moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czeka nas rok niełatwych wyborów

Korzystając z gościnnych łamów „Polski Zbrojnej”, pragnę złożyć wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska serdeczne życzenia: niech te święta Bożego Narodzenia napełnią Was radością, ciepłem rodzinnym i pokojem, a Nowy Rok przyniesie nową nadzieję na lepsze 365 dni – pisze poseł Michał Jach (PiS), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W 2015 roku czekają nas rozstrzygnięcia najważniejszych programów modernizacyjnych, m.in. obrony powietrznej oraz kupno śmigłowców wielozadaniowych. W dodatku decyzje te mają zapadać w roku, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Przyszły rok będzie bardzo ważny, ponieważ będą podejmowane decyzje mające wpływ zarówno na polskie siły zbrojne, jak i na bezpieczeństwo kraju. Dotyczy to zarówno zmian legislacyjnych, jak i modernizacji naszej armii.

Parlamentarzyści mają znowelizować ustawę o powszechnym obowiązku obrony i wprowadzić zmiany w wojennym systemie dowodzenia. Opozycja ma tutaj poważne zastrzeżenia do zaproponowanych przez rząd rozwiązań, ale mamy nadzieję, iż ostatecznie uda się wypracować zmiany idące w dobrym kierunku.
 
Najwięcej wątpliwości budzi tempo realizacji programów modernizujących siły zbrojne. Po dwóch latach ich realizacji mam więcej obaw niż nadziei. Wszystkie z 14 przyjętych przez MON programów mają już poślizg. Niepokojące jest szczególnie opóźnienie dotyczące kupna 70 śmigłowców wielozadaniowych. Resort obrony – pod wpływem żądań jednego z oferentów – podjął decyzję o przedłużeniu terminu składania ofert do końca 2014 roku. MON najwyraźniej ma problem z realizacją tego programu. Widać też, że koncerny ubiegające się o wielomiliardowy kontrakt są zdeterminowane, by zdobyć zamówienie. Obawiam się więc, że przegrani będą się odwoływać, a to zablokuje cały proces na lata. MON oczywiście nie ma wpływu na to, co zrobią firmy, które odpadną z rywalizacji o kontrakt. Jednak powinien zastanowić się, czy warto kontynuować procedurę pozyskania śmigłowców i narazić się na wieloletnie spory proceduralne, czy może mniejszym złem byłoby przerwanie trwającej procedury i rozpoczęcie wszystkiego od nowa?

Czarne chmury – w mojej ocenie – zbierają się także nad najważniejszym i najpilniejszym z programów modernizacyjnych – programem obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Resort obrony zapowiedział, że pod koniec 2015 roku wybierze dostawcę systemu rakiet średniego zasięgu „Wisła”. Tymczasem, patrząc na sprawność prac MON w tym zakresie, szczerze wątpię, czy uda się tego terminu dotrzymać. Przecież jeszcze nie wiadomo, w jakim trybie zostanie rozpisany przetarg na program „Wisła”.

Wiele niewiadomych jest także w przypadku planów dotyczących kupna okrętów podwodnych nowego typu. MON już dawno powinien przygotować warunki techniczno-operacyjne niezbędne do pozyskania pocisków manewrujących średniego zasięgu operujących z wyrzutni zamawianych okrętów. Bez takich pocisków nasze okręty podwodne będą miały niewielki wpływ na podniesienie bezpieczeństwa strategicznego Polski. Polski po prostu nie stać na zakup okrętów podwodnych bez pocisków manewrujących.

Sprawy komplikuje także to, że w 2015 roku czekają nas bardzo ważne wybory: prezydenckie oraz parlamentarne. Dlatego szkoda, że mijający rok został zmarnowany. Lepiej by było, gdyby tak ważne przetargi nie były rozstrzygane pod presją wyborów. To przecież decyzje, których skutki będą odczuwalne przez lata.

Pragnę jednak zapewnić wszystkich czytelników, że zarówno ja, jak i moi koledzy będziemy wspierać wszelkie inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej służące dobru żołnierzy, Sił Zbrojnych RP oraz bezpieczeństwu naszej Ojczyzny.

REKLAMA

Michał Jach
poseł PiS, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
 
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Żołnierze w sztafecie pomocy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Odznaka dla ratowników pola walki
Krwawy Wołyń
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Mały Katyń pod Augustowem
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani znów staną na macie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Ułańska szarża
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Więcej celowników z PCO dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
F-16 kończą misję w Estonii
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kraby w Bolesławcu
Rakiety z Mesko w F-35
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ochotnicy na ratunek
Strzelnice dla terytorialsów
Oficer jak biała karta...
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Emisariusz heroiczny
Wojsko ma ofertę dla cywili
Dogrywka „Defendera”
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Polsko-amerykańska współpraca
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO