moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rewanżowy mecz w Kabulu

24 grudnia Brytyjczycy i Niemcy pełniący służbę w dowództwie ISAF w stolicy Afganistanu rozegrali mecz piłki nożnej. Okazją była setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz bożonarodzeniowy rozejm, który miał miejsce na niektórych odcinkach frontu w grudniu 1914 roku. Pamięć o tym wydarzeniu żyje w Wielkiej Brytanii i Niemczech do tej pory – pisze z Kabulu ppłk Andrzej Łydka, znawca i miłośnik historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Ocenia się, że podczas świąt Bożego Narodzenia ok. 100 tysięcy brytyjskich i niemieckich żołnierzy uczestniczyło w serii nieoficjalnych rozejmów na froncie zachodnim pod Ypres i Saint-Yvon w Belgii. Inicjatywa wyszła ze strony żołnierzy niemieckich. W okopach panował wtedy świąteczny nastrój. Po wspólnym odśpiewaniu kolęd zgodzono się na pochowanie poległych na ziemi niczyjej. Po nawiązaniu kontaktów przez pierwszych oficerów wymieniono się upominkami i uzgodniono, że przerwa w działaniach wojennych będzie trwała do godziny 8.30 drugiego dnia świąt. Rozegrano na froncie kilkanaście meczów w piłkę nożną, z których do historii i legendy wszedł ten rozegrany w pobliżu Armentieres pomiędzy piechurami brytyjskimi i żołnierzami 134 Saksońskiego Pułku Piechoty zakończony zwycięstwem Niemców 3:2.

Wydarzenie to zostało wprowadzone do kultury masowej i świadomości historycznej przez literaturę piękną, piosenki oraz film „Boże Narodzenie” francuskiego reżysera Christiana Cariona (nominowanego do Oskara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny). Angielska Premier League postanowiła uczcić to wydarzenie, ustanawiając w 2011 roku piłkarski Turniej Rozejmu Bożonarodzeniowego, w którym biorą udział młodzi piłkarze z Anglii, Belgii, Francji, Niemiec i Austrii.

W grudniu tego roku książę William odsłonił w National Memorial Arboretum w Staffordshire w Anglii pomnik upamiętniający ten rozejm. Autorem projektu jest 10-letni Spencer Turner z Newcastle – zwycięzca konkursu, w którym brali udział uczniowie z ponad 30 tys. brytyjskich szkół. Pomnik jest częścią inicjatywy „Football Remembers” zainaugurowanej przez angielską federację piłkarską, Premier League, Football League oraz British Council, której celem jest popularyzowanie pamięci o tym wydarzeniu z początku I wojny światowej.

REKLAMA

Również na pamiątkę tego wydarzenia 17 grudnia żołnierze brytyjskiej i niemieckiej armii rozegrali w angielskim Aldershot mecz w historycznych mundurach. Jednak jak się okazuje, nie tylko w Europie postanowiono uczcić ten rozejm. Żołnierze obydwu armii pełnią wspólną służbę w wielu atrakcyjnych miejscach na świecie.

24 grudnia Brytyjczycy i Niemcy pełniący służbę w dowództwie misji ISAF w Kabulu postanowili rozegrać mecz piłki nożnej pomiędzy swoimi drużynami. Baza dysponuje boiskiem, tzw. Soccerfield, o dość uniwersalnym przeznaczeniu. Można było zauważyć odmienne podejście do „tematu” przez obydwa kontyngenty. Niemcy potraktowali mecz jako towarzyski, wyznaczając do swojej drużyny oficerów starszych. Brytyjczycy podeszli tradycyjnie do tego spotkania, traktując mecz jako wydarzenie sportowe i zestawili swoją drużynę w większości z szeregowych i podoficerów, zachowując tym samym tradycyjne proporcje występujące w pododdziałach pierwszej linii. Liczyli, że będą mogli zrewanżować się za przegraną w 1914 roku, która, jak sądzę, musiała ich przez te lata boleć – było, nie było, to Wielka Brytania jest powszechnie uważana za ojczyznę futbolu.

Pierwszą połowę meczu rozegrano na pamiątkę warunków, w jakich odbył się sto lat wcześniej poprzedni mecz, w umundurowaniu polowym. Gra była wyrównana, a rozstrzygnięcie przyszło w drugiej połowie, rozegranej już w strojach sportowych. Wynik był do przewidzenia już w momencie zestawienia drużyn. Jak powszechnie wiadomo, oficerowie starsi poruszają się z natury rzeczy (wiedza, wiek i doświadczenie) stosunkowo dostojnie, co nie jest zbyt dużym atutem na boisku piłkarskim. Różnica wieku oraz przygotowania kondycyjnego zawodników przeważyła na korzyść drużyny Zjednoczonego Królestwa. Brytyjczycy po stu latach zrewanżowali się, a wynik 3:0 w zupełności ich usatysfakcjonował.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1419781800
2. urządzili narzędzie "kulturowej" ekspansji - timobajl zrobił ekonomiczna .. . trzeba wylansować jednego np lewandowskizrodzinmo i już reszta kupi .. .
4B-26-E9-39
~Katol
1419777300
odc2: Miałem tą przyjemność i szczęście, że w liceum - czasie , gdzie kształtował się ma osobowość- ( współczesne lata gimy od 2 i do liceum klasy 2 , miałem "profesora" z tytułem dr, który przekonywał nas , że fodbol to rozrywka , gawiedzi , prostaków i agresywnych chamów. Że gra jest tak po to prosta by głupek zrozumiał i, że służy do spuszczania społecznego wentyla agresji w sposób kontrolowany. Stąd intelektualiści - nawet ci słabi- powinni fascynować się ta rozrywka w sposób refleksyjny .
4B-26-E9-39
~Katol
1419776880
Co w kopaniu "krowiego pęcherza " po łące może być fascynujące ? chyba nie wynik. p.s. Jak wcodzę na niemiecki portale np ; Süddeutsche Zeitung - o od połowy jest fudbol. 1. chyba Niemcy zamienili go na religie. 2. urządzili narzędzie "kulturowej" ekspansji.
4B-26-E9-39

MON nie wycofuje się z MSPO
 
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Agent w generalskich szlifach
F-16 kończą misję w Estonii
Ćwiczenia z torpedą
„Spartan” znów na Mazurach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON
Na wakacje z WOT
„Harpun” do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Army of Medics
Białe noce podhalańczyków
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Koniec kijowskiego snu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Anakonda” rusza na poligony
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Morskie początki „Anakondy”
NATO walczy z koronawirusem
„Ratownik” od nowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Święto żołnierzy służących na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Co z tegorocznym MSPO?
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Pracowity tydzień flotylli
Obradowała Rada Gabinetowa
Prawdziwi wojownicy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Mercedes nie tylko do holowania
Sukcesy sportowców w mundurach
Głos (z) płonącej Warszawy
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Specjalsi świętują
Kierunek: Drawsko Pomorskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO