moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy uczyli Ukraińców, jak walczyć z PTSD

Jak pomagać żołnierzom i cywilom, którzy podczas walk zbrojnych dotknięci zostali zaburzeniami wywołanymi przez stres bojowy – tego uczyli się w Polsce lekarze z Ukrainy. Pięciodniowe szkolenie, na ich prośbę, zorganizowali specjaliści z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Do Warszawy przyjechało z Ukrainy szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy. Na co dzień angażują się oni w pomoc żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie ich kraju.

Spotkanie z polskimi specjalistami z WIM zostało zorganizowane właśnie na prośbę Ukraińców. – W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w naszym kraju aktualny stał się problem traumy psychicznej i jej skutków w postaci zespołu stresu pourazowego (PTSD). Mamy ogromne zapotrzebowanie na specjalistów medycyny pola walki, a także instruktorów, którzy mogliby przygotowywać sanitariuszy biorących udział w działaniach wojennych – napisał Bogdan Czeczotka, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Socjalnych, w liście do dyrektora WIM.

Przedstawiciele Ukrainy poprosili Polskę o pomoc ze względu na dobrosąsiedzkie stosunki i kulturowe pokrewieństwo. Ale nie tylko. – Polska jako członek NATO ma dobrze rozwiniętą medycynę wojskową. W naszym państwie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nie przywiązywano wagi do kształcenia wojskowo-medycznego, dlatego ważne jest dla nas zdobycie wiedzy w tej dziedzinie – dodał Czeczotka.

Wizytę gości z Ukrainy przygotowały Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia MON. Szkolenie zorganizowane zostało w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Polscy specjaliści podzielili się z Ukraińcami wiedzą i doświadczeniem w pracy z osobami dotkniętymi traumą wojenną. Tematem szkolenia była przede wszystkim diagnostyka i terapia zaburzeń stresowych, pourazowych oraz innych zaburzeń związanych ze stresem bojowym. – Nieleczony PTSD prowadzi do podwyższenia poziomu agresji, skłonności do przemocy, sprzyja rozwojowi postaw asocjalnych, może mieć wpływ na jakość życia, przez długie lata może też wpływać na najbliższe otoczenie. Dlatego szybkie rozpoznanie i wczesna pomoc w takich przypadkach mają ogromne znaczenie. Pozwalają bowiem zahamować rozwój PTSD, przyspieszają powrót do pracy, normalizację funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie – podkreśla dr Radosław Tworus z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.

Specjaliści z Kliniki szczególną uwagę zwrócili na specyficzny wpływ konfliktu takiego jak ten na Ukrainie na stan psychiczny żołnierzy oraz na organizację zabezpieczenia medycznego, w tym psychologicznego, w takim konflikcie. – Tamtejszych psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów czeka ogromna praca z ludźmi, którzy doznali traumy o różnym stopniu nasilenia. Przedstawili nam oni przykłady zaburzeń psychicznych, które występują masowo i znacznie częściej niż w armiach państw NATO. Dotyczy to np. długotrwałych zaburzeń konwersyjnych – tłumaczy dr Tworus.

Specjaliści z Polski podkreślają, że choć mają spore doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i psychologicznej z ofiarami traumy, dotyczy ono żołnierzy i pracowników służących na misjach poza granicami kraju. – Inne są jednak problemy psychiczne żołnierza walczącego na misji, a inne tego, który walczy w obronie kraju. Dlatego to szkolenie także dla nas było bardzo ważne – mówi dr Tworus.

Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie powstała w 2005 roku. Jest najważniejszą polską instytucją, która zajmuje się pomocą dla żołnierzy powracających z misji. Prowadzi m.in. diagnostykę i terapię zaburzeń psychicznych w oddziale całodobowym, terapię zaburzeń lękowych i afektywnych w oddziale dziennym psychiatrycznym. Prowadzi też badania naukowe dotyczące m.in. wsparcia psychologiczno-psychiatrycznego żołnierzy – uczestników operacji pokojowych ONZ i NATO oraz ich rodzin, orzecznictwa sądowo-psychiatrycznego i wojskowo-lekarskiego w siłach zbrojnych. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem do terapii z zastosowaniem „wirtualnej rzeczywistości”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sgt Scott Schmidt/ US Marine Corps

dodaj komentarz

komentarze

~pande
1421365740
Każdy na misji doświadcza stresu,każdy w walce doświadcza stresu bojowego. Różnie sobie z tym ludzie radzą. Ci którzy radzą sobie gorzej,potrzebują pomocy. Jak masz za słaby wynik na setkę,to musisz dodatkowo pobiegać... Każdy jest człowiekiem,AŻ i tylko.
DA-B8-4C-25
~iii
1418761740
Autorka nie dodała, że Ukraińcy byli Warszawie 2 dni, a pozostałe dni w Bydgoszczy :-). W Warszawie może i leczą stres pourazowy, ale kompletnie nie mają doświadczeń wojennych. Nikt w Warszawie nie widział z bliska bazy wojskowej. I jak mówią pacjenci tej kliniki - kto na wojnie nie był, nie zrozumie. Tak czy inaczej sugeruję zapytać Wilka i Manos co się działo, gdy oni uczyli Ukraińców, aby ostateczna wersja artykułu była pełna:-).
83-8D-03-E0
~Katol
1418726340
~andy - zgadzam się w 100 % . jak ktoś idzie walczyć , by np zaimponować mamie to nie ta branża .
4B-26-E9-39
~andy
1418677260
jeżeli ktoś ma stres bojowy, tzn ze nie nadaje się do wojska, raczej powinien to przewidzieć i zostać w domu. To potwierdza konieczność tworzenia armii zawodowej na "ochotnika". Nie jest latwo stanac przed Surowym Sedzia.
6B-75-9B-99

Trzy cele na ścieżce
 
Dowodzę najlepszymi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Policja i wojsko kontra COVID-19
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Następca RPG-7
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Medycy WOT kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Testy radarów dla Wisły
Arsenał Iranu
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Poprad w kolejnej jednostce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Studia on-line w Szkole Orląt
We Are All Darfur
Certyfikacja na „Tarczowni”
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wojskowi medycy w gotowości
Sześć dekad pod wirnikiem
Sukcesy sportowców w mundurach
Dwa oblicza agenta wywiadu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Zryw kościuszkowski
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rakiety w celu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Logistycy transportują środki ochronne
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Edukacja na platformie
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Nowy wiceminister w MON
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Ochotnik do Polski
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Koronawirus na wojskowej uczelni
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Defense Without Politics
PGZ pomaga w walce z epidemią
Saperzy w walce z Covid-19
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO