moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Błękitna pustynia” – audiobook z misji

Wszystkie wydarzenia i postaci są tu autentyczne. Słychać gwar afgańskich wiosek i strzały z beryli, tylko głosy bohaterów odgrywają aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz i Olga Bołądź. „Błękitna pustynia” to pierwsze w Polsce słuchowisko o polskich żołnierzach w Afganistanie. Autor Rafał Molenda, szczeciński dziennikarz, spędził na misji dwa miesiące.


Czteroipółgodzinny audiobook opowiada o losach żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, zwanej „błękitną”. Razem z nimi podczas XII zmiany PKW w Afganistanie był dziennikarz Rafał Molenda z Radia Szczecin.

– Szczecińska brygada straciła na misji dwóch żołnierzy. Te informacje, podobnie jak inne z Afganistanu, docierały do kraju jedynie w postaci krótkich, ulotnych migawek. A ja chciałem, by po misyjnych wydarzeniach pozostał jakiś ślad, by na polskiej liście strat nie było kolejnych bezimiennych indeksów. Chciałem, by zapamiętano „Srokę” i „Ordyna”, z którymi tam byłem – tak reporter mówi o powodach, dla których stworzył słuchowisko.

Z żołnierzami na co dzień

Polegli st. chor. Łukasz Sroczyński i sierż. Paweł Ordyński są, obok kilku innych żołnierzy z grupy bojowej, bohaterami „Błękitnej pustyni”. Narratorem w reportażu jest Rafał Molenda. Jako świadek wydarzeń i towarzysz żołnierzy opowiada o ich codzienności. – Starałem się opisać to, czego poza żołnierzami doświadczają nieliczni – mówi dziennikarz.

Z żołnierzami spędzał niemal cały czas. Nie tylko godzinami rozmawiał, wysłuchiwał, dokumentował wydarzenia, ale także na własną odpowiedzialność jeździł w teren, na patrole, brał udział w odprawach. – Nie miałem żadnej taryfy ulgowej i nie narzuciłem sobie żadnych ograniczeń. Chciałem brać udział we wszystkim, co ich dotyczy. Tylko tak mogłem ich lepiej poznać – podkreśla Molenda.

Wszystkie wydarzenia i postaci opisane w „Błękitnej pustyni” są autentyczne. – Fabularyzowanie dotyczy tylko głosów żołnierzy, których w audiobooku grają aktorzy. Niektóre wypowiedzi nieco też wygładziłem, by nie było za dużo wulgaryzmów czy spraw zbyt osobistych, o których też rozmawialiśmy – tłumaczy dziennikarz.

Gwar ulicy i strzały

Słuchowisko z realizmem przedstawia tragiczne w skutkach akcje bojowe. Jak choćby tę z 2012 roku, gdy polscy żołnierze podczas patrolu południowo-zachodniej części prowincji Ghazni zostali ostrzelani. Poszkodowanych zostało trzech Polaków. Najciężej ranny Łukasz Sroczyński po kilku miesiącach zmarł w szpitalu w Warszawie. – Nie było mnie w tym kotle, ale wszystko spisałem na podstawie relacji trzech świadków: „Tamiego”, który ratował „Srokę”, ratownika medycznego i dowódcy plutonu – opowiada reporter.

Całość opowieści dopełniają oryginalne nagrania z Afganistanu. Słychać odgłosy z afgańskich wiosek, strzały z beryli, uliczny gwar, etniczną muzykę. – Kompozycją zajął się Adam Walicki, znakomity muzyk, który starał się wyczuć, jak może brzmieć Afganistan. Uznał, że to w dużej mierze historia o samotności, tęsknocie – mówi Rafał Molenda. Reżyserem jest  Krzysztof Czeczot.


Kilka dni temu w Filharmonii Szczecińskiej odbyła się uroczysta premiera audiobooka. Jego fragmenty przy akompaniamencie orkiestry czytał aktor Robert Więckiewicz. – Tak naprawdę nie mamy, a przynajmniej ja nie miałem, większego pojęcia, jak to wszystko wygląda. Dopiero ten tekst pokazał mi, że na żołnierzy czeka tam realne zagrożenie. To nie tylko aktorskie zadanie, ale i emocjonalna podróż do kraju ogarniętego wojną – tak aktor na antenie szczecińskiego radia opowiadał o pracy nad słuchowiskiem.

Żołnierze: to prawdziwy obraz misji

Gośćmi honorowymi na premierze byli żołnierze z grupy bojowej. Na widowni zasiedli też inni wojskowi, znajomi, rodziny. – Wydawało mi się, że nie da się opowiedzieć słowami jak to jest na misji. Rafał Molenda pokazał, że jednak można. Choć były to tylko słowa, myślę, że wielu z nas, widzów, miało przed oczyma prawdziwe obrazy z Afganistanu – mówi kpt. Andrzej Pindor ze Szczecina.

St. szer. Łukasz Juźwiak jest jednym z bohaterów „Błękitnej pustyni”. Jako „Juzek” występuje w akcji pod Nanni. Zostaje ranny. – Nie zdobyłem się na to, by pójść na premierę. Emocje są jeszcze zbyt świeże. Audiobooka wysłuchałem w domu, z rodziną. Skończyło się łzami w oczach i nieprzespaną nocą – mówi żołnierz. Ma już wyleczone ramię po postrzale i dalej służy w 2 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej w 12 Brygadzie.

Audiobook wyprodukowało Radio Szczecin. Od 3 listopada jest emitowany w odcinkach na antenie Radia Szczecin. Oprócz Roberta Więckiewicza, w produkcji wystąpili m.in.: Olga Bołądź i Jakub Gierszał.

PG

autor zdjęć: Jarosław Gaszyński/Radio Szczecin, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


Słowo oficera Armii Czerwonej…
 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Nissany zastąpią Honkery
Sukcesy sportowców w mundurach
Rakiety w celu
Poprady i Pilica z interrogatorami
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Zryw kościuszkowski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Koronawirus na wojskowej uczelni
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Saperzy w walce z Covid-19
Iran uderza w USA
Nabór na wojskowe studia trwa
Defense Without Politics
Kwarantanna na WAT
Byli komandosi szkolą terytorialsów
We Are All Darfur
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wojskowi medycy w gotowości
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dwa oblicza agenta wywiadu
Medycy WOT kontra COVID-19
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Certyfikacja na „Tarczowni”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poprad w kolejnej jednostce
Trzy cele na ścieżce
Obradowała Rada Gabinetowa
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Cichociemny patronem 14 BOT
Więcej wojska do walki z pandemią
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Miliony ofiar hiszpanki
Dowodzę najlepszymi
Testy radarów dla Wisły
Kremlowska gra
Proobronni na froncie walki z COVID-19
„Gwiezdne wojny” Reagana
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sześć dekad pod wirnikiem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Arsenał Iranu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Nowy wiceminister w MON
Beagle dla Polaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Studia on-line w Szkole Orląt
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO