moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kondor” wystrzelił torpedę

Pozbawiona ładunku ćwiczebna torpeda Mk-37 Mod 2 pokonała dystans kilku mil morskich, zbliżyła się do celu i zatrzymała. Tam czekali na nią nurkowie. Wystrzeleniem ćwiczebnej torpedy zakończyło się kilkumiesięczne szkolenie załogi ORP „Kondor”.


– Załoga musiała wykryć cel. Następnie, wykonując odpowiednie manewry, ustawić okręt w pozycji poprzedzającej atak i określić parametry ruchu nieprzyjacielskiej jednostki (kierunek i prędkość). Wreszcie dać strzał – tłumaczy kmdr ppor. Krzysztof Snarski, dowódca ORP „Kondor”.

Nurkowie i poławiacz torped

Zadanie wykonywano na wodach południowego Bałtyku. Pozbawiona ładunku ćwiczebna torpeda Mk-37 Mod 2 pokonała dystans kilku mil morskich. Zbliżyła się do celu, następnie zatrzymała. Tak została wcześniej zaprogramowana. Jej wystrzelenie i tor, po jakim się poruszała, obserwowano z pokładu śmigłowca Mi-2. W miejscu, gdzie stanęła torpeda, załoga rzuciła do morza pławkę dymną. Miało to ułatwić lokalizację pocisku. – Potem do akcji wkroczyli nurkowie z ORP „Lech”. Na spuszczonym z pokładu pontonie podeszli do torpedy, założyli na nią specjalny kosz i przeholowali w pobliże poławiacza torped K-8 – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów. – Torpeda została wciągnięta na pokład za pomocą żurawika – dodaje. Przedsięwzięcie zabezpieczała także inna jednostka pomocnicza, holownik H-8. – Ostatecznie nie został on użyty, ale przez cały czas pozostawał w gotowości do działania – zaznacza kmdr ppor. Pioch.

Kilka etapów

Wykonanie zadania ogniowego na Bałtyku zakończyło kilkumiesięczny cykl szkoleniowy załogi ORP „Kondor”. Rozpoczął się on w kwietniu, gdy dobiegł końca remont jednostki i przyszedł nowy dowódca. – Rozpoczęliśmy od tak zwanego szkolenia O-1 i O-2 – wspomina kmdr ppor. Snarski. Pierwsze dotyczy przygotowania załogi do wyjścia z portu i podjęcia walki, drugie ma potwierdzić gotowość danego okrętu do samodzielnego działania na morzu. – Potem ćwiczyliśmy procedury związane z wykonaniem zadania ogniowego, ale jeszcze bez uzbrojenia. Przeprowadziliśmy tak zwane strzelanie techniczne polegające na sprawdzeniu wyrzutni i umiejętności działania załogi. Ostatnim etapem było wczorajsze wystrzelenie torpedy ćwiczebnej – wylicza kmdr ppor. Snarski. – Na szczęście, wszystko poszło po naszej myśli – dodaje.

Zanim okręt wyszedł w morze, w gdyńskim porcie odbył się załadunek torpedy. – W przypadku niewielkiej jednostki, jaką jest ORP „Kondor”, powoduje to konieczność demontażu wyposażenia kuchennego i elementów części socjalnej, a następnie zainstalowanie specjalnego urządzenia załadowczego – podkreśla kmdr ppor. Pioch i dodaje: – Załadunek jest tym trudniejszy, że prowadzi się go w małej, ciasnej przestrzeni.

ORP „Kondor” to jeden z pięciu okrętów podwodnych Marynarki Wojennej RP i jedna z czterech jednostek typu Kobben. Do służby wszedł w 2003 roku. Wcześniej służył w norweskich siłach morskich. Pod polską banderą brał udział w natowskiej operacji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Jego misja polegała na prowadzeniu rozpoznania i dozorowaniu akwenu, a także na identyfikacji jednostek nawodnych.

Okręt ma osiem wyrzutni torpedowych. Na powierzchni rozwija prędkość 10 w., pod wodą – 17,5 w. Może się zanurzyć na głębokość 200 m. Jego zasięg określono na 3800 Mm. Załoga Kobbena liczy 24 oficerów i marynarzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Przemysław Płonecki

dodaj komentarz

komentarze


Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
 
Niechciany traktat
Thin Blue Line
Polacy świętowali niepodległość
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Awanse na 11 listopada
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Cybersec’19
Logistycy w akcji
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
101 lat Niepodległej!
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko na Biegu Niepodległości
Jani, Miraculously Saved
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Tyraliera terytorialsów
Codziennie składamy legunom raport
Mroczne serce okupowanej Europy
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowy wiceminister w MON
Wierny Polsce
Wołyńskie lwie serca
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
O służbach specjalnych na ASzWoj
Plan modernizacji marynarki wojennej
GROM na kursie działań specjalnych
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Black Jack ściąga do Polski
68W Means Lifesaver
Symbol zaklęty w dacie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Razem się szkolą, razem walczą
Wojny wygrywa rezerwa
Najwyższy skok w tandemie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO