moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Najstarszy” kontyngent, czyli nowa misja w Afganistanie

Trwające właśnie szkolenie w JFTC Bydgoszcz przygotowuje doradców oraz oficerów dowództw i sztabów do wykonywania zadań podczas nowej misji w Afganistanie. Uczestnikom „Resolute Support” przekazywane są m.in. aktualne informacje z Afganistanu oraz plany rozwoju Afghan National Army (ANA) i Afghan National Police (ANP). Plany te zakładają m.in., że w perspektywie dziesięciu lat 10 proc. składu armii afgańskiej stanowić będą żołnierze kobiety, czyli będzie ich służyło ok. 15 tysięcy. Jeśli Afgańczycy będą wystarczająco zdeterminowani, aby zrealizować wszystkie zapisy planu rozwoju, to można założyć, że za 10 lat nasze najbardziej zaangażowane feministki będą stawiały w tej materii Siłom Zbrojnym RP za wzór do naśladowania właśnie ANA – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Pierwsza zmiana – zawsze specyficzna

W ciągu kilkunastu ostatnich lat dopracowano się procedur organizacji i przygotowania kontyngentu wojskowego do realizacji zadań. Jednak w przypadku pierwszej zmiany każdej nowej misji można zauważyć pewne odstępstwa od wspomnianych procedur. Przygotowanie drugiej i następnych zmian takich kontyngentów, jak PKW KFOR, PKW Irak czy PKW ISAF przebiegało podobnie, w sprawdzonym rytmie czynności związanych z kwalifikowaniem żołnierzy na stanowiska, badaniami lekarskimi, rozpoczęciem szczepień ochronnych, zgromadzeniem sprzętu wojskowego oraz planowaniem i realizacją procesu szkolenia czy zgrywania pododdziałów. Proces ten zwykle trwa około roku. Na przygotowanie pierwszej zmiany z reguły brak wystarczającego czasu z przyczyn niezależnych od wojska. Na przykład żołnierze wyznaczeni do pierwszej zmiany grupy obserwatorów European Union Monitoring Mission w Gruzji (EUMM Georgia) w 2008 roku mieli jedynie kilka tygodni (od podpisania umowy Sarkozy – Miedwiediew do uruchomienia misji) na realizację wszystkich przedsięwzięć.

O zakończeniu misji ISAF, w tym PKW ISAF, w Afganistanie mówiono już od kilku lat. Ostatnia, XV zmiana PKW, wystawiona przez 10 Brygadę Logistyczną, ma za zadanie wysłanie sprzętu wojskowego oraz zapasów środków zaopatrzenia z powrotem do kraju. Oczywiście sprzęt wybrakowany jest utylizowany na miejscu, a część wyposażenia oraz środków zaopatrzenia, których nie opłaca się transportować do Polski, przekazywana jest dla organizacji humanitarnych działających w Afganistanie. ISAF zakończy działalność 31 grudnia 2014 roku.

Misja „Resolute Support”, która zacznie działać od 1 stycznia 2015 roku, będzie miała za zadanie jedynie szkolenie, asystowanie i doradzanie sztabom afgańskim od szczebla korpusu wzwyż. Będą to realizowali doradcy oraz oficerowie kwatery głównej misji. Wszystkie problemy i zadania mają rozwiązywać i realizować Afgańczycy. Praca doradców będzie polegała na dostarczaniu oficerom afgańskim wiedzy i sugerowaniu narzędzi, których zastosowanie pomoże im rozwiązać zadania. Doradcy mają stanowić jedną trzecią kontyngentu. Wymóg posiadania przez nich odpowiedniego, nabytego w czasie długoletniej służby doświadczenia, powoduje, że średnia wieku żołnierzy PKW RSM będzie wyższa niż w PKW ISAF czy PKW Irak. Można założyć, że pod tym względem będzie to „najstarszy” kontyngent, który do tej pory wystawiło polskie wojsko. Nie będziemy odosobnieni, bo podobnie będzie w innych kontyngentach narodowych.

Co dziesiąty żołnierz afgański będzie… kobietą

Oczywiście nie będzie tak ekstremalnej sytuacji, jaka miała miejsce we wspomnianej wcześniej EUMM Georgia, gdzie jeden z monitoring teamów z Field Office Mtscheta składał się z kilku doświadczonych, dystyngowanych gentlemanów, z których najmłodszy miał 65 lat. Z rozwianymi siwymi włosami i takimiż brodami, jeżdżąc białymi HMMWV, patrolowali tereny wzdłuż Administration Line pomiędzy Gruzją a Osetią Płd. Nasi obserwatorzy z miejsca obdarzyli ich mianem „geriatric patrol”, które przyjęło się zresztą w całej misji.

Obecnie trwające szkolenie w JFTC Bydgoszcz pozwala na przygotowanie doradców oraz oficerów dowództw i sztabów misji do wykonywania zadań. Uczestnikom misji przekazywane są m.in. aktualne informacje z Afganistanu oraz plany rozwoju Afghan National Army (ANA) i Afghan National Police (ANP). Plany te zakładają m.in., że w perspektywie dziesięciu lat 10 proc. składu armii afgańskiej stanowić będą żołnierze kobiety, czyli będzie ich służyło ok. 15 tysięcy. Jeśli Afgańczycy będą wystarczająco zdeterminowani, aby zrealizować wszystkie zapisy planu rozwoju, to można założyć, że za 10 lat nasze najbardziej zaangażowane feministki będą stawiały w tej materii Siłom Zbrojnym RP za wzór do naśladowania właśnie ANA.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Eksperyment z przywództwa
 
Symbol zaklęty w dacie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Podaruj upominek kombatantowi
Najwyższy skok w tandemie
PESCO z polskim projektem
Awanse na 11 listopada
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Codziennie składamy legunom raport
Wojsko na Biegu Niepodległości
Black Jack ściąga do Polski
Tyraliera terytorialsów
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wyzwania polskiej fotoniki
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Obrona bez polityki
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
101 lat Niepodległej!
68W Means Lifesaver
GROM na kursie działań specjalnych
Polacy świętowali niepodległość
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Jani, Miraculously Saved
Mroczne serce okupowanej Europy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowy wiceminister w MON
Logistycy w akcji
Niechciany traktat
Wołyńskie lwie serca
Razem się szkolą, razem walczą
Plan modernizacji marynarki wojennej
T-72 strzelają na poligonie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO