moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich

W dniu 5 grudnia 2014 roku, podhalańczycy z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia z Rzeszowa, obchodzili swoje święto. 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 Mszą Świętą w intencji żołnierzy 1Batalionu Strzelców Podhalańskich (1 bsp). Zaraz po mszy rozpoczęło się wspaniale zorganizowane „show” dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Otwartych Koszar. Były pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki, nauka reanimacji, strzelanie z trenażerów i wiele innych atrakcji, jakie przygotowali żołnierze z 1 bsp. Młodzież mogła wejść do pojazdów, wycelować z broni oraz wspiąć się pod właściwą asekuracją na ścianę wspinaczkową. Frekwencja dopisała jak zawsze. Przyszły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież gimnazjalna ze szkół z Podkarpacia, z którymi współpracuje jednostka, a nawet dzieci z przedszkoli.

O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, a wśród nich Dowódca Brygady gen. bryg. Wojciech Kucharski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, byli dowódcy brygady i batalionu, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz dowódcy jednostek brygady. W otwierającym wystąpieniu, dowódca 1bsp ppłk Tomasz Gdak powitał gości, przypomniał rodowód jednostki oraz osiągnięcia żołnierzy.

 „Od ponad 20 lat żołnierze naszego batalionu strzegą bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, uczą się rzemiosła wojskowego i szkolą kolejnych jej obrońców. Nasz batalion przebył długą drogę rozwoju, na której zmieniały się pokolenia żołnierskie oraz warunki służby. Upływający czas nie zmienił jednak zaszczepionej żołnierzom miłości do kraju oraz rzetelności służby i ofiarności w wykonywaniu codziennych zadań(...). Służba podhalańczyka to zaszczyt i honor, wymagająca nierzadko wyrzeczeń i poświęceń”. Powiedział ppłk Gdak.

Główną częścią uroczystości było odczytanie rozkazów i decyzji oraz wręczenie wyróżnień dla żołnierzy, pracowników wojska jak i gości. Żołnierze otrzymali Gwiazdy Afganistanu, odznaczenia za długoletnią służbę, Srebrne i Brązowe Medale Za Zasługi Dla Obronności Kraju oraz Srebrne i Brązowe Medale Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny. Ponadto na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej st. szer. Dariusz Liszka otrzymał wojskową odznakę „Za Rany i Kontuzje”.

Następnie przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, zgodnie z uchwałą kapituły, odznaczyli sztandar jednostki złota odznaką „Za Zasługi Dla Żołnierzy Wojska Polskiego”.
Apel zamknęła defilada poddziałów, którą poprzedził dynamiczny pokaz wyszkolenia podhalańczyków. W czasie pokazu żołnierze odbili zakładnika z rąk terrorystów.

1 Batalion Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia sformowano w 1993 roku na podstawie Zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego o formowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Batalion został rozlokowany na terenie kompleksu koszarowego przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie.

W dniu 8 grudnia 1996r. na rynku Nowego Sącza, dowódca 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich otrzymał z rąk przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sztandar, ufundowany przez społeczeństwo ziemi sądeckiej i kombatantów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej doroczne święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich ustanowiono na dzień 1 grudnia.

Dla zachowania w pamięci tradycji orężnych, 1 Batalion Strzelców Podhalańskich przejął i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji:

– 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 Dywizji Piechoty Górskiej (1918 – 1939);

– 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (1944 – 1945).

1 Batalion Strzelców Podhalańskich jest jedną z największych jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1. Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych, a do nich zaliczamy działanie w górach, mieście i terenie lesisto jeziornym, stąd przygotowanie i szkolenie jest wielopłaszczyznowe.

Ponadto, od początku swego istnienia batalion przykładał wielką wagę do szkolenia specjalistycznego-narciarskiego i wspinaczkowego. Żołnierze 1 bsp wielokrotnie uczestniczyli w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Dwukrotnie brali udział w misji w Kosowie i Iraku. Ponadto w latach 2009/2010 i 2013 żołnierze jednostki wzięli udział w VI i XIII zmianie PKW w Afganistanie.

1 bsp to jedna z pierwszych w pełni zawodowych jednostek w kraju. Obecnie batalionem dowodzi podpułkownik Tomasz Gdak.

Źródło: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Konrad Radzik

dodaj komentarz

komentarze


Defense Without Politics
 
Krwawe walki o Monte Cassino
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szturmani na Lipie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Stulatka hydrografia
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nauka zimowego pływania
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Iran uderza w USA
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
For the Right Cause
Symulatory strzelań Rosomaków
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
They Train Together, They Fight Together
Czerwoni w odwrocie
Nowy wiceminister w MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ważka bliżej
Żyj zdrowiej
Obradowała Rada Gabinetowa
O Patriotach na WAT
Podziemna potęga
Centrum dla Viperów w Łodzi?
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rozpoznają skażenie Rosomaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO