moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani w drodze na norweski lodowiec

Czterech żołnierzy, wśród nich ranni na misjach weterani, wyruszyło w piątek za koło podbiegunowe. Śmiałkowie przemierzą Spitsbergen, największą wyspę Svalbardu. Spędzą tam pięć dni i nocy. Będą poruszać się psimi zaprzęgami i na skuterach śnieżnych, a nocować w namiotach lub niewielkich hotelowych barakach.

Leszek Bohl, jeden z uczestników wyprawy, podczas swojej poprzedniej arktycznej eskapady.

– Jesteśmy doskonale przygotowani i gotowi do drogi. Na Spitsbergenie panuje noc polarna. Nie będzie lekko, ale na pewno damy sobie radę – mówi ppor. Jacek Żebryk, weteran z Iraku i Afganistanu.

W wyprawie „Spitsbergen Arctic Expedition 2014” bierze udział dziesięciu mężczyzn i dwie kobiety. W piątek po południu odlecieli z Gdańska do Oslo. W niedzielę mają dotrzeć do Longyearbyen, stolicy Svalbardu. Przez następnych pięć dni będą przemierzać lodowce Spitsbergenu.

Mocna drużyna

Wśród uczestników wyprawy są żołnierze weterani misji: mł. chor. Przemysław Wójtowicz, ppor. Jacek Żebryk oraz niepełnosprawni: Tomasz Rożniatowski, który po wybuchu miny w Afganistanie stracił rękę, i Jarosław Kurowski, któremu po wypadku w Bośni amputowano nogę. Poza wojskowymi na Spitsbergen wyruszyli: Maciej Wojciechowski – maratończyk i wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, motocykliści i podróżnicy: Maciej Salm, Izabela Kostrzewska i Konrad Skawiński, alpinista Mariusz Szczuraszek, funkcjonariuszka Biura Ochrony Rządu Katarzyna Żurek, dziennikarz Karol Nowicki i jeżdżący na wózku Leszek Bohl. Ten ostatni, niepełnosprawny podróżnik i zawodnik Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, jest organizatorem wyprawy. – Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą dokonywać rzeczy, których większość osób w pełni sprawnych nawet się nie podejmie – mówił Bohl. Jego wózek inwalidzki został przed podróżą specjalnie przygotowany. Wyposażony jest m.in. w narty i wzmocnione opony z grubym bieżnikiem.

– Lubię ryzyko i wyzwania, dlatego nie mogę się już doczekać wyjazdu. Pierwszy raz polscy weterani misji będą zdobywać Arktykę – podkreślał kilka tygodni przed wylotem Tomasz Rożniatowski. – Niepełnosprawność mnie nie ogranicza. Przeciwnie, cały czas stawiam sobie kolejne cele, które muszę osiągnąć. Mimo że brakuje mi ręki, jestem gotowy podjąć to wyzwanie.

Uczestnicy wyprawy zostali wyposażeni przez sponsorów m.in. w puchowe kurtki, odzież termoaktywną i obuwie. Mają też sanie, na których przewozić będą dodatkowe wyposażenie i namioty.

Noc na lodowcu

Na Spitsbergenie podróżnicy spędzą pięć dni i nocy. Spać będą w namiotach lub niewielkich hotelowych barakach. W ciągu dnia podróżować będą na sześciu skuterach śnieżnych. W planach mają także przejażdżkę psim zaprzęgiem. Chcą także zorganizować zawody biegowe. – Mamy nadzieję, że chętnie przyłączą się do nas mieszkańcy i turyści spotkani na Spitsbergenie – mówią.

Dla uczestników eskapady zdobycie lodowca to nie lada wyzwanie. – Bardzo się cieszę, że przyjdzie mi spędzić kilka dni pod kołem podbiegunowym. Z drugiej strony wiem, że zmierzymy się z żywiołem i potęgą natury – mówi Karol Nowicki, dziennikarz „Mad Magazine” i rzecznik wyprawy. – Mam nadzieję, że osiągając cel udowodnimy, że weterani misji zagranicznych, szczególnie ci, którzy bezpowrotnie utracili zdrowie, są zdolni do zrobienia rzeczy, o których osoby pełnosprawne boją się nawet pomyśleć.

Wyprawę mocno utrudni pogoda. Temperatury spadają tam do minus 30 stopni, wieje silny wiatr, przez co mróz jest bardziej odczuwalny. Dodatkowym niebezpieczeństwem mogą być niedźwiedzie polarne. – Populację niedźwiedzi polarnych w regionie szacuje się na około 3,5 tysiąca osobników, przy czym Svalbard zamieszkuje około 2,5 tysiąca ludzi – wyjaśnia Nowicki. – Dlatego kiedy część teamu będzie rozbijała obóz na noc, pozostali będą budować pułapki, które odstraszą i ostrzegą przed niebezpieczeństwem.

Podróżnicy do Polski wrócą 12 grudnia.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: Spitsbergen Arctic Expedition 2014

dodaj komentarz

komentarze


Druga kadencja prezydenta Dudy
 
Wojskowy Hot450Challenge
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Łączność: fundament operacji specjalnej
Hekatomba na Woli
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Skok na głęboką wodę
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kierunek: misja
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Ukraiński kurs na Zachód
Lato z czerwonym terrorem
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Polskie porty bardziej otwarte
Galicyjskie przesilenie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Chwała powstańcom
Kurs dla saperskich ekspertów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Cud Piłsudskiego
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Więcej celowników z PCO dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Not Contaminated With Routine
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO