moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani w drodze na norweski lodowiec

Czterech żołnierzy, wśród nich ranni na misjach weterani, wyruszyło w piątek za koło podbiegunowe. Śmiałkowie przemierzą Spitsbergen, największą wyspę Svalbardu. Spędzą tam pięć dni i nocy. Będą poruszać się psimi zaprzęgami i na skuterach śnieżnych, a nocować w namiotach lub niewielkich hotelowych barakach.

Leszek Bohl, jeden z uczestników wyprawy, podczas swojej poprzedniej arktycznej eskapady.

– Jesteśmy doskonale przygotowani i gotowi do drogi. Na Spitsbergenie panuje noc polarna. Nie będzie lekko, ale na pewno damy sobie radę – mówi ppor. Jacek Żebryk, weteran z Iraku i Afganistanu.

W wyprawie „Spitsbergen Arctic Expedition 2014” bierze udział dziesięciu mężczyzn i dwie kobiety. W piątek po południu odlecieli z Gdańska do Oslo. W niedzielę mają dotrzeć do Longyearbyen, stolicy Svalbardu. Przez następnych pięć dni będą przemierzać lodowce Spitsbergenu.

Mocna drużyna

Wśród uczestników wyprawy są żołnierze weterani misji: mł. chor. Przemysław Wójtowicz, ppor. Jacek Żebryk oraz niepełnosprawni: Tomasz Rożniatowski, który po wybuchu miny w Afganistanie stracił rękę, i Jarosław Kurowski, któremu po wypadku w Bośni amputowano nogę. Poza wojskowymi na Spitsbergen wyruszyli: Maciej Wojciechowski – maratończyk i wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, motocykliści i podróżnicy: Maciej Salm, Izabela Kostrzewska i Konrad Skawiński, alpinista Mariusz Szczuraszek, funkcjonariuszka Biura Ochrony Rządu Katarzyna Żurek, dziennikarz Karol Nowicki i jeżdżący na wózku Leszek Bohl. Ten ostatni, niepełnosprawny podróżnik i zawodnik Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, jest organizatorem wyprawy. – Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą dokonywać rzeczy, których większość osób w pełni sprawnych nawet się nie podejmie – mówił Bohl. Jego wózek inwalidzki został przed podróżą specjalnie przygotowany. Wyposażony jest m.in. w narty i wzmocnione opony z grubym bieżnikiem.

– Lubię ryzyko i wyzwania, dlatego nie mogę się już doczekać wyjazdu. Pierwszy raz polscy weterani misji będą zdobywać Arktykę – podkreślał kilka tygodni przed wylotem Tomasz Rożniatowski. – Niepełnosprawność mnie nie ogranicza. Przeciwnie, cały czas stawiam sobie kolejne cele, które muszę osiągnąć. Mimo że brakuje mi ręki, jestem gotowy podjąć to wyzwanie.

Uczestnicy wyprawy zostali wyposażeni przez sponsorów m.in. w puchowe kurtki, odzież termoaktywną i obuwie. Mają też sanie, na których przewozić będą dodatkowe wyposażenie i namioty.

Noc na lodowcu

Na Spitsbergenie podróżnicy spędzą pięć dni i nocy. Spać będą w namiotach lub niewielkich hotelowych barakach. W ciągu dnia podróżować będą na sześciu skuterach śnieżnych. W planach mają także przejażdżkę psim zaprzęgiem. Chcą także zorganizować zawody biegowe. – Mamy nadzieję, że chętnie przyłączą się do nas mieszkańcy i turyści spotkani na Spitsbergenie – mówią.

Dla uczestników eskapady zdobycie lodowca to nie lada wyzwanie. – Bardzo się cieszę, że przyjdzie mi spędzić kilka dni pod kołem podbiegunowym. Z drugiej strony wiem, że zmierzymy się z żywiołem i potęgą natury – mówi Karol Nowicki, dziennikarz „Mad Magazine” i rzecznik wyprawy. – Mam nadzieję, że osiągając cel udowodnimy, że weterani misji zagranicznych, szczególnie ci, którzy bezpowrotnie utracili zdrowie, są zdolni do zrobienia rzeczy, o których osoby pełnosprawne boją się nawet pomyśleć.

Wyprawę mocno utrudni pogoda. Temperatury spadają tam do minus 30 stopni, wieje silny wiatr, przez co mróz jest bardziej odczuwalny. Dodatkowym niebezpieczeństwem mogą być niedźwiedzie polarne. – Populację niedźwiedzi polarnych w regionie szacuje się na około 3,5 tysiąca osobników, przy czym Svalbard zamieszkuje około 2,5 tysiąca ludzi – wyjaśnia Nowicki. – Dlatego kiedy część teamu będzie rozbijała obóz na noc, pozostali będą budować pułapki, które odstraszą i ostrzegą przed niebezpieczeństwem.

Podróżnicy do Polski wrócą 12 grudnia.

MKS

autor zdjęć: Spitsbergen Arctic Expedition 2014

dodaj komentarz

komentarze


Razem się szkolą, razem walczą
 
Black Jack ściąga do Polski
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Tyraliera terytorialsów
101 lat Niepodległej!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
GROM na kursie działań specjalnych
Wojsko na Biegu Niepodległości
Plan modernizacji marynarki wojennej
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Polscy lekkoatleci pokazali moc
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Logistycy w akcji
Eksperyment z przywództwa
Niechciany traktat
Klasy wojskowe po nowemu
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Jani, Miraculously Saved
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowy wiceminister w MON
Wołyńskie lwie serca
68W Means Lifesaver
PESCO z polskim projektem
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Wyzwania polskiej fotoniki
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Awanse na 11 listopada
Podaruj upominek kombatantowi
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Polacy świętowali niepodległość
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Codziennie składamy legunom raport
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Symbol zaklęty w dacie
Thin Blue Line
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Mroczne serce okupowanej Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO