Imprezę od początku organizuje wrocławska uczelnia.

MKS

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
 
Chciałem walczyć z Niemcami
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Czerwoni w odwrocie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
O Patriotach na WAT
Własne interesy Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sowieci w lodowej pułapce
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szturmani na Lipie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Double Eagle po nowemu
Noc deportacji
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
Umowa na Harpie podpisana!
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
They Train Together, They Fight Together
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żyj zdrowiej
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
F-35 – polska Harpia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
We Are All Darfur
Nowy wiceminister w MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Defense Without Politics
Krwawe walki o Monte Cassino
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO