moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ułatwienia dla kandydatów na żołnierzy

MON wprowadza dogodniejsze terminy składania wniosków o przyjęcie na służbę kandydacką. Kandydaci na żołnierzy zawodowych będą też częściej niż dotąd oceniani, dzięki czemu będzie można szybciej sprawdzić, czy nadają się do armii. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza rozporządzenie ministra obrony.


Służbę kandydacką pełnią wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych. Można ją odbyć m.in. podczas studiów lub szkolenia na uczelni wojskowej, w szkole podoficerskiej albo ośrodku szkolenia.

Także studenci niektórych uczelni cywilnych mogą przejść służbę kandydacką podczas studiów np. na uniwersytecie medycznym, który przygotowuje kandydatów na oficerów do służby w korpusie medycznym. Zaliczoną służbę kandydacką będą mieli również ci studenci cywilni, którzy w ciągu dwóch lat, w czasie wakacji przechodzili pięciomiesięczne szkolenie wojskowe.

Terminy składania wniosków

Zasady pełnienia służby kandydackiej określa rozporządzenie ministra obrony. Teraz obowiązuje jego nowsza, zmieniona wersja. Określa ona m.in. warunki i tryb przyjmowania do uczelni wojskowych, szkół podoficerskich i ośrodków szkolenia, terminy składania dokumentów, zasady opiniowania kandydatów na żołnierzy oraz mianowania ich na wyższe stopnie. Nowe przepisy dotyczą wszystkich, którzy odbywają służbę kandydacką, czyli podchorążych, kadetów i elewów.

W rozporządzeniu doprecyzowano terminy składania wniosków przez osoby zainteresowane służbą zawodową. Zdaniem autorów ma to zapewnić kandydatom odpowiedni czas na przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych oraz przygotowanie się do rekrutacji. Terminy zależą od tego, jaki rodzaj studiów czy szkolenia wybrała dana osoba.

Kandydaci ubiegający się np. o szkolenie oficerskie na uczelni wojskowej lub w szkole podoficerskiej muszą złożyć dokumenty nie później niż trzy miesiące przed rozpoczęciem nauki. Z kolei chętni na studia wojskowe mają czas do 31 marca. A ci, którzy ubiegają się o miejsce w placówkach niewojskowych (np. chcą studiować na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi) mogą składać wnioski do 15 maja. Dwa terminy składania dokumentów – 31 marca lub 30 września – przewidują przepisy dla osób, które chcą dostać się do ośrodków szkolenia.

Rozporządzenie reguluje też przypadki, gdy cywilny student uczelni wojskowej chce się przenieść na studia „mundurowe” dla oficerów. Wówczas taka osoba będzie musiała złożyć wniosek w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia informacji o rekrutacji uzupełniającej.

Opiniowanie będzie częstsze

W niektórych sytuacjach kandydaci na żołnierzy będą też częściej niż dotąd opiniowani. Zmieniły się też terminy oceny. Studenci w mundurach będą oceniani już po pierwszym etapie szkolenia wojskowego zakończonego przysięgą wojskową. Potem – po każdym roku studiów na uczelni, wcześniej było to 6 miesięcy przed planowanym terminem ukończenia kształcenia. – Taka zmiana pozwoli już w trakcie nauki ocenić, kto się nadaje do służby i w kogo warto inwestować. Sprawi też, że przygotowanie kandydatów do objęcia pierwszych stanowisk służbowych będzie lepsze – mówi płk Marian Babuśka przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

W przypadku kandydatów na podoficerów ocena będzie przeprowadzana po ukończeniu szkolenia, a nie jak dotychczas miesiąc przed jego końcem. Przełożeni będą oceniać wywiązywanie się z obowiązków (terminowość, jakość, zaangażowanie) oraz kompetencje i zachowania kandydatów (dostosowywanie się do norm i reguł, dbałość o sprzęt i mienie, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność).

Skala ocen pozostała bez zmian. Kandydat na żołnierza może otrzymać oceny od bardzo dobrej do niedostatecznej. Ocena dobra z ogólnej oceny w opinii służbowej oraz pozytywne wyniki w nauce będą warunkiem, by kandydat mógł być mianowany na wyższy stopień wojskowy. Najwyższy stopień, jaki można uzyskać w przypadku nauki na uczelni wojskowej to sierżant (bosman), w szkole zaś podoficerskiej – stopień st. szeregowego (st. marynarza).

Zwrot za studia

Rozporządzenie doprecyzowuje również koszty poniesione w związku z nauką kandydata na żołnierza zawodowego. Chodzi m.in. o zakwaterowanie, umundurowanie, wyżywienie. Gdy żołnierz zostanie zwolniony ze służby (na skutek zrzeczenia się polskiego obywatelstwa, uzyskania mandatu posła lub senatora, nieusprawiedliwionej nieobecności na służbie przez trzy dni robocze), pieniądze będzie musiał zwrócić. Obligować go do tego będzie podpisana z wojskiem umowa.

Są jednak wyjątki. – Dotyczą one studentów pierwszego roku skreślonych z listy lub takich, którzy nie spełniali wymogów określonych w regulaminie uczelni – mówi płk Babuśka.

PG

autor zdjęć: mjr Jerzy Seleta

dodaj komentarz

komentarze

~vacat
1417544880
Problemu nie rozwiążą te zmiany. Problemem są limity. Inspekcja obniża ocenę za dużą ilość vacatów a jednocześnie wprowadzane są limity w przyjęciach i kwity z departamentu wracają. Przy takim podejściu przypomina się stare powiedzenie"gdzie się zaczyna wojsko tam się kończy logika"
C3-82-5C-79

Starcie hubalczyków pod Huciskiem
 
Zryw kościuszkowski
Obradowała Rada Gabinetowa
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Sześć dekad pod wirnikiem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Poprad w kolejnej jednostce
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Defense Without Politics
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sukcesy sportowców w mundurach
Certyfikacja na „Tarczowni”
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Policja i wojsko kontra COVID-19
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Edukacja na platformie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Logistycy transportują środki ochronne
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Rakiety w celu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Arsenał Iranu
We Are All Darfur
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Następca RPG-7
Iran uderza w USA
„Gwiezdne wojny” Reagana
Koronawirus na wojskowej uczelni
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi medycy w gotowości
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Saperzy w walce z Covid-19
PGZ pomaga w walce z epidemią
Medycy WOT kontra COVID-19
Dowodzę najlepszymi
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Trzy cele na ścieżce
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Testy radarów dla Wisły
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Terytorialsi nie stracą dodatku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Ochotnik do Polski
Studia on-line w Szkole Orląt
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO