moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czeka nas rok niełatwych wyborów

Korzystając z gościnnych łamów „Polski Zbrojnej”, pragnę złożyć wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska serdeczne życzenia: niech te święta Bożego Narodzenia napełnią Was radością, ciepłem rodzinnym i pokojem, a Nowy Rok przyniesie nową nadzieję na lepsze 365 dni – pisze poseł Michał Jach (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W 2015 roku czekają nas rozstrzygnięcia najważniejszych programów modernizacyjnych, m.in. obrony powietrznej oraz kupno śmigłowców wielozadaniowych. W dodatku decyzje te mają zapadać w roku, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Przyszły rok będzie bardzo ważny, ponieważ będą podejmowane decyzje mające wpływ zarówno na polskie siły zbrojne, jak i na bezpieczeństwo kraju. Dotyczy to zarówno zmian legislacyjnych, jak i modernizacji naszej armii.

Parlamentarzyści mają znowelizować ustawę o powszechnym obowiązku obrony i wprowadzić zmiany w wojennym systemie dowodzenia. Opozycja ma tutaj poważne zastrzeżenia do zaproponowanych przez rząd rozwiązań, ale mamy nadzieję, iż ostatecznie uda się wypracować zmiany idące w dobrym kierunku.
 
Najwięcej wątpliwości budzi tempo realizacji programów modernizujących siły zbrojne. Po dwóch latach ich realizacji mam więcej obaw niż nadziei. Wszystkie z 14 przyjętych przez MON programów mają już poślizg. Niepokojące jest szczególnie opóźnienie dotyczące kupna 70 śmigłowców wielozadaniowych. Resort obrony – pod wpływem żądań jednego z oferentów – podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania ofert do końca 2014 roku. MON najwyraźniej ma problem z realizacją tego programu. Widać też, że koncerny ubiegające się o wielomiliardowy kontrakt są zdeterminowane, by zdobyć zamówienie. Obawiam się więc, że przegrani będą się odwoływać, a to zablokuje cały proces na lata. MON oczywiście nie ma wpływu na to, co zrobią firmy, które odpadną z rywalizacji o kontrakt. Jednak powinien zastanowić się, czy warto kontynuować procedurę pozyskania śmigłowców i narazić się na wieloletnie spory proceduralne, czy może mniejszym złem byłoby przerwanie trwającej procedury i rozpoczęcie wszystkiego od nowa?

Czarne chmury – w mojej ocenie – zbierają się także nad najważniejszym i najpilniejszym z programów modernizacyjnych – programem obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Resort obrony zapowiedział, że pod koniec 2015 roku wybierze dostawcę systemu rakiet średniego zasięgu „Wisła”. Tymczasem, patrząc na sprawność prac MON w tym zakresie, szczerze wątpię, czy uda się tego terminu dotrzymać. Przecież jeszcze nie wiadomo, w jakim trybie zostanie rozpisany przetarg na program „Wisła”.

Wiele niewiadomych jest także w przypadku planów dotyczących kupna okrętów podwodnych nowego typu. MON już dawno powinien przygotować warunki techniczno-operacyjne niezbędne do pozyskania pocisków manewrujących średniego zasięgu operujących z wyrzutni zamawianych okrętów. Bez takich pocisków nasze okręty podwodne będą miały niewielki wpływ na podniesienie bezpieczeństwa strategicznego Polski. Polski po prostu nie stać na zakup okrętów podwodnych bez pocisków manewrujących.

Sprawy komplikuje także to, że w 2015 roku czekają nas bardzo ważne wybory: prezydenckie oraz parlamentarne. Dlatego szkoda, że mijający rok został zmarnowany. Lepiej by było, gdyby tak ważne przetargi nie były rozstrzygane pod presją wyborów. To przecież decyzje, których skutki będą odczuwalne przez lata.

Pragnę jednak zapewnić wszystkich czytelników, że zarówno ja, jak i moi koledzy będziemy wspierać wszelkie inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej służące dobru żołnierzy, Sił Zbrojnych RP oraz bezpieczeństwu naszej Ojczyzny.

Michał Jach
poseł PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
 
Black Jack ściąga do Polski
Wierny Polsce
Cybersec’19
O służbach specjalnych na ASzWoj
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
GROM na kursie działań specjalnych
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Logistycy w akcji
Nowa spółka lotnicza PGZ
Symbol zaklęty w dacie
Wołyńskie lwie serca
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Razem się szkolą, razem walczą
Nowy wiceminister w MON
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
101 lat Niepodległej!
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Mroczne serce okupowanej Europy
Tyraliera terytorialsów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Najwyższy skok w tandemie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Polacy świętowali niepodległość
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plan modernizacji marynarki wojennej
Awanse na 11 listopada
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Niechciany traktat
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wojny wygrywa rezerwa
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Codziennie składamy legunom raport
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko na Biegu Niepodległości
Jani, Miraculously Saved
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Polscy lekkoatleci pokazali moc
68W Means Lifesaver
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Klasy wojskowe po nowemu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO