moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młodzież i wojskowe uczelnie o obronności

Chcemy, by organizacje młodzieżowe działające na rzecz obronności współpracowały ze środowiskiem kombatantów, weteranów i byłych żołnierzy. W ten sposób młodzież zyska instruktorów – mówił gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony na spotkaniu organizacji proobronnych z przedstawicielami wojskowych uczelni. MON chce wspierać współpracę tych środowisk.


W Polsce powstaje coraz więcej organizacji, które działają na rzecz wojskowości. Zadania związane z obronnością od dawna mają wpisane w swoich statutach, np. Towarzystwo Wiedzy Obronnej czy Liga Obrony Kraju. Mimo że większość takich organizacji nie kojarzy się z wojskiem, zadania jakie wykonują, wpływają na bezpieczeństwo państwa. – Chcemy zagospodarować ten potencjał obronny – zapowiada Bogusław Pacek, pełnomocnik szefa MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych. W Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego spotkali się w tej sprawie przedstawiciele organizacji proobronnych i wojskowych uczelni.

Harcerze o obronności

Pomysł ministerstwa obrony poparły organizacje harcerskie. – Od lat wychowujemy młodych ludzi, utrzymujemy także kontakty ze środowiskiem kombatantów, ale chętnie rozszerzymy tę współpracę – mówi harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR, organizacji działającej od 25 lat i zrzeszającej 16-18 tysięcy osób. – Obronność wiąże się nie tylko z wiedzą i umiejętnościami, ale także patriotyczną postawą, którą staramy się kształtować wśród młodzieży – dodaje Sebastian Grochala, naczelnik ZHR.

O swojej działalności mówili także przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP. – Organizujemy konkursy historyczne, na przykład o Powstaniu Warszawskim, rajdy rowerowe „Szlakiem naszej historii”, pikniki militarne – wylicza płk rezerwy Alfred Kabata, prezes Związku Oficerów Rezerwy RP. Organizacja powstała w 2012 roku, w całej Polsce skupia około 400 członków – żołnierzy, ale także cywilów-pasjonatów historii i społeczników.


AMW szkoli cywilów

Z organizacjami proobronnymi współpracuje Akademia Marynarki Wojennej, która również sama podejmuje inicjatywy promujące działania na rzecz obronności wśród studentów. – Podpisaliśmy porozumienia z liceami, żeby rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowania związane z tematyką morską – mówi komandor ppor. Krzysztof Nowakowski z Akademii Marynarki Wojennej. W 2014 roku w Akademii ruszył program pilotażowy przeszkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. Ponad sto osób zostało przeszkolonych, m.in. na poligonie, a także na kursach: ratownika wodnego, nurka, sternika motorowodnego. Wiosną ruszy druga edycja programu.

Organizacjom, które MON zaprasza do współpracy, generał Pacek stawia warunki: mają być apolityczne, przestrzegać prawa i działać transparentnie. Generał przestawił także plany resortu wobec organizacji paramilitarnych. Po pierwsze, MON chce je przekonać, aby priorytetowo traktowały zadania związane z obronnością państwa, bo – jak podkreślił – w praktyce dziś od nich odeszły. Po drugie, resort zamierza zachęcić wszystkie organizacje, które mają zapisane w statutach zadania związane z bezpieczeństwem i obronnością, do ich lepszej koordynacji we współpracy z MON.

Wspólny program

Generał poprosił uczestników spotkania o przesłanie do resortu wniosków, jak widzą swoją dalszą działalność. Na ich podstawie powstanie program na kongres organizacji proobronnych. Ma się odbyć 15 lutego 2015 roku. Na kongresie zostanie zatwierdzony pakiet wspólnych działań MON i stowarzyszeń zainteresowanych tematyką obronną.

REKLAMA

MS

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Zanurkować i wymknąć się śmierci…
 
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Wojskowy Hot450Challenge
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Chwała powstańcom
Kurs dla saperskich ekspertów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Hekatomba na Woli
Kierunek: misja
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Cud Piłsudskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Ukraiński kurs na Zachód
Lato z czerwonym terrorem
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Galicyjskie przesilenie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Skok na głęboką wodę
Polskie porty bardziej otwarte
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Na misjach święta inne niż zwykle
Not Contaminated With Routine

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO