moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Okręty ćwiczyły załadunek uzbrojenia

Rano do portu wojennego w Gdyni zawinęła fregata rakietowa ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”. Załoga załadowała na pokład torpedę szkolno-treningową i wystrzeliła ją na Bałtyku. To jeden z elementów trwających od poniedziałku ćwiczeń okrętowej grupy zadaniowej.


– Załadunek dzieli się na kilka etapów – tłumaczy kmdr por. Grzegorz Mucha, dowódca ORP „Kościuszko”. – Najpierw torpeda podnoszona jest na burtę okrętu, gdzie następuje jej sprawdzenie. Potem na specjalnym wózku marynarze wiozą ją do magazynu torpedowego. Następnie trafia do wyrzutni – wyjaśnia. Całą procedurę załoga fregaty przećwiczyła już pod koniec ubiegłego tygodnia. A wszystko po to, by dziś rano operacja przebiegła szybko i sprawnie. Na jej przeprowadzenie załoga nie miała zbyt wiele czasu. Jednostka musiała wrócić na Bałtyk, gdzie trwają ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej.

Test systemów i odkażanie

Torpeda, która trafiła na pokład, to MU-90 w wersji szkolno-treningowej. – Nie musi ona trafić w określony cel. Krótko po wystrzeleniu zatrzymuje się i staje pionowo w wodzie. Dzięki niej możemy jednak przetestować działanie okrętowych systemów – podkreśla kmdr por. Mucha. MU-90 w wersji bojowej to jedna z najgroźniejszych rodzajów broni Marynarki Wojennej RP. Torpeda składa się z kilku modułów: z napędem, czujnikami lokalizującymi cel i materiałami wybuchowymi. Waży ponad 300 kg, porusza się z prędkością 50 w. (90 km/h), a jej zasięg waha się między 10 a 25 km. Służy do zwalczania okrętów podwodnych, nawodnych, a także torped wystrzelonych przez przeciwnika.Zadania w porcie wykonywała nie tylko załoga fregaty. Wczoraj po południu w punkcie bazowania na Helu pojawiły się dwa okręty rakietowe OORP „Grom” i „Piorun”. Jednostki wraz z załogami zostały poddane zabiegom odkażania. – Przeprowadzili je specjaliści z kompanii chemicznej 43 Batalionu Saperów w Rozewiu – informuje st. chor. mar. Piotr Leoniak z Biura Prasowego 3 Flotylli Okrętów. Tego rodzaju ćwiczenia są prowadzone stosunkowo często. Podczas międzynarodowych manewrów „Baltops” scenariusz zakładał, na przykład, że przelatujący samolot zrzuci na pokład okrętu pojemnik z nieznaną substancją. W takim przypadku załogi, nie znając nawet jej składu, powinny uruchomić procedurę odkażania. Pomocny może się tutaj okazać choćby system spłukujący pokład. Dysponuje nim okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

Rakiety w kontenerach

Na Helu marynarze mierzyli się też z innym zadaniem. – Załoga ORP „Piorun” ćwiczyła załadunek uzbrojenia rakietowego – mówi st. chor. mar. Leoniak. Na pokład trafiły kupione niedawno przez marynarkę rakiety RBS-15 Mk3. Znajdują się one w specjalnych kontenerach-wyrzutniach. Członkowie załogi montują je na prowadnicach, które są rozmieszczone na burtach okrętu (po dwie na każdej). Po treningu wyrzutnie zostały zdemontowane i wróciły do magazynów. Łącznie okręty rakietowe spędziły w punkcie bazowania sześć godzin.

Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej rozpoczęły się w poniedziałek. Przez trzy dni polskie okręty, i lotnictwo morskie, ćwiczyły z jednostkami z Holandii i Litwy. Wykonywały m.in. zadania osłony transportu morskiego przed atakami okrętu podwodnego oraz uderzeniami z powietrza. – Nasze śmigłowce SH-2G lądowały i startowały z pokładu fregaty ORP „Kościuszko” i wykonywały zadania zopowskie [zwalczanie okrętów podwodnych – przyp. red.], zaś samoloty Bryza wskazywały m.in. okrętom cele znajdujące się za horyzontem i współpracowały w powietrzu z samolotami MiG-29 z bazy w Malborku – wylicza kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej potrwają do piątku.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Ofensywa Tuchaczewskiego
 
16 sekund Liberatora
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wyzwania polskiej prezydencji
Testament Polski Walczącej
Prezydent z wizytą w Drawsku
Informacja Prasowa
Fordy, a nie Nissany
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani w pasiece
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Żołnierze w sztafecie pomocy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Most do współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Kraby w Bolesławcu
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Kajmany na gąsienicach
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda jedzie do USA
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Z menażką na wakacje
Groty z granatnikiem
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Ogromne zainteresowanie Soną
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Zbiegowie z innego świata
Online z mistrzami sportu
Powstaną kolejne strzelnice

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO