moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misyjne święta

Cicha noc, święta noc w obcym i nieprzyjaznym kraju zapadała kurtyną ciemnej nocy. I tylko jasne gwiazdy na firmamencie nieba jaśniały jaśniej niż zazwyczaj… Gwiazdy, które i w Afganistanie, i w Polsce świeciły swoim blaskiem najjaśniej dla nas właśnie tej nocy… O świętach Bożego Narodzenia na misji pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.

Każda „zimowa” zmiana uczestników wyjeżdżająca na misję w Afganistanie mentalnie i nie tylko przygotowywała się do świąt Bożego Narodzenia daleko od swojej rodziny.

Żołnierze najczęściej zabierali ze sobą z domu drobiazgi, by przypominały im o bliskich w czasie świąt, a szczególnie podczas Wigilii spędzanej na misji. Rodzinne zdjęcia, świąteczna bombka, miniaturka choinki czy stroik świąteczny – każdy zabierał do swojego bagażu coś, co pomoże mu przeżyć świąteczny czas z dala od rodziny. To było dla ducha, a co dla ciała? Specjały w wersji okrojonej, by móc cieszyć się podczas Wigilii polskimi potrawami. Do plecaka pakowano zupy instant: żurek, barszcz czerwony, niezastąpione czosnek i cebulę, słodycze i oczywiście obowiązkowy opłatek. I, co może niektórych zdziwić, w bagażu lądował też zabierany w większej ilości węgiel drzewny. To produkt nie do zdobycia na miejscu, a niezbędny do zorganizowania świątecznego grilla.

W święta już od rana logistycy i operatorzy JWK przeistaczali się w misyjnych „top chef”. Na jaw wychodziły zdolności kulinarne, które posiadali niektórzy z TF-50. Ci, którzy nie czuli się męskim „odpowiednikiem” Magdy Gessler, ubierali choinkę w bombki, łańcuchy i elementy o charakterze „militarnym”, na przykład łuski. Ustawiali stoły, dekorowali w świąteczne ozdoby. Z magazynu żywnościowego brygady logistycznej z Opola (pozdrawiam!) na stół komandosów trafiały polskie specjały takie jak ryby przyrządzone na kilka sposobów i co najważniejsze pierogi i uszka do barszczu. Poza tym każdy dodatkowo z żołnierzy 4101 był nagrodzony paczką świąteczną z polskimi słodyczami.

Po przygotowaniu namiotu, w którym miała się odbyć świąteczna Wigilia, odbywała się część oficjalna. Za stołem zasiadali żołnierze z Lublińca wraz z zaproszonymi gośćmi z poszczególnych komórek i jednostek wojskowych. Uzupełnieniem polskiego wigilijnego menu był chleb arabski. Dowódca TF-50 zabierał głos i składał wszystkim życzenia. Po oficjalnym przemówieniu każdy z każdym łamał się opłatkiem. Oczywiście był i święty Mikołaj, o którego nie było trudno wśród przeważnie brodatych specjalsów. Casting na Świętego Mikołaja wygrał „Marian” z najdłuższą brodą. Pamiątkowe zdjęcia i rozdawanie prezentów tak jak w domu także na misji wywoływały dużo śmiechu i żołnierskiego „świątecznego” dowcipu. Przekaz telewizyjny z koncertami kolęd uzupełniał świąteczny nastrój panujący podczas Wigilii. Prawdziwy świąteczny czas, przerywany raz za razem przez kolegów, którym udawało się dodzwonić z życzeniami do swoich bliskich. Z daleka od rodzin każdy nas w zadumie rozmyślał o tym, co się dzieje właśnie teraz w jego domu…

Po kolacji każdy wracał do swojego lokum. Nie było w tym niczego dziwnego, że cisza zapadała w obozowisku TF-50. Każdy przeważnie próbował się połączyć przez Skype’a lub Facebooka z rodziną. Próby w większości nieudane z powodu niewydolności łącza. Zostawały zdjęcia bliskich i zaduma, kiedy znów się spotkamy.

Cicha noc, święta noc w obcym i nieprzyjaznym kraju zapadała kurtyną ciemnej nocy. I tylko jasne gwiazdy na firmamencie nieba jaśniały jaśniej niż zazwyczaj… Gwiazdy, które i w Afganistanie, i w Polsce świeciły swoim blaskiem najjaśniej dla nas właśnie tej nocy…

REKLAMA

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
 
Morskie początki „Anakondy”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Białe noce podhalańczyków
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy sportowców w mundurach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowy wiceminister w MON
Specjalsi świętują
„Anakonda” rusza na poligony
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Transportery płyną na drugi brzeg
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Harpun” do walki
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Spartan” znów na Mazurach
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Święto żołnierzy służących na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Ćwiczenia z torpedą
Trzeba rozbić to więzienie!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Ratownik” od nowa
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Amerykanie odmładzają F-16
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
MON nie wycofuje się z MSPO
Online z mistrzami sportu
NATO walczy z koronawirusem
Prawdziwi wojownicy
Na misjach święta inne niż zwykle
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie porty bardziej otwarte
Na wakacje z WOT
Co z tegorocznym MSPO?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Obradowała Rada Gabinetowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO