moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze wylądowali na pustyni

120 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej i ważące kilka ton zasobniki towarowe zrzucono na spadochronach na Pustynię Błędowską. Żołnierze desantowali się po zmroku z pokładu amerykańskich transportowców C-130 Hercules, które do Polski przyleciały w ramach kolejnej zmiany pododdziału Aviation Detamchment.


– Szkolenie z Amerykanami z Aviation Detachment miało trwać przez cały ubiegły tydzień. Niestety, ze względu na złą pogodę udało się zorganizować tylko jeden zrzut żołnierzy i jeden tary desantowej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. W obu przypadkach desantowanie odbyło się po zmroku. Dla polskich żołnierzy była to dobra okazja do ćwiczeń. – Nie tylko dla desantujących się skoczków, lecz także i dla kompanii zabezpieczającej zrzutowisko. To oni musieli najpierw oznaczyć teren w podczerwieni, a później odpowiednio podjąć desantowane ładunki – dodaje kpt. Gil.

Nocny desant

Jak wyglądało szkolenie? Tuż po zmroku dwa amerykańskie transportowce wystartowały z lotniska w podkrakowskich Balicach. Nad Pustynią Błędowską z samolotów lecących z prędkością ok. 300 km/h na wysokości 400 metrów desantowało się 120 żołnierzy. Każdy z nich spadał na spadochronach o małej sterowności AD-95. Kilkadziesiąt sekund później żołnierze wylądowali na Pustyni Błędowskiej. Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa (16 Batalion Powietrznodesantowy) desantowali się z pokładu amerykańskich maszyn, które do Polski przyleciały na kolejną zmianę Aviation Detachment. Ludzi i samoloty wysłało 182 Skrzydło Lotnictwa Transportowego z Peorii w Illinois. Jeżeli pogoda pozwoli, to podobne szkolenie zostanie powtórzone. Lotnicy zza oceanu zostaną w Powidzu jeszcze przez tydzień. Dodatkowo, z pokładu polskiego C-130 Hercules zrzucono kilka ton ładunków. Trzy zasobniki CDS (każdy ważył ok. 700 kg) lądowały na spadochronach ważących około 60 kilogramów. Czasza takiego spadochronu ma około 300 metrów kwadratowych powierzchni.

Sky Soldiers bez skoków

W ubiegłym tygodniu do Krakowa przyjechali także amerykańscy spadochroniarze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej. Przeszło setka „Sky Soldiers” z batalionu stacjonującego w Grafenwoehr w Niemczech miała wspólnie z polskimi spadochroniarzami, lotnikami z Powidza i pododdziału Aviation Detachment wziąć udział w szkoleniu desantowym. Niestety, plany żołnierzom pokrzyżowała pogoda. – Amerykanie wzięli udział w zajęciach taktycznych na Pustyni Błędowskiej i przeszli szkolenie naziemne przygotowujące ich do skoku. Ostatecznie desantowania nie udało się przeprowadzić – przyznaje kpt. Aleksandra Dziedzicka, z dowództwa 6 Brygady.

6 Brygada Powietrznodesantowa jest jedyną w pełni spadochronową jednostką w polskiej armii. Żołnierze tej formacji mogą działać jako desant lub prowadzić działania desantowo-szturmowe z pomocą śmigłowców. W skład 6 BPD wchodzą jednostki z Krakowa, Gliwic i Bielska-Białej. Żołnierze 6 Brygady co roku wykonują blisko 20 tysięcy skoków spadochronowych. Brygada współpracuje z różnymi jednostkami powietrznodesantowymi państw NATO. Najczęściej polscy spadochroniarze szkolą się z Amerykanami, Kanadyjczykami i Niemcami.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~sójka
1414484640
od kiedy wymienią te stare hełmy na nowe? kojarzę że było zamówienie na nowe hełmy które jesienią miały trafić do desantu
FB-51-0B-54
~gość
1414443180
Do końca listopada pozostał miesiąc i 4 dni. Polscy spadochroniarze nadal mają na głowach hełmy wz.63. Jak do tej pory nie ma nowego hełmu (niby jest, ale go nie ma). Co z dokumentacją dla zamawiającego? Zamawiający i wykonawca czekają na ostatnią chwilę żeby spotkać się w sądzie?
03-F0-60-DC

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Partyzanci rozgromili ubeków
„Spartan” znów na Mazurach
„Harpun” do walki
Rubiny w walce z epidemią
Wojsko przeciw wirusowi
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Agent w generalskich szlifach
Gotowi na „Defendera”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Na zakupy do sklepu AMW
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Białe noce podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Widzieć i nie być widzianym
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pilot F-16 oślepiony laserem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pracowity tydzień flotylli
MBDA w walce o „Narew”
F-16 kończą misję w Estonii
Co z tegorocznym MSPO?
Podchorążowie za sterami Bielików
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Army of Medics
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Patrioty z polskimi przyczepami
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO walczy z koronawirusem
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na misjach święta inne niż zwykle
Przeciwlotnicza Sona
Prawdziwi wojownicy
Specjalsi świętują
Amerykanie odmładzają F-16
Ćwiczenia z torpedą
Sukcesy sportowców w mundurach
Poszukiwania Magneto
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Nowy wiceminister w MON
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO