moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pionierscy logistycy

Jej powstanie było pierwszym efektem wejścia Polski do NATO w 1999 roku. W ciągu kilku miesięcy armia musiała utworzyć jednostkę do zabezpieczania logistycznego pododdziałów zgłoszonych do sił reagowania Sojuszu. Zadanie to powierzono 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej.Przystępując do NATO, Polska zobowiązała się nie tylko do posiadania określonej liczby jednostek bojowych, które będą miały uzbrojenie kompatybilne z armiami innych państw Sojuszu. Wojsko musiało także zadeklarować, że w razie potrzeby wyśle żołnierzy (i sprzęt) za granicę, zapewniając im zabezpieczenie logistyczne podczas misji (m.in. paliwo, wodę i amunicję). Do tego zadania, jak ocenił wówczas Sztab Generalny Wojska Polskiego, potrzebna była jednostka w sile brygady.

Decyzja o utworzeniu w Opolu, w miejsce likwidowanej 10 Brygady Zmechanizowanej, brygady logistycznej o tym samym numerze zapadła w lutym 1999 roku. Kilka miesięcy później jej żołnierze musieli zdać pierwszy test bojowy – utworzyć w Macedonii, na potrzeby 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej, Narodową Grupę Zabezpieczenia Logistycznego (National Support Element – NSE).

Płk. Adam Słodczyk, dowódca 10 Brygady Logistycznej (pierwszy z prawej).

Ponieważ sprawdzian wypadł wzorowo, Sztab Generalny WP zdecydował o rozbudowie Brygady o kolejne bataliony. Powierzył jej także dodatkowe zadania związane ze wsparciem logistycznym jednostek operacyjnych w czasie pokoju i wojny.

Struktura

10 Opolska Brygada Logistyczna składa się z ośmiu batalionów i jest rozmieszczona w czterech garnizonach. Największym jest Opole, gdzie mieści się jej dowództwo i sztab, dowództwo Narodowego Elementu Wsparcia, Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, 1 i 2 Batalion Logistyczny, 55 Batalion Remontowy, Batalion Składowania oraz Grupa Wsparcia Medycznego. Poza stolicą Opolszczyzny pododdziały 10 BLog są rozlokowane w: Oleśnicy, gdzie stacjonuje 82 Batalion Ewakuacji Sprzętu, Komprachcicach – 91 Batalion Logistyczny oraz w Żaganiu – 11 Batalion Remontowy.

Uzbrojenie i sprzęt wojskowy

Ponieważ opolska brygada to przede wszystkim jednostka logistyczna, jej żołnierze dysponują szeroką gamą samochodów transportowych: małej ładowności (Fiat Ducato i VV Crafter), średniej ładowności (Iveco Eurocargo i Star 944) i dużej ładowności (Iveco Stralis, Jelcz 622, Jelcz 662 OP z opancerzoną kabiną, Jelcz P862 z urządzeniem samozaładowczym Multilift Mk IV).

Żywność jest przewożona w chłodniach oraz chlebowozach na podwoziu samochodu Star i Iveco, natomiast woda jest transportowana pojazdami Jelcz 662 CW 10 i Star 266 CW 3000.


Logistycy na poligonie. Film: arch. 10 Blog

Brygada dysponuje cysternami paliwowymi na bazie Jelcza i Stara, zestawami dalekiego zasięgu (ciągnik siodłowy wraz z naczepą – Volvo FH 12 i MAN), zestawami niskopodwoziowymi (Iveco, Mercedes, MAN) oraz samochodami wyposażonymi w urządzenia dźwigowe HIAB (Jelcz P862 i Iveco).

Wszystkie bataliony 10 Brygady Logistycznej posiadają również pojazdy przeznaczone do remontu sprzętu w warunkach polowych. Są to warsztaty na podwoziu pojazdu Star 266: WOP – warsztat obsługi pojazdów, WRP – warsztat remontów pojazdów, PSŁ-16 – polowa stacja ładowania, WSB – warsztat spawalniczo-blacharski oraz RWEM – warsztat remontu sprzętu uzbrojenia i elektroniki.

W 2014 roku do 10 Brygady Logistycznej trafiło sporo drobnego, ale niezbędnego sprzętu specjalistycznego, w tym 20 wózków transportowych BALKANCAR RECORD AD MPR 20, 15 podnośników widłowych Samson 45.8 i siedem podnośników widłowych Herkules 210.10. Jednostka otrzymała cysternę – dystrybutor CN33D z ciągnikiem Jelcz C642 oraz sanitarkę na podwoziu Mercedesa Sprintera.


Jeśli chodzi o uzbrojenie, to żołnierze 10 Blog są wyposażeni jedynie w broń osobistą: pistolety WIST, karabinki szturmowe Beryl, karabinki kbk AKMS, karabiny maszynowe PK oraz granatniki przeciwpancerne RPG-7.

Poligony i misje

W mijającym roku żołnierze z Opola brali udział w sześciu ćwiczeniach poligonowych. Rozpoczęli w lutym 2014 treningiem sztabowym „Młynówka 14”, prowadzonym dla żołnierzy dowództwa i sztabu XV zmiany PKW w Afganistanie. W tym samym miesiącu, w czasie „Przerzutu – XV”, szkolił się już nie sztab, lecz logistycy przygotowujący się do wyjazdu w ramach XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zakończeniem przygotowań do misji w tym kraju było marcowe szkolenie „Bagram XV”.

Opolscy logistycy pojawili się ponownie na poligonie we wrześniu, kiedy to podczas ćwiczenia „Ametys 14” szkoliło się prawie 500 żołnierzy z Batalionu Dowodzenia i Zabezpieczenia, Batalionu Składowania, 2 Batalionu Logistycznego, 11 Batalionu Remontowego z Żagania, 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy oraz medycy z Grupy Zabezpieczenia Medycznego. Wrzesień to „Anakonda 14”, podczas której opolscy logistycy odpowiadali za żywienie ćwiczących wojsk.

Rok szkoleniowy zakończyło grudniowe, wspomagane komputerowo, ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Śląsk 14”.


W 2014 roku żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej brali udział w XIV i XV zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (ponad 150) oraz w II zmianie PKW w Republice Mali i II zmianie PKW w Republice Środkowoafrykańskiej (kilku żołnierzy).

Mijający rok i plany na 2015

– To był bardzo ważny rok dla naszej Brygady. Jednostka obchodziła 15-lecie istnienia. Przez ten czas okrzepła, a biorąc udział we wszystkich misjach wojskowych realizowanych przez Siły Zbrojne RP po 1999 roku, stała się rozpoznawalną marką nie tylko w kraju, lecz również za granicą. W tym roku naszym głównym zadaniem było zakończenie misji w Afganistanie. Ostatnią, XV zmianą PKW ISAF dowodził płk Adam Słodczyk, dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Wycofanie wojsk z tego kraju było jedną z największych operacji logistycznych w powojennej historii polskich Sił Zbrojnych. Z satysfakcją i dumą stwierdzam, że w opinii przełożonych to zadanie wykonaliśmy na ocenę bardzo dobrą. Tę opinię podzielają również nasi amerykańscy sojusznicy, z którymi razem służyliśmy w Afganistanie. Mimo zakończenia misji ISAF w przyszłym roku na pewno nie zabraknie dla nas pracy. Wciąż będziemy zaopatrywać Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie, realizujący zadania w ramach misji doradczej „Resolute Support”. Będziemy także nadal zabezpieczać logistycznie wszystkie jednostki wojskowe na południu Polski. To rocznie setki tysięcy przejechanych kilometrów i tysiące ton przewiezionego mienia. Ciągle szkolimy zarówno żołnierzy rezerwy, jak i Narodowych Sił Rezerwowych. Rozpoczęliśmy również przygotowanie żołnierzy do objęcia dyżuru w ramach grupy bojowej Unii Europejskiej oraz Sił Odpowiedzi NATO – komentuje płk Mariusz Skulimowski, zastępca dowódcy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

10 Opolska Brygada Logistyczna im. płk. Piotra Wysockiego dziedziczy tradycje:
- Batalion Dowodzenia – 10 Batalionu Dowodzenia JW 2012
- Tyłowa Grupa Wsparcia Logistycznego – 1, 2 i 3 Batalionu Logistycznego oraz Batalionu Medycznego JW 2012
- Wysunięta Grupa Wsparcia Logistycznego – 5 Batalionu Logistycznego JW 2012
- Narodowa Grupa Wsparcia Logistycznego – 5 Batalionu Logistycznego JW 2012

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan, kpt. Justyna Balik, ppor Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


O Patriotach na WAT
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe po nowemu
Podziemna potęga
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Chciałem walczyć z Niemcami
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Defense Without Politics
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
F-35 – polska Harpia
Żyj zdrowiej
Nowy wiceminister w MON
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szturmani na Lipie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Arsenał Iranu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Czerwoni w odwrocie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Umowa na Harpie podpisana!
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Krwawe walki o Monte Cassino
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Noc deportacji
We Are All Darfur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sowieci w lodowej pułapce
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO