moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zainaugurowaliśmy nowy rok szkoleniowy

Generał broni pilot Lech Majewski zainaugurował 13 stycznia rok szkoleniowy w Dowództwie Generalnym RSZ. Spotkanie kierowniczej kadry dowództwa było okazją do przedstawienia planów ćwiczeń i treningów oraz doskonalenia indywidualnego w podległych DGRSZ jednostkach wojskowych.

Jego celami były: zapoznanie inspektorów, szefów zarządów i szefów oddziałów DGRSZ z oceną sytuacji na wschodzie kontynentu oraz jej wpływem na teorię i praktykę szkolenia wojsk; przedstawienie wniosków z działalności kontrolnej w DGRSZ i prezentacja priorytetów szkoleniowych w 2015 roku.

Podczas inauguracji roku szkoleniowego generał Majewski dokonał oceny działania Dowództwa Generalnego w 2014 roku – w pierwszym okresie funkcjonowania nowego systemu kierowania i dowodzenia. Dowódca wskazał między innymi, że w obszarze szkolenia nadrzędnym celem pierwszego roku istnienia DGRSZ było podniesienie poziomu szkolenia dowództw, sztabów i wojsk przy jednoczesnej konsolidacji systemów obowiązujących w przeszłości w poszczególnych rodzajach sił zbrojnych oraz zintensyfikowaniu szkolenia w układzie międzynarodowym. „Stworzyliśmy odpowiednią „architekturę” dokumentów organizujących proces szkolenia we współdziałaniu z instytucjami podległymi lub nadzorowanymi przez MON oraz zapewniliśmy standaryzację działalności szkoleniowej we wszystkich rodzajach sił zbrojnych i rodzajach wojsk”, wskazał dowódca. Wyliczył, że w jednostkach przeszkolono ponad 5000 żołnierzy rezerwy podczas obowiązkowych ćwiczeń wojskowych oraz ponad 10 000 żołnierzy NSR na ćwiczeniach rotacyjnych.

REKLAMA

Jednostki podległe DGRSZ efektywnie wykonały zadania i obowiązki państwa gospodarza podczas intensywnego szkolenia wojsk sojuszniczych w Polsce, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu poziomu interoperacyjności naszych wojsk. Generał ocenił, że wzrosła nasza zdolność do działania w obszarach operacyjnym, gestorskim i szkoleniowym, ponadto udoskonaliliśmy realizację zadań w zakresie gotowości bojowej i mobilizacyjnej, a także dostosowaliśmy funkcje Dowództwa Generalnego do nowych uwarunkowań planistycznych, szkoleniowych, logistycznych i modernizacji technicznej. Generał Majewski podkreślił, że rok 2014 był kolejnym bez wypadków lotniczych. „Przyczyniło się do tego stworzenie odpowiednich warunków szkolenia we wszystkich rodzajach sił zbrojnych oraz wprowadzenie jednolitych, systemowych rozwiązań w zarządzaniu bezpieczeństwem lotów”.

Podczas szkolenia inauguracyjnego poszczególni inspektorzy przedstawili cele, zadania i priorytety jednostek rodzajów sił zbrojnych i wojsk w 2015 roku. Zaprezentowali główne ćwiczenia i treningi, tak krajowe, jak i zagraniczne, w jakie będą zaangażowane jednostki podległe DGRSZ oraz zamierzania związane z zobowiązaniami sojuszniczymi i modernizacją sił zbrojnych.

Zajęcia inauguracyjne urozmaicił dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki, wygłaszając wykład o sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Z prelekcjami wystąpili też zastępca dyrektora Departamentu Kontroli MON płk Tadeusz Kurek oraz gen. bryg. w st. spocz. Włodzimierz Michalski, reprezentujący Akademię Obrony Narodowej.

Dowódca generalny jako naczelny cel działalności szkoleniowej w 2015 roku wskazał zwiększenie efektywności szkolenia oraz zachowanie właściwego poziomu wyszkolenia dowództw, sztabów i wojsk do wykonania pełnego spektrum misji i zadań w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Możliwe to będzie między innymi poprzez: doskonalenie zdolności dowództw, sztabów i wojsk do wykonania zadań w działaniach połączonych, prowadzonych z pozamilitarnymi strukturami obronnymi państwa oraz siłami państw NATO; podwyższenie jakości i efektywności systemu szkolenia, przy maksymalnym wykorzystaniu systemów symulacji i urządzeń szkolno-treningowych; zapewnienie zdolności do kształcenia kandydatów na podoficerów i szeregowych, szkolenia służby przygotowawczej oraz dostosowanie systemu doskonalenia zawodowego żołnierzy do potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Tekst: ppłk Artur Goławski

red. PZ

autor zdjęć: Mirosław C. Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze


Ogromne zainteresowanie Soną
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ochotnicy na ratunek
16 sekund Liberatora
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierze w sztafecie pomocy
Groty z granatnikiem
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Polskie porty bardziej otwarte
Most do współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Weterani znów staną na macie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Współzawodnictwo rozwija
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zbiegowie z innego świata
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Szkolenie wodne podhalańczyków
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Oficer jak biała karta...
Online z mistrzami sportu
Powstaną kolejne strzelnice
Przysięga podkarpackich terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kraby w Bolesławcu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
PGZ będzie obecna na MSPO
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko ma ofertę dla cywili
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ułańska szarża
Kolejne Groty dla wojska
„Defender” – pracowity poligon saperów
Rakiety z Mesko w F-35
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brawurowe zagony motorowe
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Krwawy Wołyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO