moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum Weterana – nasze miejsce

W niedzielę rozpoczyna działalność Centrum Weterana. Jak zapewnia jego dyrektor ppłk Leszek Stępień, będzie to przystań dla wszystkich uczestników misji. Jest ich w naszym kraju ponad 100 tysięcy – żołnierzy i pracowników wojska. Portal polska-zbrojna.pl pyta, czego oni sami oczekują od nowo otwartej instytucji.

Sierżant Radosław Puchniarski , 12 Brygada Zmechanizowana, uczestnik II zmiany PKW w Iraku i X zmiany PKW w Afganistanie

Najbardziej cieszy mnie, że żołnierze znajdą tam pomoc specjalistów. To ważne, szczególnie jeśli chodzi o wychodzenie z zespołu stresu pourazowego (PTSD). Potwierdzają to doświadczenia moje i kolegów. Wielu uczestników misji nie uzewnętrznia się, nie przyznaje do tego, że ma problem. Każdemu wydaje się, że skoro dał sobie radę na wojnie, to po powrocie też sobie poradzi. Te próby często kończą się stosowaniem używek. Nie tędy droga. Jestem przekonany, że dzięki możliwości otrzymania specjalistycznej pomocy uda się zapobiec wielu niepotrzebnym ludzkim dramatom.


Kapral Tomasz Rożniatowski, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, uczestnik IX zmiany PKW w Afganistanie

To bardzo dobrze, że powstało Centrum Weterana. Chciałbym, żeby dzięki niemu udało się zintegrować środowisko weteranów, nie tylko tych poszkodowanych. W końcu wszyscy uczestnicy misji to jedna wielka rodzina. Mam nadzieję, że w Centrum będzie można uzyskać pomoc albo informacje, gdzie i u kogo jej szukać, bez względu na to, czy będzie to dotyczyło porad medycznych, psychologicznych czy też wsparcia rodzin żołnierzy. Do tej pory różnie z tym bywało, czasem pomocy trzeba było szukać na terenie całego kraju. Chciałbym też, żeby podobne ośrodki powstawały w innych miejscach w Polsce, żeby weterani spoza Warszawy też mieli do nich swobodny dostęp.


Sierżant sztabowy rezerwy Marek Rzodkiewicz, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, uczestnik III zmiany PKW w Iraku

Cieszę się, że w Centrum Weterana będzie możliwość uzyskania darmowych porad prawnych. Nie wszyscy żołnierze mają do nich dostęp, a bywa, że jest ona konieczna nawet w tak prozaicznej sprawie, jak uzyskanie statusu weterana. Świetnym pomysłem jest też utworzenie biblioteki. Pewnie nie wszystkie osoby będą z niej korzystały, ale uczniowie i studenci będą mieli dostęp do materiałów naukowych dotyczących misji.


Major Tomasz Burzyński, uczestnik X zmiany PKW w Iraku i VIII w Afganistanie

Mam nadzieję, że Centrum będzie stanowiło „pomocną dłoń” dla tych moich kolegów – weteranów, którzy tej pomocy oczekują i na nią niewątpliwie zasługują. Chodzi nie tylko o wsparcie w sprawach medycznych czy psychologicznych, lecz także tych dotyczących prozy życia, jak choćby pomoc w zdobyciu pracy. Inną płaszczyzną działań Centrum powinno być promowanie postawy szacunku do weteranów w naszym społeczeństwie. Także sprawy edukacji, zwłaszcza młodego pokolenia. Jeśli skutkiem jego działań będzie to, że wpisy w Internecie w negatywnym świetle przedstawiające mnie i moich kolegów – weteranów będą marginesem, będę naprawdę wdzięczny!


Sierżant rezerwy Szymon Mutwicki, uczestnik II zmiany PKW Irak i I PKW Afganistan

Dla każdego weterana, szczególnie poszkodowanego, bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego mam nadzieję, że powstające Centrum stanie się miejscem, w którym zawsze będzie można spotkać ludzi wspierających i rozumiejących, z jakimi problemami borykają się uczestnicy operacji wojskowych poza granicami kraju. Bardzo się cieszę, że dyrektorem został ppłk Leszek Stępień. To człowiek, który bardzo dobrze zna środowisko, wie, jakie problemy mają weterani. Wiem, że zadba o to, by Centrum spełniało swoją funkcję, a nie stało się kolejnym urzędem.


Franciszek Zwierzyński, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, uczestnik misji pokojowej w Wietnamie

To przede wszystkim uhonorowanie wszystkich misjonarzy służących poza granicami kraju.
Dzięki temu, że powstało Centrum, jestem spokojny, że nasza służba podczas misji ONZ nie zostanie zapomniana. Cieszy mnie sam fakt, że rodzina będzie mogła tu przyjść i dowiedzieć się, na czym ona polegała. Ale mam także nadzieję, że Centrum stanie się częścią kulturalnej Warszawy. W końcu będzie to miejsce pełne informacji, pamiątek, książek i opracowań dotyczących udziału Polaków w misjach zagranicznych.


Bogusław Ludwikowski, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, uczestnik misji pokojowej w Namibii

Wobec zwiększającej się liczby konfliktów na świecie będziemy świadkami coraz większej ilości zagranicznych misji pokojowych, dlatego bardzo ważne jest informowanie społeczeństwa o ich przyczynach, przebiegu i konsekwencjach. Dlatego Centrum Weterana powinno być przede wszystkim ośrodkiem edukacyjno-oświatowym, w którym będą dostępne informacje związane z zaangażowaniem Polaków na arenie międzynarodowej. Ważne, aby zainteresować tematyką misji młodych ludzi. To w ich rękach jest nasza przyszłość. Życzyłbym też sobie, aby organizowało ono międzypokoleniowe spotkania. Żeby było to miejsce, w którym weterani będą się czuli jak u siebie.

Magda Miernicka, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. Centrum Weterana, archiwa prywatne

dodaj komentarz

komentarze

~Tomasz Seidler
1418889180
1. Integracja środowiska, szczególnie w kontekście wieku weteranów. 2. Pomoc specjalistów. 3. Organizowanie wydarzeń dla weteranów i dla cywilów przy pomocy weteranów. Wspólne obchodzenie rocznic itp. 4. Aktywizacja zawodowa i społeczna. 5. Stworzenie archiwum i biblioteki. Gromadzenie "opowieści" weteranów, szczególnie tych najstarszych wiekiem. 6. Promowanie idei misji pokojowych i stabilizacyjnych w społeczeństwie.
24-D8-40-A9

Terytorialsi za oceanem
 
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie bez sukcesu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Polsko-łotewska „Zima”
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Za wolność naszą i waszą
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Kajak idealny dla komandosa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
To nie mogło się udać, ale…
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomagali z narażeniem życia
Beagle dla żołnierzy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
We Are All Darfur
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Strykery znów na Mazurach
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Arsenał Iranu
Misje na dłużej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatni samochód Marszałka
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Projekt MON dla szkół
Mobilne moździerze dla armii
Następcy Wstęg poszukiwani
Iran uderza w USA
Misja wojownika
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Benemerenti 2020
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowy wiceminister w MON
Wszystkie zbrodnie Jasienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO