moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Najstarszy” kontyngent, czyli nowa misja w Afganistanie

Trwające właśnie szkolenie w JFTC Bydgoszcz przygotowuje doradców oraz oficerów dowództw i sztabów do wykonywania zadań podczas nowej misji w Afganistanie. Uczestnikom „Resolute Support” przekazywane są m.in. aktualne informacje z Afganistanu oraz plany rozwoju Afghan National Army (ANA) i Afghan National Police (ANP). Plany te zakładają m.in., że w perspektywie dziesięciu lat 10 proc. składu armii afgańskiej stanowić będą żołnierze kobiety, czyli będzie ich służyło ok. 15 tysięcy. Jeśli Afgańczycy będą wystarczająco zdeterminowani, aby zrealizować wszystkie zapisy planu rozwoju, to można założyć, że za 10 lat nasze najbardziej zaangażowane feministki będą stawiały w tej materii Siłom Zbrojnym RP za wzór do naśladowania właśnie ANA – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Pierwsza zmiana – zawsze specyficzna

W ciągu kilkunastu ostatnich lat dopracowano się procedur organizacji i przygotowania kontyngentu wojskowego do realizacji zadań. Jednak w przypadku pierwszej zmiany każdej nowej misji można zauważyć pewne odstępstwa od wspomnianych procedur. Przygotowanie drugiej i następnych zmian takich kontyngentów, jak PKW KFOR, PKW Irak czy PKW ISAF przebiegało podobnie, w sprawdzonym rytmie czynności związanych z kwalifikowaniem żołnierzy na stanowiska, badaniami lekarskimi, rozpoczęciem szczepień ochronnych, zgromadzeniem sprzętu wojskowego oraz planowaniem i realizacją procesu szkolenia czy zgrywania pododdziałów. Proces ten zwykle trwa około roku. Na przygotowanie pierwszej zmiany z reguły brak wystarczającego czasu z przyczyn niezależnych od wojska. Na przykład żołnierze wyznaczeni do pierwszej zmiany grupy obserwatorów European Union Monitoring Mission w Gruzji (EUMM Georgia) w 2008 roku mieli jedynie kilka tygodni (od podpisania umowy Sarkozy – Miedwiediew do uruchomienia misji) na realizację wszystkich przedsięwzięć.

O zakończeniu misji ISAF, w tym PKW ISAF, w Afganistanie mówiono już od kilku lat. Ostatnia, XV zmiana PKW, wystawiona przez 10 Brygadę Logistyczną, ma za zadanie wysłanie sprzętu wojskowego oraz zapasów środków zaopatrzenia z powrotem do kraju. Oczywiście sprzęt wybrakowany jest utylizowany na miejscu, a część wyposażenia oraz środków zaopatrzenia, których nie opłaca się transportować do Polski, przekazywana jest dla organizacji humanitarnych działających w Afganistanie. ISAF zakończy działalność 31 grudnia 2014 roku.

Misja „Resolute Support”, która zacznie działać od 1 stycznia 2015 roku, będzie miała za zadanie jedynie szkolenie, asystowanie i doradzanie sztabom afgańskim od szczebla korpusu wzwyż. Będą to realizowali doradcy oraz oficerowie kwatery głównej misji. Wszystkie problemy i zadania mają rozwiązywać i realizować Afgańczycy. Praca doradców będzie polegała na dostarczaniu oficerom afgańskim wiedzy i sugerowaniu narzędzi, których zastosowanie pomoże im rozwiązać zadania. Doradcy mają stanowić jedną trzecią kontyngentu. Wymóg posiadania przez nich odpowiedniego, nabytego w czasie długoletniej służby doświadczenia, powoduje, że średnia wieku żołnierzy PKW RSM będzie wyższa niż w PKW ISAF czy PKW Irak. Można założyć, że pod tym względem będzie to „najstarszy” kontyngent, który do tej pory wystawiło polskie wojsko. Nie będziemy odosobnieni, bo podobnie będzie w innych kontyngentach narodowych.

Co dziesiąty żołnierz afgański będzie… kobietą

Oczywiście nie będzie tak ekstremalnej sytuacji, jaka miała miejsce we wspomnianej wcześniej EUMM Georgia, gdzie jeden z monitoring teamów z Field Office Mtscheta składał się z kilku doświadczonych, dystyngowanych gentlemanów, z których najmłodszy miał 65 lat. Z rozwianymi siwymi włosami i takimiż brodami, jeżdżąc białymi HMMWV, patrolowali tereny wzdłuż Administration Line pomiędzy Gruzją a Osetią Płd. Nasi obserwatorzy z miejsca obdarzyli ich mianem „geriatric patrol”, które przyjęło się zresztą w całej misji.

Obecnie trwające szkolenie w JFTC Bydgoszcz pozwala na przygotowanie doradców oraz oficerów dowództw i sztabów misji do wykonywania zadań. Uczestnikom misji przekazywane są m.in. aktualne informacje z Afganistanu oraz plany rozwoju Afghan National Army (ANA) i Afghan National Police (ANP). Plany te zakładają m.in., że w perspektywie dziesięciu lat 10 proc. składu armii afgańskiej stanowić będą żołnierze kobiety, czyli będzie ich służyło ok. 15 tysięcy. Jeśli Afgańczycy będą wystarczająco zdeterminowani, aby zrealizować wszystkie zapisy planu rozwoju, to można założyć, że za 10 lat nasze najbardziej zaangażowane feministki będą stawiały w tej materii Siłom Zbrojnym RP za wzór do naśladowania właśnie ANA.

REKLAMA

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Polskie porty bardziej otwarte
PGZ będzie obecna na MSPO
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Program kosmiczny dla wojska
Online z mistrzami sportu
Polsko-amerykańska współpraca
Lato z czerwonym terrorem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Łączność: fundament operacji specjalnej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Chwała powstańcom
Układy ze skazą
Laserowa artyleria US Army
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Hekatomba na Woli
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Więcej celowników z PCO dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Kierunek: misja
Bridge to Cooperation
Skok na głęboką wodę
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Strzelnice dla terytorialsów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Galicyjskie przesilenie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wymiana podwodnych doświadczeń
Wojskowy Hot450Challenge
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO