moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podwójne zwycięstwo sierżanta Fourcade’a

Zwycięzcami rywalizacji na trasie biegu pościgowego w biatlonowym Pucharze Świata zostali Finka Kaisa Makarainen i Francuz Martin Fourcade. Sierżant francuskiej armii odniósł drugie z rzędu pucharowe zwycięstwo. W zawodach kończących pierwszą rundę PŚ w szwedzkim Östersund startowały trzy Polki. Najlepiej z nich wypadła st. szer. Magdalena Gwizdoń, która była 47.

Sierżant Martin Fourcade po wpadce w pierwszym biegu indywidualnym w tym sezonie dwa kolejne wygrał i ambitnie walczy o żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Norweżka Tiril Eckhoff triumfując we wczorajszym sprincie po raz pierwszy wpisała się na listę triumfatorek zawodów o Puchar Świata. Do biegu pościgowego wyruszyła na trasę z przewagą pięciu sekund nad Czeszką Weroniką Witkową i ośmiu nad Finką Kaisą Makarainen. Poniżej minuty traciło do Eckhoff aż dziesięć zawodniczek. Na pierwsze strzelanie wbiegło razem pięć prowadzących biatlonistek. Cztery z nich oddały po jednym niecelnym strzale, a dwukrotnie spudłowała Norweżka i po pierwszym strzelaniu liderka po sprincie była dopiero piąta. Eckhoff traciła 20,6 s do Witkowej, druga była Makarainen, trzecia Dorotea Wierer z włoskiej armii, a czwarta Białorusinka Daria Domraczewa. Daleko za czołową piątką były Polki: 32. kpr. Krystyna Guzik, 53. Weronika Nowakowska-Ziemniak i 57. st. szer. Magdalena Gwizdoń. Guzik biegała jedną karną rundę, Nowakowska-Ziemniak – trzy, a Gwizdoń – cztery.  

Niestety, po pierwszym strzelaniu Polki wypadły z gry o czołowe lokaty. Na trzech kolejnych nasze biatlonistki nie poprawiły celowników. W sumie podczas czterech wizyt na strzelnicy każda z nich oddała osiem niecelnych strzałów. Zawodniczki z czołówki również nie ustrzegły się błędów. Najwięcej karnych rund – siedem – musiała biegać Eckhoff i na mecie zameldowała się dopiero na szóstej pozycji. Pierwszą – z przewagą 48 s nad walczącymi o drugą lokatę Ukrainką Walentyną Semerenko i Wierer – zajęła Makarainen. Po zaciętej walce na finiszu drugie miejsce wywalczyła Ukrainka, a trzecie coraz lepiej spisująca się na biatlonowych trasach reprezentantka włoskiej armii.  

Niemniej emocjonująca niż u pań była rywalizacja o miejsca na podium wśród panów. Lider po sprincie 28 sekundową przewagę po wczorajszym biegu roztrwonił już na pierwszym strzelaniu. Fourcade pierwsze dwa strzały miał niecelne. W trzech kolejnych już poprawnie celował, ale po dwóch karnych rundach wybiegł ze strzelnicy na drugiej pozycji – osiem sekund za biegającym w barwach Słowenii Chorwatem Jakovem Fakiem. Po drugim strzelaniu Francuz miał już 23 s straty do Faka. Fourcade biegał jedną karną rundę i spadł na piątą pozycję. Na trzecim strzelaniu bezbłędny był Francuz, a dodatkowe 150 m biegał Chorwat. Fak jednak pierwszy wybiegł ze strzelnicy i miał 8,6 s przewagi nad sierżantem z francuskiej armii. Na ostatnim strzelaniu Fourcade nie trafił do jednego czarnego krążka, a Fak do dwóch. Francuz pierwszy opuścił strzelnicę i nie oddał prowadzenia do mety. Drugi – ze stratą 10 s – był Rosjanin Anton Szipulin, a walkę o trzecie miejsce wygrał na finiszu Norweg Emil Hegle Svendsen.

W biegu pościgowym słabo zaprezentowali się biatloniści czescy. Drugi w sprincie Ondrej Moravec spadł na 20. pozycję, a czwarty Michal Slesingr na 19. Obaj oddali po pięć niecelnych strzałów i musieli pokonać dodatkowe 750 m w „karnym ogródku”. Z 60 biatlonistów tylko jednemu udało się wybronić przed bieganiem karnej rundy. Jedynym bezbłędnym strzelcem był Norweg Vetle Sjastad Christiansen. Dzięki wybornemu strzelaniu norweski biatlonista awansował z 45. lokaty po sprincie na 15.

W trzecim pucharowym starcie indywidualnym w nowym sezonie nie walczył o punkty żaden z Polaków. W stawce 60 zawodników, którzy zapewnili sobie udział w biegu pościgowym po rywalizacji w sprincie, zabrakło miejsca dla zawodników z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. St. szer. Łukasz Szczurek zajął bowiem 78. lokatę w sprincie, a. st. szer. Krzysztof Pływaczyk 86.

Po pierwszej rundzie pucharowych zawodów liderami klasyfikacji generalnej Pucharu Świata są Kaisa Makarainen i Emil Hegle Svendsen. Finka zgromadziła 162 punkty i ma o 19 oczek więcej od Darii Domraczewej i o 22 więcej od Walentyny Semerenko. Natomiast Norweg ze 144 punktami o 22 wyprzedza Martina Fourcade’a i o 31 Michala Slesingra. 

Wyniki
Bieg pościgowy kobiet na 10 km
1. Kaisa Makarainen (Finlandia) 35 min 1,7 s (3 karne rundy)
2. Walentyna Semerenko (Ukraina) – strata 47,9 s (4)
3. Dorothea Wierer (Włochy) – 48,3 (4)
4. Daria Domraczewa (Białoruś) – 1.08,4 (5)
5. Teja Gregorin (Słowenia) – 1.14,3 (2)
6. Tiril Eckhoff (Norwegia) – 1.18,1 (7)
7. Weronika Witkowa (Czechy) – 1.20,6 (5)
8. Marine Boilliet (Francja) – 1.25,7 (2)

47. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 4.52,8 (8)
48. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska) – 5.01,1 (8)
49. Krystyna Guzik (Polska) – 5.05,9 (8).  

Bieg pościgowy mężczyzn na 12,5 km
1. Martin Fourcade (Francja) 33 min 54,9 s (4 karne rundy)
2. Anton Szipulin (Rosja) – strata 10,0 s (1)
3. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) – 26,3 (2)
4. Jakov Fak (Słowenia) – 26,7 (3)
5. Dominik Landertinger (Austria) – 26,8 (1)
6. Simon Schempp (Niemcy) – 31,6 (1)
7. Andreas Birnbacher (Niemcy) – 43,0 (1)
8. Alexander Os (Norwegia) – 57,0 (1).

szus

autor zdjęć: Arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
 
Nowa misja i nowy sprzęt
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Życie po zdjęciu munduru
Sosnkowski przywrócony
Klasy wojskowe po nowemu
„Albatros” już na wodzie
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Snajper walczy także z wiatrem
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Gavia na Atlantyku
Cienka niebieska linia
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze dzieciom
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trening medyczny przed misją
Nóż komandosa zdobyty
Jani, cudem ocalony
Niechciany traktat
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Groty i VIS-y dla armii
Iranian Chess Game
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
68W znaczy ratownik
Lotem przeciw bolszewikom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wypadek saperów
Bożeny do modyfikacji
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Pływanie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Silesian Life Pictures
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
68W Means Lifesaver
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Polska nie pozostanie osamotniona
Niezwyciężeni znowu trenują
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Kolejne Raki dla wojska
Nowy wiceminister w MON
Raki strzelały na Bałkanach
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Fort zagłady
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Ostatni bój wojny obronnej
Rescue Like You Would in a War
Rusza budowa szpitala w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO