moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zimowy trening „Zawiszaków”

Przeciwnik uderzył od strony lasu. Zdemaskował elementy rozpoznawcze i zaatakował żołnierzy 15 Brygady Brygady Zmechanizowanej. „Zawiszacy” musieli się wycofać. Jednak dzięki wsparciu samolotów udało im się przejść do kontrataku. Na poligonie w Orzyszu przez tydzień sprawdzian zdawały dywizjony przeciwlotniczy i artylerii samobieżnej.


– Pododdziały wsparcia bojowego, czyli dywizjony artylerii samobieżnej i przeciwlotniczy, nigdy nie walczą samodzielnie, ale zawsze działają na korzyść pododdziałów ogólnowojskowych. Żeby ocenić ich poziom umiejętności, zaplanowaliśmy ćwiczenia w taki sposób, by artylerzyści i przeciwlotnicy mogli w pełni zaprezentować swoje możliwości – wyjaśnia gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.

Podczas ćwiczeń „Wydra-14” na poligonie w Orzyszu szkoliło się ponad 1200 żołnierzy.– Sprawdzamy przygotowanie dowództwa, sztabu i żołnierzy z obu dywizjonów do działania w pasie sił przesłaniania dywizji w dzień i w czasie ograniczonej widoczności – wyjaśnia mjr Adam Krysiak, z kierownictwa ćwiczeń.

Silny skład

W Orzyszu zameldowali się żołnierze z niemal wszystkich pododdziałów brygady. Poza zdającymi egzamin dywizjonami artylerii i przeciwlotniczym przyjechali także żołnierze z 2 Batalionu Zmechanizowanego, batalionu logistycznego. W rolę przeciwnika wcieliła się kompania rozpoznawcza brygady. Poligonowe zmagania „Zawiszaków” wspierała także para śmigłowców Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Wojskowi do dyspozycji mieli około 300 różnego rodzaju jednostek sprzętu wojskowego. Między innymi: 14 bojowych wozów piechoty, 18 samobieżnych haubic 2s1 Goździk, 16 zestawów przeciwlotniczych Grom, armaty ZU-23-2 oraz bezzałogowce z 11 Pułku Artylerii.

– Przygotowania do tego poligonu trwały już od dłuższego czasu – mówi kpt. Dariusz Guzenda, oficer prasowy 15 Brygady Zmechanizowanej. – Kierownictwo ćwiczeń musi w jednym czasie zintegrować aż cztery różnego rodzaju ćwiczenia, dywizjonów przeciwlotniczego i artylerii, kompanii zmechanizowanej, kompanii wsparcia oraz batalionu logistycznego.

Ocena poziomu wyszkolenia pododdziałów prowadzona jest zawsze po dwóch latach. Trzeci rok to tzw. podtrzymanie gotowości bojowej żołnierzy. – Trudność polega na tym, że różne pododdziały ćwiczą na podstawie tej samej sytuacji taktycznej, mają tego samego przeciwnika i szkolą się na tych samych obiektach – dodaje mjr Adam Krysiak z kierownictwa ćwiczeń. – To bardzo podnosi realizm szkolenia i uczy współdziałania w walce.

Na rubieży

Jak szkolili się „Zawiszacy”? Przeciwnik zaatakował od strony lasu. Najpierw zdemaskował elementy rozpoznawcze, a później uderzył broniących się żołnierzy 15 Brygady. Po walce „Zawiszacy” wycofali się pod osłoną Mi-24. To jednak nie zakończyło starcia. Po kilkugodzinnej wymianie ognia na kolejnych rubieżach przeciwnik w końcu został zatrzymany, a żołnierze przeszli do kontrataku. Po uderzeniu Su-22 i Mi-24 do ataku ruszyły pododdziały zmechanizowane.

Działania piechoty cały czas osłaniały i wspierały ogniowo baterie przeciwlotnicze, dywizjon artylerii samobieżnej oraz kompania wsparcia. – Działaliśmy w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych. Najtrudniejsze były nieprzewidziane zmiany sytuacji taktycznej – wyjaśnia ppłk Krzysztof Monkiewicz, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego. – To bardzo skomplikowane i wymagające ćwiczenia. Dodatkowo, zadania nie ułatwiała nam pogoda. Było bardzo zimno, a wszędzie leżał śnieg.

Podczas części taktycznej żołnierze przećwiczyli także zasady ewakuacji rannych i sprzętu. Ćwiczenia „Wydra-14” zakończył sprawdzian strzelecki. Ogień prowadziły śmigłowce Mi-24, bojowe wozy piechoty, samobieżne haubice 2S1 Goździk, 120-milimetrowe moździerze, zestawy Grom, wyrzutnie ppk Spike, armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 oraz piechota.

*****

W 15 Brygadzie Zmechanizowanej służy ponad 3 tysiące żołnierzy. Nazywani są „Zawiszakami”, ponieważ patronem ich jednostki jest Zawisza Czarny. W skład Brygady wchodzą: w Giżycku – 2 Batalion Zmechanizowany, Dywizjon Przeciwlotniczy, Batalion Dowodzenia, Batalion Logistyczny, Kompania Rozpoznawcza i Dowództwo; w Orzyszu – 1 Batalion Zmechanizowany, Batalion Czołgów, Dywizjon Artylerii Samobieżnej, 15 Mazurski Batalion Saperów.

MKS

autor zdjęć: kpt. Dariusz Guzenda

dodaj komentarz

komentarze

~Artur TR
1418073540
A czy symulowano ostrzał z 10 ciu BM-21?
28-EA-54-F3

Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
 
Dragoni na poligonie
Armia Czerwona w fabryce śmierci
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Dobry rok PGZ
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Arsenał Iranu
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Bohaterskie Orlęta
Stepping out of the Shadow
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
Amerykanie modernizują polskie poligony
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Network Intelligence
Polsko-łotewska „Zima”
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Nowy wiceminister w MON
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
We Are All Darfur
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Powstanie bez sukcesu
To nie mogło się udać, ale…
Mobilne moździerze dla armii
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Podoficer po nowemu
Ostatni samochód Marszałka
Kajak idealny dla komandosa
Iran uderza w USA
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Beagle dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO