moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Błękitna pustynia” – audiobook z misji

Wszystkie wydarzenia i postaci są tu autentyczne. Słychać gwar afgańskich wiosek i strzały z beryli, tylko głosy bohaterów odgrywają aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz i Olga Bołądź. „Błękitna pustynia” to pierwsze w Polsce słuchowisko o polskich żołnierzach w Afganistanie. Autor Rafał Molenda, szczeciński dziennikarz, spędził na misji dwa miesiące.


Czteroipółgodzinny audiobook opowiada o losach żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, zwanej „błękitną”. Razem z nimi podczas XII zmiany PKW w Afganistanie był dziennikarz Rafał Molenda z Radia Szczecin.

– Szczecińska brygada straciła na misji dwóch żołnierzy. Te informacje, podobnie jak inne z Afganistanu, docierały do kraju jedynie w postaci krótkich, ulotnych migawek. A ja chciałem, by po misyjnych wydarzeniach pozostał jakiś ślad, by na polskiej liście strat nie było kolejnych bezimiennych indeksów. Chciałem, by zapamiętano „Srokę” i „Ordyna”, z którymi tam byłem – tak reporter mówi o powodach, dla których stworzył słuchowisko.

Z żołnierzami na co dzień

Polegli st. chor. Łukasz Sroczyński i sierż. Paweł Ordyński są, obok kilku innych żołnierzy z grupy bojowej, bohaterami „Błękitnej pustyni”. Narratorem w reportażu jest Rafał Molenda. Jako świadek wydarzeń i towarzysz żołnierzy opowiada o ich codzienności. – Starałem się opisać to, czego poza żołnierzami doświadczają nieliczni – mówi dziennikarz.

Z żołnierzami spędzał niemal cały czas. Nie tylko godzinami rozmawiał, wysłuchiwał, dokumentował wydarzenia, ale także na własną odpowiedzialność jeździł w teren, na patrole, brał udział w odprawach. – Nie miałem żadnej taryfy ulgowej i nie narzuciłem sobie żadnych ograniczeń. Chciałem brać udział we wszystkim, co ich dotyczy. Tylko tak mogłem ich lepiej poznać – podkreśla Molenda.

Wszystkie wydarzenia i postaci opisane w „Błękitnej pustyni” są autentyczne. – Fabularyzowanie dotyczy tylko głosów żołnierzy, których w audiobooku grają aktorzy. Niektóre wypowiedzi nieco też wygładziłem, by nie było za dużo wulgaryzmów czy spraw zbyt osobistych, o których też rozmawialiśmy – tłumaczy dziennikarz.

Gwar ulicy i strzały

Słuchowisko z realizmem przedstawia tragiczne w skutkach akcje bojowe. Jak choćby tę z 2012 roku, gdy polscy żołnierze podczas patrolu południowo-zachodniej części prowincji Ghazni zostali ostrzelani. Poszkodowanych zostało trzech Polaków. Najciężej ranny Łukasz Sroczyński po kilku miesiącach zmarł w szpitalu w Warszawie. – Nie było mnie w tym kotle, ale wszystko spisałem na podstawie relacji trzech świadków: „Tamiego”, który ratował „Srokę”, ratownika medycznego i dowódcy plutonu – opowiada reporter.

Całość opowieści dopełniają oryginalne nagrania z Afganistanu. Słychać odgłosy z afgańskich wiosek, strzały z beryli, uliczny gwar, etniczną muzykę. – Kompozycją zajął się Adam Walicki, znakomity muzyk, który starał się wyczuć, jak może brzmieć Afganistan. Uznał, że to w dużej mierze historia o samotności, tęsknocie – mówi Rafał Molenda. Reżyserem jest  Krzysztof Czeczot.


Kilka dni temu w Filharmonii Szczecińskiej odbyła się uroczysta premiera audiobooka. Jego fragmenty przy akompaniamencie orkiestry czytał aktor Robert Więckiewicz. – Tak naprawdę nie mamy, a przynajmniej ja nie miałem, większego pojęcia, jak to wszystko wygląda. Dopiero ten tekst pokazał mi, że na żołnierzy czeka tam realne zagrożenie. To nie tylko aktorskie zadanie, ale i emocjonalna podróż do kraju ogarniętego wojną – tak aktor na antenie szczecińskiego radia opowiadał o pracy nad słuchowiskiem.

Żołnierze: to prawdziwy obraz misji

Gośćmi honorowymi na premierze byli żołnierze z grupy bojowej. Na widowni zasiedli też inni wojskowi, znajomi, rodziny. – Wydawało mi się, że nie da się opowiedzieć słowami jak to jest na misji. Rafał Molenda pokazał, że jednak można. Choć były to tylko słowa, myślę, że wielu z nas, widzów, miało przed oczyma prawdziwe obrazy z Afganistanu – mówi kpt. Andrzej Pindor ze Szczecina.

St. szer. Łukasz Juźwiak jest jednym z bohaterów „Błękitnej pustyni”. Jako „Juzek” występuje w akcji pod Nanni. Zostaje ranny. – Nie zdobyłem się na to, by pójść na premierę. Emocje są jeszcze zbyt świeże. Audiobooka wysłuchałem w domu, z rodziną. Skończyło się łzami w oczach i nieprzespaną nocą – mówi żołnierz. Ma już wyleczone ramię po postrzale i dalej służy w 2 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej w 12 Brygadzie.

Audiobook wyprodukowało Radio Szczecin. Od 3 listopada jest emitowany w odcinkach na antenie Radia Szczecin. Oprócz Roberta Więckiewicza, w produkcji wystąpili m.in.: Olga Bołądź i Jakub Gierszał.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: Jarosław Gaszyński/Radio Szczecin, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Kurs dla saperskich ekspertów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Strzelnice dla terytorialsów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Chwała powstańcom
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Hekatomba na Woli
Na misjach święta inne niż zwykle
Cud Piłsudskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojskowy Hot450Challenge
Polskie porty bardziej otwarte
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Łączność: fundament operacji specjalnej
Online z mistrzami sportu
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Kierunek: misja
Amerykanie odmładzają F-16
Galicyjskie przesilenie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Lato z czerwonym terrorem
Druga kadencja prezydenta Dudy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Not Contaminated With Routine
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO