moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akademia Marynarki otwiera drzwi

Dzięki nowoczesnym symulatorom będą mogli posterować okrętem i postrzelać z karabinu, spróbować swoich sił w spawaniu i wstąpić do planetarium. Jutro w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej na gości czeka sporo atrakcji. Wszystko z okazji Dni Otwartej Uczelni.


– Na co dzień do naszej uczelni nie można tak po prostu wejść. Obowiązują przepustki. A zależy nam na pokazaniu naszego dorobku, wyposażenia, na przedstawieniu oferty – podkreśla kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Mostek i laboratorium

Jutro Dzień Otwartej Uczelni rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa do 14.00. – Spodziewamy się, że w tym czasie odwiedzi nas 600–700 osób. Przyjazd uczniów zapowiedziało sporo szkół, głównie z Pomorza, a także z województwa warmińsko-mazurskiego. Na uczelni pojawiają się również indywidualni goście zainteresowani naszą pracą – tłumaczy kmdr por. W. Mundt.

Co czeka na nich tym razem? – Jak zwykle będą mogli sprawdzić działanie symulatora mostka nawigacyjnego i spróbować swoich sił w sterowaniu okrętem – zapowiada rzecznik AMW. Drzwi przed zwiedzającymi otworzy także laboratorium łączności morskiej i radiolokacji. – Tam z kolei zobaczą, w jaki sposób działają nasze radiostacje, jakie procedury temu towarzyszą – zaznacza kmdr por. Mundt. Goście będą mogli spróbować symulowanego spawania w różnych środowiskach. – W ten sposób na co dzień ćwiczą przyszli mechanicy okrętowi. Później, już podczas rejsów, muszą być gotowi do usuwania różnego rodzaju awarii – zaznacza rzecznik AMW. – W symulatorze specjalny system analizuje, na przykład, czy nie pracowali zbyt szybko, czy zbyt wolno, czy połączyli elementy dokładnie. Spawanie wymaga naprawdę dużej precyzji – dodaje.


Strzelanie na „Śnieżniku”

Jedną z atrakcji dnia otwartego będzie symulator zarządzania kryzysowego. Uczelnia ma go od zeszłego roku. – System modeluje sytuacje zagrożenia, z jakimi możemy się zetknąć na morzu, na przykład pojawienie się wrogiego okrętu podwodnego. Ćwiczący na symulatorze muszą zareagować wówczas w odpowiedni sposób – tłumaczy kmdr dr hab. Grzegorz Krasnodębski, kierownik Zakładu Zarządzania Kryzysowego AMW. – Do tej pory swoje umiejętności doskonalili u nas oficerowie z Centrum Operacji Morskich, jak również z okrętów – dodaje. Na tym jednak nie koniec. Wkrótce bowiem na symulatorze będzie można ćwiczyć zarządzanie akcjami ratowniczymi podczas klęsk żywiołowych na lądzie. W czasie tego rodzaju operacji wojsko współpracuje z administracją cywilną. – Nasi specjaliści będą się szkolili wspólnie z pracownikami urzędu wojewódzkiego, starostw czy gmin – zapowiada kmdr dr hab. G. Krasnodębski.

Podczas dnia otwartego zwiedzający postrzelają na trenażerze „Śnieżnik”, będą mogli też poszukać wytchnienia w uczelnianym planetarium. – Zwykle odbywają się tutaj zajęcia z astronawigacji. Zgodnie z międzynarodowymi przepisami nawigatorzy muszą umieć określić położenie okrętu za pomocą ciał niebieskich i sekstantu. Specjalistyczny, zaawansowany technologicznie sprzęt zawsze przecież może ulec awarii – podkreśla kmdr por. Mundt.

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci oficerów sił morskich. Jej tradycja sięga 1922 roku. Studenci wojskowi zdobywają wiedzę na czterech kierunkach: nawigacja, mechatronika, informatyka oraz mechanika i budowa maszyn. Uczelnia oferuje również miejsca na jedenastu kierunkach cywilnych, m.in. na: nawigacji, automatyce i robotyce czy bezpieczeństwie narodowym. Rocznie w Akademii wiedzę zdobywa około ośmiu tysięcy osób.

Dzień otwarty uczelnia organizuje także wiosną.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: K. Miłosz/ AMW

dodaj komentarz

komentarze


Rubiny w walce z epidemią
 
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Widzieć i nie być widzianym
NATO walczy z koronawirusem
Pracowity tydzień flotylli
Partyzanci rozgromili ubeków
Pilot F-16 oślepiony laserem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Army of Medics
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poszukiwania Magneto
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Obradowała Rada Gabinetowa
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Białe noce podhalańczyków
Sukcesy sportowców w mundurach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Spartan” znów na Mazurach
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Przeciwlotnicza Sona
MBDA w walce o „Narew”
Na zakupy do sklepu AMW
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Online z mistrzami sportu
Specjalsi świętują
Patrioty z polskimi przyczepami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ćwiczenia z torpedą
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na misjach święta inne niż zwykle
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Agent w generalskich szlifach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Co z tegorocznym MSPO?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Polskie porty bardziej otwarte
Podchorążowie za sterami Bielików
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Gotowi na „Defendera”
Nowy wiceminister w MON
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO